Katalog

Agnieszka Rzymowska, 2010-05-07
Łuków

Matematyka, Scenariusze

Scenariusz lekcji: Rozwiązywanie równań z jedną niewiadomą.

- n +


Lekcja matematyki w klasie VI szkoły podstawowej

Temat: Rozwiązywanie równań z jedną niewiadomą.

Cele lekcji
Uczeń:
· rozumie pojęcia: wyrażenie algebraiczne, równanie, niewiadoma, rozwiązanie równania, strony równania, równania równoważne.
· potrafi wskazać strony równania, zna metody rozwiązań równań
· potrafi rozwiązać równanie I stopnia z jedną niewiadomą.


Umiejętności rozwijane na zajęciach:
· przyswajanie podstawowych pojęć i umiejętności matematycznych,
· umiejętności rozwiązywania równań prowadzących do obliczeń,
· porządkowanie wyrażeń,
· interpretowanie i przetworze informacji tekstowych,
· samodzielnego poszukiwania rozwiązań,
· świadomego i aktywnego udziału w procesie dydaktycznym.

Metody
· ćwiczeniowa
· naprowadzająca

Formy pracy
· praca zbiorowa pod kierunkiem nauczyciela i indywidualna

Materiały i pomoce wykorzystane na lekcji
· kartki z równaniami,
· podręcznik, zeszyt ćwiczeń


Przebieg lekcji

1. Kontrola i ocena pracy domowej.
2. Podanie tematu i celu lekcji.
3. Przypomnienie wiadomości potrzebnych do realizacji tematu:
o Co to jest równanie?
o Co to jest niewiadoma, rozwiązanie równania?
o Jak sprawdzić czy dana liczba spełnia równanie
4. Realizacja tematu – przedstawienie metod rozwiązywania równań.

Zad .1 Rozwiąż równania:

a) x+17=30
b) y-45=54
c) 2x+5=11
d) 44=25x-6


Uczniom zostaje przedstawia I metoda rozwiązywania równań

a) x+17 = 30 dążymy do tego, aby po lewej stronie została niewiadoma
do obu stron równania odejmujemy 17

Sprawdzenie czy 13 spełnia to równanie.

Odp: Liczba 13 jest rozwiązaniem równania

b) y–45 = 54 y ma zostać po lewej stronie równania
do obu stron równania dodajemy 45
y –45 +45= 54+45

y = 99 Liczba 99 jest rozwiązaniem równania

c) 2x+5 = 11 od obu stron równania odejmujemy 5
2x+5–5=11–5
2x = 6 obie strony równania dzielimy przez liczbę stojącą przy niewiadomej

2x:2 = 6:2
x = 3 Liczba 3 jest rozwiązaniem równania

d) 44 = 25x-6 strony równania można zamieniać
25x-6 = 44
25x–6+6 = 44+6 do obu stron dodajemy 6, bo po lewej stronie ma zostać wyraz z x
25x = 50 dzielimy przez liczbę stojącą przez x
x = 2
Wnioski
Przy rozwiązywaniu równań możemy:
-do obu tron równania dodać to samo wyrażenie
-od obu tron równania odjąć to samo wyrażenie
-obie strony równania pomnożyć przez tę samą liczbę różną od zera
-obie strony równania podzielić przez tę samą liczbę różną od zera


Przedstawienie uczniom prostszego zapisu rozwiązywania równań

a) x + 17 = 30 niewiadomą x pozostawiamy po lewej stronie równania
x = 30 –17 +17 przenosimy na prawą stronę równania , zmieniamy znak
x = 13

b) 2x + 5 = 11
2x = 11 –5
2x = 6 / :2 dzielimy przez liczbę przy x czyli 2
x=3

Zad. 2 Rozwiąż równania
a) 2x – 1 = 5x –7
b) 5x – 3 – 3x = 3 –x
c) 17 = 11 –12x


5. Podsumowanie lekcji.
Uczniowie wiedzą na czym polega rozwiązanie równania, znają metody, potrafią je omówić,
wiedzą jak je stosować

6. Praca domowa
· Zad. 1 str. 179 a,c,d,e,f,i,j
· Dla chętnych a) –3( 5x –4)= -1( 2x+8)




Opracowała
Agnieszka Rzymowska



Wyświetleń: 4384


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.