Katalog

Agnieszka Panicz
Różne, Scenariusze

Scenariusz zajęć integracyjno - adaptacyjnych.

- n +

Cele:
  • integracja grupy
  • nawiązanie kontaktu
  • głębsze poznanie się
  • tworzenie więzi
  • budowanie zaufania
  • przełamanie onieśmielenia i zwiększenie otwartości
Metody:
  • zespołowa
  • praca indywidualna
  • odgrywanie scenek
Pomoce dydakytczne:
  • kartki A4
  • mazaki
Czas trwania zajęć: 45 min.
Przebieg lekcji

Ustawienie krzeseł tak, żeby każdy widział każdego. Nauczyciel również siada w kręgu.

1. Przywitanie, zapoznanie z tematem spotkania.
2. Zabawy i gry grupowe wprowadzające:

Zabawa 1: "pozwólcie, że Wam przedstawię....":

Przebieg:

Grupa dzieli się na pary. Jedna osoba opowiada drugiej o sobie przez 3 min., później następuje zmiana. Na zakończenie, na forum klasy, każdy przedstawia swojego partnera zgodnie z tym co przed chwilą od niego usłyszał.

Omówienie:
  • jak to jest, gdy trzeba komuś mówić o sobie, szczególnie jeśli go mało znamy?
  • jakie uczucia powstają u nas, gdy słyszymy, że inni mówią o nas?
3. Zabawa 2 - "Ja jako..."

Przebieg:

wszystkim uczestnikom rozdajemy przygotowane wcześniej kartki (co najmniej formatu A4), na których każdy ma się przedstawić w formie rysunku jako np. kwiat, kolor, zwierzak, zwierzę itp. Kartka do zabawy może wyglądać następująco:

4. Zabawa 3 "wszyscy którzy" .

Przebieg:

Uczniowie siedzą na krzesłach w kręgu. Jedna osoba stoi w środku. Dzieci zmieniają się krzesłami na hasło wypowiedziane przez osobę stojącą w kręgu. Zmieniają się miejscami dzieci, których cechy zostaną wymienione bądź których dotyczą podane informacje:
  • wszyscy, którzy lubią lody truskawkowe
  • wszyscy, którzy mają młodszą siostrę
  • itp.
5. Zabawa 4 Zwierzęta:

Przebieg
  • Każdy uczeń rysuje na kartce zwierzę, które wg niego najlepiej symbolizuje jego cechy charakteru.
  • Rysunki zostaną ułożone na podłodze czystą stroną do góry, każdy wybiera jedną kartkę (nie swoją) i patrząc na rysunek wpisuje trzy cechy, które kojarzą mu się z tym zwierzęciem.
    Powtórnie kartki wracają na środek sali i następuje ich losowanie, tym razem osoba wyciągająca rysunek stara się odgadnąć, kto mógł być autorem. Właściciel komentuje wpisane pod zwierzęciem cechy: pasują do niego czy nie, czy o nich myślał wykonując rysunek.
6. Zabawa 5 Pantomima

Wszystkich uczestników dzielimy np. na dwie grupy (można również poprowadzić zabawę bez podziału na grupy). Prowadzący wybiera dowolną osobę z jednej grupy i pokazuje jej zapisane na kartce hasło (może to być np. przysłowie, powiedzenie, nazwa czegoś). Osoba ta zwraca się w kierunku uczestników zabawy i bez słów próbuje przedstawić hasło z kartki. Odgadują wszyscy. Która grupa odgadnie jako pierwsza, ta typuje osobę do przedstawiania następnego hasła oraz w nagrodę otrzymuje punkt . Wygrywa ta grupa która zebrała najwięcej punktów. Zamiast pantomimy, hasła można rysować (również nie używając słów).

7. Pytania do grupy, refleksje:
  • Co wam dały te zajęcia?
  • Czy dowiedzieliście się czegoś nowego o sobie, o swoich kolegach, koleżankach?
8. Uczestnicy i prowadzący tworzą krąg trzymając się za ręce i żegnają się.

Opracowanie: mgr Agnieszka Panicz

Wyświetleń: 2249


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.