![]() |
![]() |
Katalog Grażyna Gocała, 2010-04-15 Wincentów Matematyka, Scenariusze Funkcja liniowa i jej własności- Scenariusz lekcji.Grażyna Gocała Temat: Funkcje liniowe rosnące, malejące i stałe a współczynnik kierunkowy. Przedmiot – Matematyka Klasa: II gimnazjum Czas trwania lekcji: 45 min Miejsce: pracownia komputerowa Pojęcia kluczowe: funkcja liniowa, monotoniczność funkcji (rosnąca, malejąca czy stała), współczynnik kierunkowy, Cele lekcji: Utrwalenie wiadomości o własnościach funkcji liniowej, odczytywanie ich z wykresu Rysowanie wykresów funkcji Poszukiwanie prawidłowości przedstawionych na wykresie Zapisywanie wzorów funkcji o podanych współczynnikach Wiadomości i umiejętności wejściowe: Uczeń zna: pojęcie funkcji, pojęcie współczynnika kierunkowego własności funkcji Uczeń potrafi: posługiwać się klawiaturą i myszą posługiwać się arkuszem kalkulacyjnym i kreatorem wykresów zapisywać dokumenty na dysku Metody: Prezentacja objaśniająca temat Ćwiczenia przy komputerze wg załączonej karty pracy Formy pracy: w dwuosobowych zespołach przy komputerze z elementami indywidualnej Środki dydaktyczne: komputer z arkuszem kalkulacyjnym karty z zadaniami wprowadzającymi(załącznik 1) karty pracy dla uczniów do uzupełnienia (załącznik 2) zadania dodatkowe dla uczniów dociekliwych (załącznik 3) Przebieg lekcji: 1. Wprowadzenie w tematykę lekcji 2. Uczniowie przypominają: wpisywanie formuł w arkuszu kalkulacyjnym, blokowanie ($) kolumn i wierszy, rysowanie wykresów przy pomocy kreatora wykresów rysowanie tabel (Materiał ten został omówiony na lekcjach informatyki, również prowadzonej przeze mnie.) 3. Uczniowie przypominają wiadomości o funkcji liniowej Wzór funkcji liniowej – y=ax+b Dziedzina funkcji – zbiór liczb rzeczywistych Zbiór wartości – zbiór liczb rzeczywistych Miejsce zerowe – argument (x), dla którego wartość funkcji(y), jest równa y = 0. Na wykresie to punkt przecięcia z osią OX. Współczynnik kierunkowy – jest to współczynnik a, jest to tangens nachylenia prostej do osi OX 4. Podanie tematu lekcji: Temat: Funkcje liniowe rosnące, malejące i stałe a współczynnik kierunkowy. 5. Praca z kartą pracy z zadaniami wprowadzającymi (załącznik 1) 6. Po takim wprowadzeniu uczniowie otrzymują właściwe karty pracy(załącznik 2) z kilkoma podpunktami. Po wykonaniu każdego podpunktu formułują wnioski, które na koniec lekcji zbierzemy i zapiszemy w zeszycie. Wnioski: a) N: Jak zmieniają się argumenty a jak wartości funkcji? U: Zarówno argumenty jak i wartości funkcji rosną. N: Dla jakich funkcji tak się dzieje? U: Dla funkcji rosnących. N: Jaki jest współczynnik kierunkowy (a) dla tych wszystkich funkcji U: Jest większy od zera a > 0 Wniosek: Funkcja liniowa jest rosnąca, jeśli współczynnik a jest większy od zera (a>0) b) N: Co możecie powiedzieć o położeniu tych wykresów? U: Wykresy tych wszystkich funkcji są do siebie równoległe N: Jak myślicie co o tym decyduje? U: Te wszystkie funkcje maja taki sam współczynnik kierunkowy a Wniosek: Wykresy funkcji są do siebie równoległe, jeśli maja ten sam współczynnik kierunkowy a c) N: Jak zmieniają się argumenty a jak wartości funkcji? U: Argumenty rosną, natomiast wartości funkcji maleją . N: Dla jakich funkcji tak się dzieje? U: Dla funkcji malejąch. N: Jaki jest współczynnik kierunkowy (a) dla tych wszystkich funkcji? U: Jest mniejszy od zera a < 0 Wniosek: Funkcja liniowa jest malejąca, jeśli współczynnik a jest mniejszy od zera (a<0) d) N: Co możecie powiedzieć o położeniu tych wykresów? U: Wykresy tych wszystkich funkcji przecinają się w tym samym punkcie na osi OY. N: Jak myślicie co o tym decyduje? U: Te wszystkie funkcje maja taki sam współczynnik przesunięcia b Wniosek: Wykresy funkcji przecinają się w tym samym punkcie na osi OY, jeśli maja ten sam współczynnik przesunięcia b. Współrzędne tego punktu to (0, b) e) N: A kiedy funkcja jest stała U: Kiedy współczynnik a=0 Wniosek: Funkcja liniowa jest stała, jeśli współczynnik a równy zero (a=0) Podsumowanie: Uczniowie podsumowują zdobytą wiedzę zapisując odpowiednie wnioski w zeszycie przedmiotowym, pod wklejoną kartą pracy (zał. 2) Dokonują oceny lekcji oraz poziomu zdobytej wiedzy i umiejętności przez dokończenie zdań: -Co sprawiło ci najwięcej trudności – -Forma prowadzenia zajęć była – -Na dzisiejszej lekcji nauczyłem / nauczyłam się – -Najbardziej podobało mi się – Ocena uczniów: Osoby najbardziej aktywne, wyciągające poprawne wnioski otrzymują oceny bardzo dobre, Mniej aktywne otrzymują plusy lub zostają pochwalone ustnie. Praca domowa Zaprojektuj plakat o funkcji liniowej. Wyjaśniam, że plakat powinien być odpowiednio zaprojektowany, ważne informacje na temat funkcji liniowej powinny znajdować się na pierwszym planie, mniej ważne na drugim. Kolorowo, estetycznie na bloku formatu A3. Standardy osiągnięć uczniów: Po tej lekcji uczeń powinien: Umieć narysować wykres funkcji liniowej w układzie współrzędnych Odczytywać z wykresu różne własności funkcji liniowej Sprawnie stosować wiedzę o współczynnikach we wzorze funkcji liniowej Podawać przykłady relacji funkcji w życiu codziennym i odróżniać je od przyporządkowań. Interpretować graficzne opisy sytuacji z życia codziennego np. zmiana temperatury, stan konta w banku, zależność drogi od czasu Podawać proste przykłady zależności liniowej dla jednej zmiennej Podawać przykłady zależności nieliniowych Tematyka tej lekcji zawiera również zagadnienia ze standardów wymagań egzaminacyjnych: II standard: Wyszukiwanie i stosowanie informacji Uczeń: 1. Odczytuje informacje przedstawione w formie: d) wykresu III standard: Wskazywanie i opisywanie faktów związków i zależności w szczególności przyczynowo skutkowych, funkcjonalnych i przestrzennych i czasowych: Uczeń: 1. wskazuje prawidłowości w procesach, funkcjonowaniu układów i systemów: a) wyodrębnia z kontekstu dane zjawisko b) określa warunki jego występowania c) opisuje przebieg zjawiska w czasie i przestrzeni d) wykorzystuje zasady i prawa do objaśniania zjawisk 4. Posługuje się funkcjami: a) wskazuje zależności funkcyjne b) opisuje funkcje za pomocą wzorów, wykresów i tabel c) analizuje funkcje przedstawione w różnej postaci i wyciąga wnioski Załącznik 1 Karta pracy z zadaniami wprowadzającymi 1. Sporządź wykres zmian temperatury w ciągu 2 tygodni np. w Warszawie, mierzonej zawsze o godz. 1200. Dane do wykresu . Na podstawie sporządzonego wykresu odczytaj w jakich dniach temperatura: a) rosła – b) malała – c) była stała – Na jego podstawie uczniowie uzupełniają podpunkty: a) temperatura wzrosła – b) temperatura malała – c) temperatura była stała – Dodatkowe zadanie dla szybkich uczniów Sporządź podobny wykres dla zmieniającego się stanu konta bankowego i odpowiedz na pytanie: W których dniach stan konta rósł, kiedy malał a kiedy był stały. Dane znajdują się w tabeli 2. Załącznik 2 a) Narysuj na jednym wykresie 3 funkcje. y=3x+2; y=x+4; y= 2x-2 dla argumentów zmieniających się od x={-5.-4…4,5} Wykonaj wykresy wszystkich funkcji na jednym rysunku za pomocą kreatora wykresów. Na podstawie danych z tabeli i wykresów spróbuj odpowiedzieć na podane niżej pytania: Jak zmieniają się argumenty a jak wartości funkcji? Dla jakich funkcji tak się dzieje? Jaki jest współczynnik kierunkowy (a) dla tych wszystkich funkcji? Odpowiedzi uczniów na zadane wyżej pytania Jak zmieniają się argumenty a jak wartości funkcji? U: Zarówno argumenty jak i wartości funkcji rosną. Dla jakich funkcji tak się dzieje? U: Dla funkcji rosnących. Jaki jest współczynnik kierunkowy (a) dla tych wszystkich funkcji U: Jest większy od zera a > 0 Wniosek: Funkcja liniowa jest rosnąca, jeśli współczynnik a jest większy od zera (a>0) b) Wykonaj wykresy wszystkich funkcji y= -2x-2;y= -x+4;y= -3x+2 na jednym rysunku za pomocą kreatora wykresów. Na podstawie danych z tabeli i wykresów spróbuj odpowiedzieć na podane niżej pytania: Jak zmieniają się argumenty a jak wartości funkcji? Dla jakich funkcji tak się dzieje? Jaki jest współczynnik kierunkowy (a) dla tych wszystkich funkcji? Przewidywane odpowiedzi na pytania Jak zmieniają się argumenty a jak wartości funkcji? U: Argumenty rosną, natomiast wartości funkcji maleją . Dla jakich funkcji tak się dzieje? U: Dla funkcji malejąch. Jaki jest współczynnik kierunkowy (a) dla tych wszystkich funkcji? U: Jest mniejszy od zera a < 0 Wniosek: Funkcja liniowa jest malejąca, jeśli współczynnik a jest mniejszy od zera (a<0) c) Spróbujcie odpowiedzieć na pytanie: Kiedy funkcja jest stała Jaki jest wtedy współczynnik kierunkowy a Jak są położone wykresy takich funkcji Wykonajcie sami tabelkę i sporządźcie wykres dla 3 takich funkcji Przewidywane odpowiedzi uczniów Kiedy funkcja jest stała U: jeśli dla zmieniających się argumentów, wartości funkcji są takie same(stałe) Jaki jest wtedy współczynnik kierunkowy a U: współczynnik kierunkowy jest wtedy równy zero a=0 Jak są położone wykresy takich funkcji U: wykresy tych funkcji są równoległe do osi OX Wniosek: Funkcja liniowa jest stała, jeśli współczynnik a jest równy zero (a=0), wykresy takich funkcji są równoległe do osi OX. d) Wykonaj wykresy 3 funkcji (y=4x+2; y=4x-2 ;y=4x+4) na jednym rysunku za pomocą kreatora wykresów. Na podstawie wykresów spróbuj odpowiedzieć na podane niżej pytania: Co możecie powiedzieć o położeniu tych wykresów? Jak myślicie co o tym decyduje? Przewidywane odpowiedzi na pytania Co możecie powiedzieć o położeniu tych wykresów? U: Wykresy tych wszystkich funkcji są do siebie równoległe Jak myślicie co o tym decyduje? U: Te wszystkie funkcje maja taki sam współczynnik kierunkowy a Wniosek: Wykresy funkcji są do siebie równoległe, jeśli maja ten sam współczynnik kierunkowy a e) Uzupełnij tabelkę w arkuszu wpisując odpowiednie formuły w arkuszu kalkulacyjnym. Wykonaj wykresy wszystkich y= 2x+4y= x+4y= -3x+4funkcji na jednym rysunku za pomocą kreatora wykresów. Na podstawie danych z tabeli i wykresów spróbuj odpowiedzieć na podane niżej pytania: Co możecie powiedzieć o położeniu tych wykresów? Jak myślicie co o tym decyduje? Przewidywane odpowiedzi uczniów Co możecie powiedzieć o położeniu tych wykresów? U: Wykresy tych wszystkich funkcji przecinają się w tym samym punkcie na osi OY. Jak myślicie co o tym decyduje? U: Te wszystkie funkcje maja taki sam współczynnik przesunięcia b Wniosek: Wykresy funkcji przecinają się w tym samym punkcie na osi OY, jeśli maja ten sam współczynnik przesunięcia b. Współrzędne tego punktu to (0, b) Wyświetleń: 3067
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |