Katalog

Monika Dzierżko, 2010-05-10
Morąg

Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

O sławnym kompozytorze Fryderyku Chopinie. Scenariusz zajęć zintegrowanych.

- n +

Monika Dzierżko



Scenariusz zajęć zintegrowanych w kl III

Temat bloku: O Polakach, którzy rozsławili Polskę na całym świecie

Temat dnia: O sławnym kompozytorze Fryderyku Chopinie.

Temat realizowany w ramach edukacji: polonistycznej, matematycznej,
artystycznej

Cele główne:
• wprowadzenie w świat kultury i sztuki,
• wdrażanie do formułowania wypowiedzi na dany temat,
• kształtowanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji,
• inspirowanie do kreatywności i ekspresji słownej, plastycznej, muzycznej i ruchowej
• wdrażanie do pracy w grupie.

Cele operacyjne:
Uczeń:
• wysłucha utworów Fryderyka Chopina
• swobodnie formułuje wypowiedzi na temat życia i twórczości Fryderyka Chopina
• potrafi korzystać z różnych źródeł wiedzy
• bogaci zasób słownictwa o wyrazy związane z muzyką
• przeczyta ze zrozumieniem tekst pt. „Portret Fryderyka Chopina”
• pisze czasowniki w czasie teraźniejszym i przyszłym
• potrafi samodzielnie dokończyć rozpoczęte zdania
• szuka oryginalnych rozwiązań plastycznych
• podejmuję współpracę z rówieśnikami
• oblicza wartości wyrażeń, w których jest odejmowanie i dzielenie

Środki dydaktyczne: podręcznik „ Ja i moja szkoła”, mapa fizyczna Polski i Europy, karty pracy indywidualnej, rozsypanka hasłowa, encyklopedie, książki poświęcone życiu i twórczości kompozytora, ilustracje Fryderyka Chopina, jego rodziny i nauczycieli, płyty z utworami Chopina.

Przebieg zajęć

1. Wysłuchanie Poloneza A-dur op.35
Wypowiedzi dzieci na temat wysłuchanego utworu.
2. Tworzenie mapy mentalnej pojęcia muzyka.
3. Połączenie haseł z ich wyjaśnieniem.(załącznik nr.1)
4. Próby odgadnięcia kto jest przedstawiony na ilustracji.(Fryderyk Chopin)
5. Rozwiązanie łamigłówki, której rozwiązaniem jest imię i nazwisko słynnego Polaka. Omówienie pisowni nazwiska Chopin i dopuszczalnej formy Szopen
6.Swobodne wypowiedzi na temat Fryderyka Chopina.
-Odczytanie i pokaz materiałów przygotowanych w domu.
-Praca w grupach. Wyszukiwanie informacji o Fryderyku Chopinie ukierunkowane pytaniami:
Kim był Fryderyk Chopin? Kiedy i gdzie się urodził? Na jakim instrumencie grał? Kiedy rozpoczął naukę gry na instrumencie? Gdzie spędzał wakacje? Co było jego inspiracją w tworzeniu muzyki? Jak nazywali się jego pierwsi nauczyciele? Jakie komponował utwory? Dokąd i kiedy podróżował Chopin? Gdzie umarł i jest pochowany? Gdzie znajduje się serce Chopina? Jak uczczono pamięć słynnego Polaka? Kiedy odbył się pierwszy konkurs im. Fryderyka Chopina? Co ile lat i gdzie się on odbywa?
7. Czytanie tekstu biograficznego o Fryderyku Chopinie(ćw.2., s.32).
• Oglądanie plakatu towarzyszącego XV Konkursowi Chopinowskiemu i wystawki ze zgromadzonymi albumami, płytami, książkami, ilustracjami o Fryderyku Chopinie.
• Odszukanie na mapach Polski i Europy: Żelazowej Woli, Warszawy, Paryża, Wiednia, Berlina.
Wyszczególnienie ważnych dat związanych z F. Chopinem (zapis na tablicy).
1810 r.-urodziny
1816 r.-pierwsze lekcje gry na fortepianie
1828 r.-podróż do Berlina
1830 r.-wyjazd do Wiednia
1831 r.-wyjazd do Paryża
1849 r.-śmierć kompozytora
1927 r.-Pierwszy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina.
• Obliczenia kalendarzowe.
- Fryderyk Chopin urodził się w 1810 roku, zmarł w 1849. Ile lat żył?
- Ile miał lat, kiedy rozpoczął naukę gry?
- Ile miał lat, kiedy po raz pierwszy wyjechał za granicę?
- A ile miał lat, kiedy na zawsze wyjechał z kraju?
- Ile lat upłynęło od jego narodzin?
- Którą rocznicę śmierci kompozytora obchodziliśmy w tym roku?
- Od ilu lat organizowane są konkursy chopinowskie?
• Zaznaczenie na osi czasu daty urodzin i śmierci kompozytora (wycinanka 1/3).
8.Słuchanie utworu Polonez g-mol. Podanie informacji, że kompozycja ta została napisana przez siedmioletniego Frycka.
• Improwizacja ruchowa: koncert fortepianowy (uczniowie na tle muzyki improwizują grę na fortepianie).
9. Rozmowa na temat cech, jakie powinien posiadać wielki muzyk.
• Wykonanie ćwiczenia 3., s. 33.
Przykład :
Kompozytor powinien być utalentowany muzycznie, wrażliwy, wytrwały, pracowity, mieć dobry słuch).
• Podawanie przez dzieci cech, które są dla nich ważne i które chciałyby w sobie rozwijać.
10. Pisanie czasowników w czasie przeszłym i teraźniejszym.
Ćwiczenie 4 str. 34

11.Samodzielne dokończenie zdań o sławnym kompozytorze- praca w poziomach.

Poziom I
Dokończ podane zdania.
Fryderyk Chopin to………………………………………………….
Tworzył głównie………………………………………….................
Urodził się w………………………………………………………...
Grób wielkiego polskiego kompozytora znajduje się w…………….
Serce Fryderyka Chopina zostało złożone w………………………..

Poziom II
Uzupełnij podane zdania wyrazami.
Fryderyk Chopin to najsłynniejszy polski…………………………..
Tworzył głównie muzykę…………………………………………...
Urodził się w………………………………………………………...
Grób wielkiego polskiego kompozytora znajduje się w…………….
Serce Fryderyka Chopina zostało złożone w………………………..

Paryżu, fortepianową, kompozytor, żelazowej Woli, kościele św. Krzyża w Warszawie


Poziom III
Ułóż zdania w odpowiedniej kolejności – rozsypanka zdaniowa.
Fryderyk Chopin to najsławniejszy polski kompozytor.
Tworzył głównie muzykę fortepianową.
Urodził się w Żelazowej Woli.
Grób wielkiego polskiego kompozytora znajduje się w Paryżu.
Serce Fryderyka Chopina zostało złożone w kościele św. Krzyża w Warszawie.

12.Wysłuchanie nagrań muzyki Fryderyka Chopina m.in.Mazurka D-dur.
Przedstawienie środkami plastycznymi własnych odczuć wywołanych muzyką.

13.Obliczanie wartości wyrażeń, w których jest odejmowanie i dzielenie.
Zadania 1-3 str.35

14.Rozwiązanie zadania złożonego typu: a:b-c
Zadanie 4 str.36

15.Turniej wiedzy o Fryderyku Chopinie.
1. Jak miał na imię Chopin?
Franciszek
Fryderyk
Ferdynand

2. Gdzie się urodził?
w Warszawie
w Żelazowej Woli
w Żelazowej Wólce

3. Kim był?
dyrygentem
kompozytorem
śpiewakiem

4. Na jakim instrumencie grał?
na skrzypcach
na fortepianie
na gitarze

5. Jakiego utworu nigdy nie skomponował?
walca
poloneza
tanga

6.Gdzie umarł i został pochowany ?
we Francji

w Polsce
w Ameryce

7.Gdzie znajduje się serce Chopina?
w warszawskim kościele św. Krzyża
na Wawelu
w Paryżu
Zadanie pracy domowej

16. Podsumowanie zajęć-wypowiedzi dotyczące :
a. Przebiegu i tematyki zajęć
b. Ocena zaangażowania uczniów dokonana przez nauczyciela








Wyświetleń: 7839


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.