Katalog

Katarzyna Zielke, 2010-05-06
Konin

Język polski, Scenariusze

O najsłynniejszym rycerzu średniowiecza - Zawiszy Czarnym z Garbowa. Scenariusz zajęć z języka polskiego w klasie piątej szkoły podstawowej.

- n +

O najsłynniejszym rycerzu średniowiecza - Zawiszy Czarnym z Garbowa.
Scenariusz zajęć z języka polskiego w klasie piątej szkoły podstawowej.

Hasła w podstawie programowej
- kształtowanie refleksyjnej postawy wobec człowieka, jego natury, powinności moralnych oraz wobec różnych sytuacji życiowych
- przygotowanie do rozpoznawania podstawowych wartości i dokonywania właściwej ich hierarchizacji

Cel ogólny
- rozwijanie umiejętności odbioru dzieł literackich, a poprzez nie przybliżenie rozumienia człowieka i świata
- kształtowanie sprawności mówienia, słuchania, czytania i pisania oraz rozbudzanie twórczej postawy wobec siebie oraz świata

Cele szczegółowe
Uczeń
- ocenia postawę i postępowanie ludzi zgodnie z przyjętymi zasadami i hierarchią wartości
- wzbogaca słownictwo w związku z tematyką omawianego tekstu
- zajmuje stanowisko w sprawie
- doskonali umiejętność wyodrębniania wydarzeń
- uczy się harmonijnej współpracy w grupie
- słucha wzorcowego czytania
- określa tematykę wiersza
- wymienia i zapisuje cechy charakteru oraz umiejętności Zawiszy Czarnego
- wyjaśnia, dlaczego postać rycerza przeszła do legendy
- wyjaśnia znaczenie powiedzenia "Polegać na kimś jak na Zawiszy"
- opowiada o pasowaniu Zawiszy na rycerza

Metody pracy
podające
- pogadanka
- objaśnienie
- opowiadanie
problemowe
- aktywizujące
- dyskusja dydaktyczna
- burza mózgów
praktyczne
- metoda przewodniego tekstu

Formy pracy
- indywidualna
- zbiorowa
- grupowa

Środki dydaktyczne
- karty pracy
- zeszyt, podręcznik
- plakaty
- plansze
- herby
- reprodukcje

Diagnozowanie osiągnięć uczniów

Obserwacja uczniów w toku zajęć
- wkład pracy
- gotowość do podejmowania stawianych zadań
- umiejętność pracy grupowej i samodzielnej
- jakość odpowiedzi
- postawa, zachowanie, wzajemne relacje

Czas trwania lekcji: 45 minut

Przebieg lekcji:
1.Rozmowa wprowadzająca.

2.Poznanie sylwetki Zawiszy Czarnego. Przedstawienie notki biograficznej oraz wizerunku rycerza.

3.Zapisanie tematu lekcji i notatki biograficznej o rycerzu.

4.Czytanie utworu literackiego pt. „Zawisza Czarny” autorstwa Juliana Ursyna Niemcewicza.

5.Opowiadanie o pasowaniu Zawiszy Czarnego na rycerza. Nawiązanie do współczesnych zwyczajów wzorujących się na tej tradycji.
- pasowanie na ucznia, czytelnika, przysięga wojskowa
- logo firmy (odpowiednik herbu)
- wstąpienie do harcerstwa
- okrzyki zagrzewające do walki, np. na zawodach sportowych (odpowiednik zawołania rycerskiego)
- usługiwanie przy stole jest nadal mile widziane
- honorowe zachowania sportowe-zasada fair play
- żołnierz posłuszny swemu dowódcy
- okrągły stół w polityce
- bractwa rycerskie, turnieje rycerskie

Praca w grupach
6.Dopasuj związki frazeologiczne dotyczące rycerstwa do ich znaczeń.

puścić płazem - potraktować kogoś ulgowo, darować mu coś, okazać pobłażliwość,
zachować się po rycersku - szlachetnie, mężnie, elegancko
być pasowanym na... - być uznanym za kogoś, sprawdzić się
być czyimś rycerzem - bronić i chronić kogoś, zazwyczaj mężczyzna kobietę
błędny rycerz - rycerz z romansów średniowiecznych, wędrujący w poszukiwaniu przygód i w celu udowodnienia swej rycerskości
walka z wiatrakami - walka z czymś urojonym, nierealnym, skazana z góry na przegraną

7.Prezentacja pracy grup.

8.Refleksja i posumowanie. Prezentacja zdjęć bohaterów filmów, książek, życia codziennego. Wskazywanie, która z postaci jest najbardziej podobna do rycerza i dlaczego. Uczniowie próbują udowodnić swoje wybory.
Zorro, Batman, Shrek, Janosik, Robin Hood 9.Wręczenie dyplomów dla walecznych rycerzy i szlachetnych dam za aktywną pracę na lekcji.

10.Samoocena uczniów. Uczniowie podkreślają odpowiednie zdanie.
Na lekcji pracowałem jak mrówka.
Na lekcji pracowałem jak żółw.

11.Praca domowa
Napisz, w jaki sposób we współczesnym świecie można być naśladowcą ideałów rycerskich. Oceń, czy jest to łatwe zadanie.

Scenariusz oparty na podręczniku do języka polskiego „Jutro pójdę w świat” autorstwa Hanny Dobrowolskiej, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne
Wyświetleń: 4413


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.