Katalog

Anna Pająk
Lekcja wychowawcza, Scenariusze

"Uczymy się pracy w grupie" - konspekt lekcji wychowawczej w szkole podstawowej.

- n +

Przedstawiam Ci propozycję scenariusza lekcji wychowawczej, kształcącej umiejętność efektywnego współdziałania w zespole i pracy w grupie. Lekcja została przeprowadzona w szkole średniej. Może ona stanowić element w bloku zajęć integrujących zespół klasowy. Niewątpliwą zaletą tej lekcji jest pobudzanie różnych form aktywności ucznia, co wymaga z kolei od nauczyciela dużego talentu organizacyjnego.
  • Poziom nauczania: gimnazjum, szkoła średnia
  • Czas: jedna jednostka lekcyjna
  • Cele:
    Uczeń:
    • analizuje sytuację i formułuje wnioski
    • rozumie zasady pracy w grupie
    • integruje się z zespołem klasowym
  • Metody: zabawa dydaktyczna, burza mózgów
  • Formy: praca z całą klasą, praca w grupach, praca indywidualna
  • Środki dydaktyczne: papier, mazaki, 3 świeczki z podstawkami, zapałki, magnesy, plansza z zasadami burzy mózgów, karty pracy - ankieta
  • Przebieg lekcji
I. Zabawa dydaktyczna - "Razem czy osobno"
  • Przed zaplanowanymi zajęciami poinformuj dyskretnie trzy osoby z klasy, że w zabawie, która będzie miała miejsce na lekcji będą pełnić rolę "przeszkadzaczy". Ich zadanie będzie polegało na atakowaniu lidera każdej grupy, a później całej grupy i zgaszeniu im palącej się świecy. Zapoznaj "przeszkadzaczy" z trasą i przydziel im stanowiska na tej trasie.
  • Zapoznaj wszystkich uczniów z trasą.
  • Podziel klasę na trzy grupy i poproś, aby wybrała lidera grupy.
  • Przydziel każdemu liderowi zapaloną świecę.
  • Zadaniem każdego lidera jest przejście wyznaczoną trasą z zapaloną świecą. Jest to mało prawdopodobne, gdyż liderzy nie wiedzą o "przeszkadzaczach".
  • Poproś, aby trasę w następnej kolejności przeszedł lider wraz ze swoją grupą. Celem grupy jest dotarcie do mety z zapaloną świecą (większości się to udaje).
II. Analiza sytuacji w klasie
  • Sprowokuj dyskusję w klasie pytając:
    1. Dlaczego liderowi nie udało się dojść do mety z zapaloną świecą podczas pierwszego przemarszu?
    2. Jaki element zadecydował o sukcesie za drugim razem?
  • Podziel klasę na 5 grup. Przydziel grupom arkusz papieru, mazak. Umieść na tablicy planszę z zasadami burzy mózgów i poproś, aby każda grupa sporządziła listę czynników decydujących o powodzeniu pracy w grupie.
  • Po 10 minutach poproś przedstawicieli grup o prezentację arkuszy z wypisanymi czynnikami decydującymi o sukcesie pracy w grupie.
  • Wypisz na oddzielnym arkuszu te czynniki, które powtórzyły się we wszystkich grupach i wspólnie z całym zespołem ustalcie hierarchię ich ważności (np. przydzielając punkty od 1 do 6)
III. Ewaluacja
  • Poproś uczniów o wypełnienie następującej ankiety: - karta pracy nr 1.
KARTA PRACY NR 1.

Zaznacz znakiem x, jak oceniasz dzisiejszą lekcję:

Pytania
  • Czy lubisz pracować w grupie? Tak ... Nie ... Jest mi to obojętne ...
  • Czy byłeś zaangażowany? Tak ... Nie ... Trochę byłem ...
  • Jak się czułeś na lekcji? Dobrze ... Źle ... Nie wiem ...

Opracowanie: Anna Pająk

Wyświetleń: 10653


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.