Katalog
Piotr Ernst Historia, Scenariusze"Odkrycia geograficzne Europejczyków" - konspekt lekcji w klasie I gimnazjum.
Cele lekcji:
a) poznawcze:
- zapoznanie z postępem w żeglarstwie w XV wieku,
- przedstawienie przyczyn i przebiegu odkryć geograficznych,
- zapoznanie z terminami i pojęciami związanymi z żeglarstwem i odkryciami geograficznymi (astrolabium, laska Jakuba, karawela, tubylcy, Indianie, Indie Zachodnie),
- przybliżenie postaci: Ptolemeusz, Henryk Żeglarz, Bartłomiej Diaz, Vasco da Gama, Krzysztof Kolumb, Ferdynand Magellan, Amerigo Vespucci),
b) kształcące:
- doskonalenie umiejętności pracy z tekstem źródłowym - analiza,
- rozumienie i stosowanie pojęć historycznych,
- ćwiczenie odczytywania mapy,
c) wychowawcze:
- propagowanie postawy tolerancji dla innych narodów i ich kultury,
- poszanowanie dorobku przodków,
- wzbudzenie zainteresowania historią,
- dostrzeżenie roli jednostek w dziejach ludzkości.
METDODA DYDAKTYCZNA:
- rozmowa nauczająca,
- praca z mapą, podręcznikiem, testem źródłowym,
- dyskusja,
- praca metodą za i przeciw.
Środki dydaktyczne:
- podręcznik (Historia dla klasy I gimnazjum, wyd. M. Rożak),
- mapa ścienna - Odkrycia geograficzne,
- tekst źródłowy (Krzysztof Jakubaszko "Teksty źródłowe dla gimnazjum"),
- zeszyt ćwiczeń (Historia dla klasy I gimnazjum, wyd. M. Rożak),
Tok lekcji:
1. Czynności organizacyjne.
2. Rekapitulacja wtórna.
- przypomnienie informacji o ludach zamieszkujących Amerykę i Azję przed odkryciami geograficznymi,
- utrwalenie osiągnięć Majów, Inków, Azteków, Chińczyków i Hindusów.
3. Wprowadzenie do tematu właściwego lekcji:
- wyobrażenia świata w XIV/XV wieku.
4. Zapis tematu lekcji: Odkrycia geograficzne Europejczyków.
5. Lekcja właściwa:
- nauczyciel informuje uczniów o rozwoju nauki i techniki w XV wieku (ilustracje w podręczniku),
- dyskusja nad przyczynami odkryć pod kierunkiem nauczyciela, praca z tekstem źródłowym (P. Toscanelli o potrzebie odkrycia morskiej drogi do Indii),
- przebieg odkryć:
- odkrycia Portugalczyków - rozmowa nauczająca z wyk. mapy ściennej,
- K. Kolumb i jego wyprawy:
- praca z tekstem - List Kolumba do skarbnika królewskiego Rafała Sanxis z 14. 03. 1493 roku - okoliczności wyprawy i jej cel, cechy tubylców, odkrycia,
- praca z tekstem z podręcznika dotyczącym obyczajów Indian.
- Amerigo Vespucci i jego zasługi - rozmowa nauczająca z wyk. mapy ściennej,
- podróż dookoła świata - analiza jej przebiegu na podstawie tekstu: "Antonio Pigafetta o podróży Magellana dookoła świata 1519 -1522".
6. Podsumowanie - rekapitulacja pierwotna:
- wypisanie w zeszycie najważniejszych żeglarzy i ich odkryć.
7. Zadanie domowe.
- wykonanie zadań z zeszytu ćwiczeń.
Opracowanie: Piotr Ernst
nauczyciel historii Wyświetleń: 6108
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |