Katalog

Żanetta Śledzińska
Lekcja wychowawcza, Scenariusze

"Szukam pracy w Unii Europejskiej" - zapoznanie uczniów z internetowym systemem wyszukiwawczym MOL.

- n +

Czas: 45 minut
Forma realizacji: lekcja biblioteczna, godzina wychowawcza
Cele i osiągnięcia:

Uczeń po lekcji:
  • potrafi wyszukać informacje za pomocą automatycznego systemu wyszukiwawczego MOL.
  • prezentuje wytwory swojej pracy, posługując się narzędziami medialnymi.
  • potrafi opracować bibliografię załącznikową na określony temat (z uwzględnieniem stron WWW).
  • wie, gdzie poszukiwać informacji na temat rynku pracy w Unii Europejskiej
  • korzysta z Internetu w procesie gromadzenia informacji i w samodzielnym dochodzeniu do wiedzy
  • rozbudzenie wyobraźni ucznia w zakresie przyszłej aktywności zawodowej i wyboru kariery zawodowej, uświadomienie możliwości swobody wyboru miejsca pracy dla wszystkich obywateli krajów członkowskich UE.
Środki realizacji:

Trzy komputery z zainstalowanym systemem MOL i dostępem do Internetu, drukarka, katalogi i kartoteki tradycyjne, prezentacja: "Opis bibliograficzny książki", "Rodzaje katalogów".

Metody:

Prezentacja.
Aktywizująco-poszukująca (grupy zadaniowe).

Przebieg zajęć:

- Wprowadzenie

Prezentacja z zastosowaniem komputera, mająca na celu przypomnienie wiadomości o rodzajach katalogów, zasadach sporządzania opisu bibliograficznego do bibliografii załącznikowej.

- Podanie tematu

- Krótki opis możliwości wyszukiwawczych systemu MOL, objaśnienie sposobu korzystania z programu.

- Podzielenie uczniów na 3 grupy - każda grupa poszukuje informacji na temat rynku pracy w Unii Europejskiej -" Migracja pracowników w obrębie państw członkowskich UE"," Najbardziej poszukiwane zawody w UE".

Grupa 1-sza w katalogu i kartotekach tradycyjnych.
Grupa 2-ga w katalogu i kartotece MOL-a.
Grupa 3-cia w Internecie.

Praca w zespołach nad stworzeniem bibliografii załącznikowej.

Grupa 1-sza odręcznie.
Grupa 2-ga automatyczny wydruk na drukarce z programu MOL.
Grupa 3-cia umieszczenie adresów WWW w Ulubionych.

Podsumowanie - dyskusja nad różnorodnością i możliwościami form poszukiwawczych w dążeniu do otrzymania interesującej nas informacji.
Uzmysłowienie uczniom, że wybór rodzaju i miejsca pracy jest ważną kwestią w ich życiu i że tej decyzji muszą już teraz poświęcić więcej czasu i uwagi.

Opracowanie: Żanetta Śledzińska
nauczyciel-bibliotekarz Zespołu Szkół
Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie

Wyświetleń: 1733


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.