Katalog

Wioletta Wójcik, 2010-04-22
Skawina

Matematyka, Scenariusze

PROCENTY- PROPOZYCJA SCENARIUSZA PRAKTYCZNEGO NAUCZANIA MATEMATYKI W SZKOLE SPECJALNEJ

- n +

PROCENTY- PROPOZYCJA SCENARIUSZA PRAKTYCZNEGO NAUCZANIA MATEMATYKI
W SZKOLE SPECJALNEJ

. Scenariusz lekcji
Z pojęciem procentu uczniowie szkoły specjalnej po raz pierwszy spotykają się w pierwszej klasie gimnazjum. W klasie III przypominamy podstawowe pojęcia oraz rozszerzamy i doskonalimy zdobyte wiadomości i umiejętności ucząc ich praktycznego stosowania w życiu codziennym.
Cykl lekcji poświęconych procentom został podzielony na dwie części:
1. Przypomnienie podstawowych wiadomości i umiejętności zdobytych
na poprzednich lekcjach
2. Zastosowanie praktyczne zdobytych wiadomości i umiejętności.

TEMAT: Utrwalenie wiadomości o procentach - zakupy w hipermarkecie
CEL GŁÓWNY: Utrwalenie pojęcia procent i działań na procentach
KLASA: II gimnazjum Szkoły Specjalnej
CELE OPERACYJNE:
I Na poziomie wiadomości uczeń po lekcji powinien:
A: Zapamiętanie:
- wymienić dziedziny codziennego życia, w których stosujemy procenty,
- znać podstawowe pojęcia związane z zastosowaniem procentów.
B: Zrozumienie
- zilustrować pojęcie procentów jako części setne całości,
- wyjaśnić zasady zamiany ułamka na procenty i odwrotnie,
- wyjaśnić zasady obliczania liczby z danego jej procentu,
- wyjaśnić zasady obliczania procentu danej liczby.
- wyjaśnić zasady obliczania, jakim procentem jednej liczby jest druga liczba.


II. Na poziomie umiejętności uczeń powinien:
C: W sytuacjach typowych
- zamienić procenty na ułamek zwykły i dziesiętny,
- zamienić ułamek na procent,
- obliczać liczbę z danego jej procentu,
- obliczać procent danej liczby,
- obliczać, jakim procentem jednej liczby jest druga liczba.

D: W sytuacjach problemowych
-potrafi zastosować poznane wiadomości i umiejętności w konkretnej sytuacji
- zanalizować wynik rozwiązanego zadania,
- uzasadnić poprawność rozumowania,
- zaproponować właściwy sposób postępowania przy rozwiązywaniu problemu,
- ocenić pracę swoich kolegów.

METODY:
- słowna – pogadanka wprowadzająca
- aktywizująca – gra dydaktyczna
- ćwiczeniowa
- problemowa

FORMY PRACY:
- elementy pracy indywidualnej
- grupowa
- zbiorowa

POMOCE DYDAKTYCZNE:
Papierowe domino, gazeta hipermarketu, talony, bony, tabela z punktacją,
koperty z zadaniami, kalkulator, komputer.


PRZEBIEG ZAJĘĆ

I. Wprowadzenie do tematu lekcji

Pogadanka wprowadzająca na temat przydatności w życiu umiejętności i znajomości obliczeń procentowych. Uczniowie opowiadają o zastosowaniu procentów w życiu codziennym, podają przykłady. Nauczyciel krótko wyjaśnia przyczyny obniżek cen, oraz reakcji na nie klientów.

II. Część zasadnicza
1. Wywiad z Panem Procentem
Witam państwa. Tu TV „Pro centum” Spotkał nas zaszczyt. Pan Procent osobiście przybył do naszego studio.
TV: Witam pana. Dziękuję, że mimo tak licznych zajęć zawitał pan u nas. Czy mógłby pan przypomnieć naszym widzom skąd wzięła się pana nazwa?
Procent: „Na sto” to po łacinie „pro centum”- od tego właśnie wyrażenia pochodzi słowo procent. Widać, zatem, że procenty to inny sposób zapisywania ułamków o mianowniku 00.Pamiętać jednak należy, że w praktyce procent zawsze powiązany jest z pewną wielkością. Nigdy nie występuje samodzielnie. Jest to ułamek konkretnej wielkości, np., jeśli wiadomo, że 99 ze 100 uczniów lubi owoce oznacza to, że 99 % tych uczniów lubi owoce.
TV: Dziękuję. Widać, że jest pan bardzo towarzyski. Pana popularność jest ogromna. Bywa pan w wielu miejscach. No właśnie, gdzie można pana spotkać?
P.: Hmm... Chyba wszędzie: w szkołach, w sklepach, w bankach, w aptekach, w laboratoriach urzędach, w mediach....
TV: Czy ta popularność i ogrom obowiązków nie jest uciążliwy?
P: Ależ nie! Daje mi to wielką satysfakcję. Poza tym zatrudniam do pomocy mojego mniejszego brata Promila. Promil specjalizuje się w częściach tysiącznych. Jego hobby to próby złota i srebra.
TV: Dziękuję za rozmowę. Proszę by zechciał pan zostać członkiem punktu konsultacyjnego, ale wcześniej proszę z o przeprowadzenie z naszymi widzami w studio powtórki z obliczeń procentowych.
P. Dziękuję.


2. Ustna powtórka prowadzona przez Pana Procenta

Przypomnienie podstawowych wiadomości o procentach – rachunek pamięciowy
Poniższe zadania uczniowie wykonują dwójkami. Pan Procent zadaje pytania chętne grupy odpowiadają.

POLECENIE 1
Pojęcie procentu – przypomnienie, co to jest procent i jak się go odczytuje. Sprawdzenie i ocena jak zostało opanowane ćwiczenie, jaki procent stanowią pokolorowane figury – (zał.1)

POLECENIE 2
Zamiana ułamków na procenty – domino „WĄŻ” (zał. 2)

POLECENIE 3
Obliczanie procentu z danej liczby
a) 1% z 10 uczniów klasy III to.......................................
b) 10% z 10 uczniów klasy III to.....................................
c) 20% z 10 uczniów klasy III to.....................................

POLECENIE 4
Obliczanie liczby, gdy dany jest jej procent – do zadania wykorzystać należy przerwaną fotografię – (zał. 3). Każda z grup otrzymuje przerwaną fotografię z instrukcją opisującą jak należy wykonać ćwiczenie

3. Zastosowanie obliczeń procentowych w praktyce

a). Wyjaśnienie przebiegu zajęć.
Instrukcja – Wyobraźmy sobie, że nasza dzisiejsza lekcja przebiega w dużym hipermarkecie, w którym ogłoszono wielką wyprzedaż towarów. Na zakupy wybieramy się grupami – (podział klasy na grupy, zwracając uwagę by w każdej grupie byli słabsi uczniowie). Każda grupa ma za zadanie dokonać zakupów – wykonać obliczenia - na przygotowanych wcześniej przez nauczyciela 4 przystankach - stoiskach. Zadania do rozwiązania każda z grup po podejściu do stolika losuje. Za prawidłowe rozwiązanie otrzymuje maksymalną liczbę punktów. Jednak, gdy potrzebna jest pomoc to można kupić wskazówkę do rozwiązania zadania u pana procenta za ½ punktu lub skorzystać z kalkulatora za 2 dwa punkty. Każde zadanie opatrzone jest instrukcją i zawiera informację o maksymalnej liczbie punktów, jakie grupa może otrzymać za prawidłowo udzieloną odpowiedź. Na każdym przystanku znajduje się wybrana grupa, pełniąca rolę eksperta. Zadaniem tej grupy jest sprawdzenie poprawności wykonanego zadania i obliczeń oraz przyznanie i wpisanie na tablice ilości uzyskanych punktów. Eksperci zmieniają się w trakcie trwania zajęć. Jeśli któraś z grup błędnie rozwiąże zadanie to eksperci po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi mogą otrzymać dodatkowe punkty. (Ekspertom pomaga „Komisja konsultacyjna”, którą stanowi nauczyciel)
b). Praca w grupach
Grupy podchodzą do stoisk, losują zadania i rozwiązują je.



PRZYSTANEK 1 obniżki cen o 30%.
Kapitan grupy wybiera numer półki, z której chce dokonać zakupu. Następnie wylosowane w ten sposób zadanie jest rozwiązywane przez grupę na kartce, i sprawdzone przez ekspertów oraz „Komisję”


Zakup z półki 1
Ile będą kosztowały poszczególne towary po obniżce
Wpisz nowe ceny














Zakup z półki 2
Ile będą kosztowały poszczególne towary po obniżce
Wpisz nowe ceny




Zakup z półki 3
Ile będą kosztowały poszczególne towary po obniżce
Wpisz nowe ceny






PRZYSTANEK 2 - planowanie wydatków.
Na tym przystanku uczniowie w kopercie znajdują, gazetę z cenami artykułów,
(zał. 4) talony na zakupy (zał. 5) oraz rabaty na zakup produktów (zał. 6). Zadaniem grupy jest dokonać zakupów za określoną sumę uwzględniając rabat. Do tego zadania wykorzystać program komputerowy. (zał. 7)

Towary z regału 1.
Talon na 100 zł + rabat 20 %, 30%

Towary z regału 2
Talon na 100 zł + rabat 10 %, 20%

Towary z regału 3.
Talon na 100 zł + rabat 15 %, 20%

Towary z regału 4.
Talon na 100 zł + rabat 25 %, 10%

PRZYSTANEK 3 – zakupy na raty
Na tym stoisku uczniowie obliczą zadania z treścią.
Grupa wybiera kartkę z nazwą tego produktu, który chcą kupić na raty.

KOMPUTER
Kupując komputer w systemie ratalnym należy przy zakupie zapłacić 12 % ceny, czyli 360 zł. Jaka jest cena komputera?

TELEFON KOMÓRKOWY
Kupując telefon komórkowy w systemie ratalnym należy przy zakupie zapłacić 15% ceny, czyli 45,00 zł. Jaka jest cena telefonu komórkowego?


RADIO – MAGNETOFON
Kupując radio – magnetofon w systemie ratalnym należy przy zakupie zapłacić 14% ceny, czyli 140,00 zł. Jaka jest cena radio – magnetofonu?

DRUKARKA
Kupując drukarkę do komputera na raty należy przy zakupie zapłacić 10 procent ceny, czyli 99, 00 zł. Jaka jest cena drukarki?


PRZYSTANEK 4 - Grupy rozwiązują zadanie:
Na którym stoisku warto kupić produkty
1. Towary przeceniono dwa razy pierwsze o 15% a potem o 30%
2. Towary przecenione o 45%
ZADANIE
W hipermarkecie, w którym robicie zakupy znajdują się dwie kwiaciarnie. Chcecie kupić wazon. W jednej kwiaciarni wazon kosztował 25 zł i został przeceniony dwa razy. Raz o 10% a drugi raz o 5%. W drugiej kwiaciarni ten sam wazon kosztował również 25% i został przeceniony od razu o 15%. W której kwiaciarni opłaca się bardziej kupić ten wazon.


III Podsumowanie zajęć
Komisja zestawia zdobyte punkty w tabeli, (zał.9). Na podstawie danych z tabeli uczniowie opracowują na tablicy dwa diagramy słupkowe przedstawiające zależności:
a). Numer zadania a procent punktów zdobytych za zadanie przez wszystkie grupy łącznie – analiza, wnioski:
b). Numer grupy a procent zdobytych przez nią punktów – wyłonienie zwycięzcy
Ocena pracy uczniów. Wyjaśnienie problemów powstałych podczas rozwiązywania zadań.

ROZDZIAŁ III
ANALIZA LEKCJI I WNIOSKI KOŃCOWE
Atmosfera pracy panująca na lekcji dowiodła, że zaproponowany temat, obfitujący w nowe pojęcia, okazał się interesujący i atrakcyjny. Dzieci wytrwale do końca pracowały.
Przeprowadzone zajęcia miały dwojakiego rodzaju cele:
- matematyczny polegający na doskonaleniu umiejętności operowania wyrażeniami dwumianowanymi i wielkościami zapisanymi dziesiętnie oraz wykonywania na nich prostych operacji arytmetycznych;
-ogólnokształcący, zwracający uwagę dziecka na pewne mechanizmy rynkowe i wyposażenie go w elementarną wiedzę z zakresu ekonomi.
Robienie zakupów z ekonomicznego punktu widzenia wyborów, to jeden z najważniejszych obszarów zastosowania umiejętności matematycznych w naszym codziennym życiu. Dla wielu osób jest to jedna z nielicznych okazji do przekonania się z jednej strony o użyteczności matematyki, z drugiej zaś o operatywności i elastyczności posiadanej wiedzy. W dobie inwazji agresywnych reklam umiejętność krytycznej oceny różnego rodzaju ofert sprawnego porównywania ich opłacalności staje się ważna dla normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Zaproponowany w niniejszej pracy temat lekcji „Utrwalenie wiadomości o procentach i zakupy w hipermarkecie” stwarza uczniom okazję do praktycznego zastosowania poznanej wiedzy w bardzo konkretnym, realnym kontekście. Opisane zajęcia mogą być pretekstem do i punktem wyjścia do większej grupy lekcji na ścieżce miedzy przedmiotowej obejmującej fizykę, chemię, biologię i geografię.


Wyświetleń: 3567


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.