Katalog

Alicja Zienkiewicz- Zielińska, 2010-03-29
Platerów

Edukacja europejska, Projekty edukacyjne

Zespół Placówek Oświatowych w Platerowie -„Wspólnie uczymy się demokracji”

- n +

Tam byliśmy-Lwów
Udało się nam (kolejny raz) zorganizować wyjazd naszych uczniów na Ukrainę. Po Małej Biłozierce ( BLISCY CZY DALECY? Poszukiwanie wspólnego języka, konkurs ogłoszony przez Polsko-Ukraińską Fundację Współpracy „Pauci” oraz Fundację im. R. Schumana w ramach Projektu „RAZEM polsko-ukraińska współpraca na przyszłość”, rok szkolny 2006/07), przyszła kolej na Lwów, gdzie swą siedzibę ma Fundacja Nastupna Planeta - nasz wschodni partner.
Pojechaliśmy tam w ramach projektu „Wspólnie uczymy się demokracji” , który jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez Fundację Edukacja dla Demokracji.
Projekt prowadzony przez Zespół Placówek Oświatowych w Platerowie (Polska) i Fundację Rozwoju Dziecięcych Możliowści Nastupna Planeta (Ukraina), ma na celu rozbudzenie i podtrzymanie w uczniach wiary w demokrację, jako szansy na rozwój jednostki i narodu.
Podobnie, jak w zeszłym roku, tak i teraz 18 Polaków zostało wrzuconych w nurt życia mieszkańców Lwowa. Od 5 do 12 października tego roku żyliśmy jak Ukraińcy i jedliśmy specjały miejscowej kuchni – barszcz i pierogi.
Ulubionym punktem programu było śniadanie w Puzatej Chacie, gdzie przechodzi się z tacą wzdłuż lad, na których wyłożone są potrawy i wybiera się wedle gustu, płacąc potem przy kasie.
Najpowszechniejszym środkiem transportu we Lwowie są marszrutki -busy, jeżdżące po określonej trasie. Nie mają wyznaczonych przystanków, więc zatrzymują się na żądanie. Przejazd nimi w późnych godzinach wieczornych dostarczał nam zawsze wielu przeżyć.
Mieszkaliśmy w Dziecięcym Centrum Sportu i Turystyki , w tzw.” Sypialni Lwowa” , skąd każdego dnia dojeżdżaliśmy do centrum, by móc ruszyć w dalszą drogę.
Przedpołudnia i czas po obiedzie spędzaliśmy na zwiedzaniu. Na własne życzenie lub z inicjatywy ukraińskich opiekunów widzieliśmy i postawiliśmy swe stopy w większości istotnych dla nas ( nauczyciele, poloniści, uczniowie, Polacy) miejsc (Grota w Stradczu, Roztocze i Jaworowski Park Narodowy, Krechów, Żółkiew, skansen. Za każdym razem swe odkrycia dokumentowaliśmy, w efekcie mamy pokaźną galerię zdjęć.


W oczekiwaniu na rewizytę,
Alicja Zienkiewicz – Zielińska,
koordynator


Wyświetleń: 682


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.