Katalog

Alicja Zienkiewicz- Zielińska, 2010-03-29
Platerów

Edukacja europejska, Projekty edukacyjne

Zespół Placówek Oświatowych w Platerowie w Projekcie RAZEM

- n +

BLISCY CZY DALECY?
Poszukiwanie wspólnego języka
między Platerowem a Małą Biłozierką na Ukrainie

„ Abyś nie tylko dużo wiedział, ale umiał żyć”, brzmi motto naszego gimnazjum, więc zamiast nauczać języków obcych, geografii, historii, przyrody i stosunków międzynarodowych w dusznych klasach, zdecydowaliśmy się wywieźć naszą młodzież na „przysłowiowy koniec świata”, który końcem się nie okazał; wręcz przeciwnie.
Wieś na Ukrainie w obwodzie Zaporoże ciągnąca się przez 18 kilometrów, zwana Małą Biłozierką , okazała się początkiem nowej przyjaźni i lepszego spojrzenia na Wschód.
Nim jednak do tego doszło musieliśmy spędzić ponad 30 godzin w busie z przyczepką pełną naszych bagaży, o którą na granicy i w trasie przez szerokie stepy, musieliśmy walczyć, bo budziła zastrzeżenia miejscowych władz.
Po trudach podróży, które grupa nasza zniosła nadzwyczaj tolerancyjnie, przywitały nas gromkie oklaski, wrzawa, chleb i sól oraz uśmiechy uczniów, rodziców i pracowników naszej szkoły docelowej ”cudem świata” zwanej.
„Diwoswit”, to szkoła znana z artystycznych predyspozycji swych uczniów. Dominuje tradycyjne malowanie palcami, metoda batiku, ceramika i garncarstwo.
Podobnie, jak kilka lat temu w Belgii, tak i teraz 17 Polaków zostało wrzuconych w nurt życia mieszkańców zupełnie nam nieznanej krainy. Od 22 do 28 października 2007 roku żyliśmy jak Ukraińcy. Jedliśmy „pampuszki”i barszcz, któremu nasz ukraińskim zwany urodą i smakiem nie dorównuje, a także :
- przeprowadziliśmy „dialog interkulturalny”

- uczestniczyliśmy w lekcjach, tworzyliśmy


- zwiedziliśmy muzeum przyszkolne
- oklaskiwaliśmy naszych przyjaciół w specjalnie na naszą cześć przygotowanych koncertach- rozkoszowaliśmy się widokiem Morza Azowskiego, zbieraliśmy pamiątki znad morza


- spacerowaliśmy po Bierdańsku- podziwialiśmy Dniepr w Zaporożu


- uczestniczyliśmy w spektaklu kozackim
- wypoczywaliśmy na łonie natury, delektując się widokami i zupą rybną

- dziwiliśmy się wspaniałemu Aqua Parkowi- polubiliśmy się

W listopadzie doczekaliśmy się rewizyty naszych przyjaciół z Małej Biłozierki. Tym razem my gościliśmy ich „czym chata bogata”. Dumni z okolicy, w której mieszkamy przez krótki czas ich pobytu chcieliśmy pokazać jak najwięcej:
- artystyczne dokonania naszych uczniów

- Zakład Podzespołów Indukcyjnych w Woźnikach Polfer S.A.

- Park Krajobrazowy „Podlaski Przełom Bugu”
oraz Nadleśnictwo w Sarnakach


- stadninę w Janowie Podlaskim


- Białowieżę


- Stolicę

Za cel postawiliśmy sobie nauczenie naszych partnerów tańca, dzięki warsztatom integracyjnym z Ludowym Zespołem Pieśni i Tańca „Pasieka”, fragmentu wiersza lub piosenki w języku polskim oraz wspólne wykonanie prac plastycznych i przygotowanie słownika polsko-angielsko-ukraińskiego prezentującego istotne dla projektu słownictwo (natura, tradycja, sztuka ).


Wart dodać, że działanie zaistniało nie tylko dzięki szybkiej reakcji na ogłoszony przez Polsko-Ukraińską Fundację Współpracy „Pauci” oraz Fundację im. R. Schumanna konkurs w ramach Projektu „RAZEM polsko-ukraińska współpraca na przyszłość”, ale przede wszystkim dzięki odważnej, kreatywnej i cierpliwej piętnastce uczniów gimnazjum. Wielki dzięki należą się ich Rodzicom, którzy serdecznie i ochoczo podchodzili do naszych pomysłów, wnosili własne oraz służyli pomocą; gościli i opiekowali się Ukraińcami.
Słowa uznania należą się aktywnym przyjaciołom naszej szkoły: zespołowi „Pasieka” oraz wójtowi Jerzemu Garuckiemu, który nie tylko monitorował postępy projektu, ale sam służył za przewodnika i kierowcę, gdy trzeba było naszych gości zapoznać z rolnictwem , sadownictwem i szkolnictwem w naszej gminie. Ze wspaniałą inicjatywą wyszła kierownik zakładu w Woźnikach Pani Janina Tobota, zapraszając nas do siebie i zaszczycając nas obecnością na podsumowaniu działania. Kolejny raz sukcesem okazała się współpraca z PK „Podlaski Przełom Bugu” oraz Nadleśnictwem Sarnaki, dzięki którym mogliśmy wstąpić na ścieżki przyrodnicze naszej okolicy.
Wszystkim, którzy byli z nami duszą i ciałem, serdecznie dziękujemy.Alicja Zienkiewicz - Zielińska
Wyświetleń: 826


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.