Katalog

Piotr Ernst
Historia, Scenariusze

"Państwo Bolesława Chrobrego" - przykładowy konspekt lekcji w klasie I gimnazjum.

- n +

Cel:
  1. poznawczy - zapoznanie uczniów z okresem panowania Bolesława Chrobrego, w szczególności z ważnymi wydarzeniami i ich skutkami,
  2. kształcący - doskonalenie umiejętności pracy z mapą, źródłami historycznymi, podręcznikiem,
  3. wychowawczy - pogłębienie uczuć patriotycznych uczniów przez ukazanie bohaterskiej obrony kraju w czasie wojen z Niemcami, budzenie postawy podziwu do biskupa Wojciecha.
Metody:

wykład konwersacyjny, praca pod kierunkiem nauczyciela.

Środki dydaktyczne:

podręcznik i zeszyt ćwiczeń (wyd. Rożak), mapa ścienna: Polska od X - XII wieku, Atlas historyczny do gimnazjum dla klas I (str. 8), Teksty źródłowe do gimnazjum dla klas I (wyd. Rożak, str. 48), Artykuł: Czy Chrobry handlował niewolnikami w: Gazeta Zachodnia z 16 lutego 2000 roku.

Tok lekcji:

A: rekapitulacja wtórna:

1) Oceń znaczenie chrztu Polski w 966 roku,
2) Wymień plemiona słowiańskie, które zamieszkiwały ziemie, znajdujące się pod panowaniem Mieszka I, i pokaż je na mapie.

B: podanie tematu lekcji: Państwo Bolesława Chrobrego.

C: plan notatki i przebieg lekcji:

1) Cele nowego władcy - analiza testu z podręcznika (str. 96),

2)
  • wykład nauczyciela na temat misji św. Wojciecha do Prus i jej znaczenia,
  • refleksja na temat: Św. Wojciech patronem zjednoczonej Europy,
  • analiza mapy ściennej - ukazanie przypuszczalnego miejsca śmierci biskupa Wojciecha,
3)
  • analiza tekstu źródłowego w podręczniku - Gall Anonim o Zjeździe Gnieźnieńskim w 1000 roku,
  • przytoczenie przez nauczyciela tezy profesora niemieckiego Johannesa Frieda na temat koronacji Chrobrego w 1000 roku,
  • notatka w ćwiczeniach dotycząca skutków Zjazdu Gnieźnieńskiego (str. 52),
  • Wskazanie Gniezna na mapie ściennej i w atlasie,
4) Przedstawienie przez nauczyciela uczniom artykułu na temat spotkania Chrobrego i Ottona III w miejscowości Iława pod Szprotawą - krótka notatka w zeszycie. Praca z mapą - poszukiwanie miasteczka Szprotawa,

5) Wojny z Niemcami:
  • analiza tekstu źródłowego (str. 48),
  • ćwiczenie 3, str. 52 (Zeszyt ćwiczeń)(chodzi o zamalowanie różnymi kolorami terenów przyłączonych do Polski przez Chrobrego w wyniku pokoju z Niemcami w 1018 roku),
6) Wyprawa na Ruś:
  • praca z mapką w atlasie,
  • samodzielna notatka na powyższy temat,
D. Rekapitulacja pierwotna:
  • Jakie było znaczenie zjazdu w Gnieźnie w 1000 roku dla Polski?
  • Jakie były skutki wojen z sąsiadami?
E. Zadanie domowe:
  • Jakie było znaczenie misji biskupa Wojciecha dla państwa polskiego?
W trakcie lekcji wystąpiły elementy ścieżek:
  1. edukacja regionalna,
  2. edukacja europejska,
  3. edukacja czytelnicza i medialna.

Opracowanie: mgr Piotr Ernst

Wyświetleń: 6181


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.