Katalog

Alicja Zienkiewicz- Zielińska, 2010-03-29
Platerów

Edukacja europejska, Projekty edukacyjne

Nauka demokracji w Zespole Placówek Oświatowych w Platerowie

- n +

„ WSPÓLNIE UCZYLIŚMY SIĘ DEMOKRACJI”Zespół Placówek Oświatowych w Platerowie w dniach 5-10 listopada 2007r.
gościł u siebie młodzież z Lwowa, która składała rewizytę w ramach projektu Wspólnie uczymy się demokracji, którego celem było rozbudzenie i podtrzymanie w uczniach wiary w demokrację.
Działania w projekcie skupione były wokół integracji przede wszystkim dzięki zamieszkaniu uczniów z Ukrainy w polskich domach, a także w ramach rozgrywek sportowych, rozrywek, wycieczek i warsztatów ( gastronomicznych, plastycznych i demokratycznych).
Było zwiedzanie Nadleśnictwa Sarnaki, lekcja przyrody na ścieżce edukacyjnej w Sarnakach, spacer przez las i Doliną Bugu, wizyta w stadninie koni w Janowie Podlaskim, ognisko na Szkółce Leśnej w Zabużu, a także lekcja historii pod pomnikiem V2„ They Saved London” w Sarnakach oraz na cmentarzu w Janowie Podlaskim. A wszystko w celu zapoznania się z bogactwem naturalnym naszego regionu.
Pomocą w przeprowadzeniu tego zadania służyły Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu oraz Nadleśnictwo Sarnaki.
Zabraliśmy też naszych Gości do stolicy, gdzie zwiedzili zamek Królewski i Stare Miasto.
W szkole dążyliśmy do zaznajomienia z nami, naszym stylem życia oraz systemem edukacyjnym. Lwowiacy uczestniczyli w spotkaniu z uczniami całej szkoły, uczęszczali ze swymi partnerami na lekcje, z nimi jedli posiłki, rozgrywali mecze, wspólnie tworzyli wieńce z masy solnej, pisali pisanki, przygotowali kampanię wyborczą prezydentom Unii Polski i Ukrainy, brali udział w przez siebie przygotowanych wyborach oraz śpiewali z nami pieśni patriotyczne na apelu z okazji 11 Listopada.
W efekcie mamy cenną, bo własnoręcznie wykonaną kolekcję prac z masy solnej oraz napisanych pisanek. Dodatkowo, mamy zapiski w Dzienniku Pokładowym oraz Kronikę Życia Rodzinnego i Refleksje o projekcie. Świetnie wypadła (na podsumowaniu) recytacja utworów w językach ukraińskim i polskim, a także wspólne śpiewanie piosenek, których uczestnicy się od siebie nauczyli. Jak się łatwo domyślić, nie zachowały się efekty międzynarodowej lekcji gotowania (ruskie pierogi i ziemniaki z kotletem schabowym i surówką oraz rogaliki), jednak kierując się smakiem własnym i minami uraczonych wyrobami Rodziców, mogę stwierdzić, że były pyszne; cel: integracja został osiągnięty.
Przedsięwzięcie zaistniało dzięki Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Fundacji Edukacja dla Demokracji, a także dzięki
uczniom ZPO w Platerowie, pracownikom i nauczycielom z Platerowa, rodzicom uczestników projektu, władzy lokalnej w osobie Wójta Gminy Platerów Jerzego Garuckiego oraz przyjaciołom szkoły – Jerzemu Okruchowi, Jerzemu Ostaszewskiemu i Bazylowi Kondratiukowi.

Przygotowała: Alicja Zienkiewicz – Zielińska
koordynator projektu

Wyświetleń: 658


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.