Konspekt lekcji otwartej z przyrody w klasie V przeprowadzonej wg programu "Przyroda dla klas 4-6 szkoły podstawowej" nr DKW 4014-39/99.
Dział: Krajobrazy przekształcone przez człowieka.
Zakres treści:
- Cechy krajobrazu przekształconego przez człowieka.
- Krajobraz rolniczy, przemysłowy, wiejski.
- Rośliny uprawiane przez człowieka: zboża, warzywa, drzewa i krzewy owocowe.
- Hodowla zwierząt.
- Surowce naturalne: węgiel, siarka.
- Różnorodność krajobrazów Polski.
- Wpływ człowieka na kształtowanie krajobrazów.
Cele lekcji:
- ogólny - wykazanie, że zróżnicowanie regionalne Polski jest efektem warunków przyrodniczych i działalności człowieka;
- operacyjne - Uczeń:
- wie co to jest krajobraz,
- wymienia typy krajobrazu miejskiego, rolniczego, przemysłowego,
- wyjaśnia związek między występowaniem surowców, rozwojem przemysłu a rozwojem osadnictwa,
- potrafi wskazać na mapie obszary rolnicze, przemysłowe, najstarsze miasta Polski, dostrzega rolę człowieka w kształtowaniu krajobrazu,
- rozróżnia rośliny uprawiane w Polsce,
- wyjaśnia różnicę między warzywnictwem a sadownictwem,
- rozumie konieczność spożywania przez ludzi warzyw i owoców,
- stosuje zdobytą wiedzę w życiu,
- aktywnie pracuje na lekcji,
- samodzielnie poszukuje odpowiedzi na pytania,
- wykazuje się umiejętnością pracy w grupie.
Metody: praca z mapami, obserwacja, ćwiczenia w grupach, twórczość własna na podstawie wiersza połówkowego.
Formy pracy: równym frontem, grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: mapa Polski, atlasy, podręczniki, ilustracje przedstawiające różne krajobrazy, próbki węgla i siarki, modele zagrody wiejskiej i zakładu przemysłowego.
Tok lekcji:
- Wprowadzenie.
- Realizacja:
- określenie typów krajobrazów i wykazanie różnic między nimi,
- określenie roli człowieka w modelowaniu krajobrazów,
- wykazanie pozytywnego i negatywnego wpływu człowieka.
- Zakończenie. Ustalenie terminu sprawdzianu.
Opracowanie: mgr Elżbieta Skwara