Katalog

Małgorzata Sędrowska, 2010-05-19
Baranowo

Język polski, Scenariusze

Dlaczego „świnia”? Jan Twardowski „Na chwilę". Scenariusz lekcji w klasie VI.

- n +

Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonej w kl. VI SP


Temat lekcji: Dlaczego „świnia”?- Jan Twardowski- „Na chwilę”.


Cele lekcji: uczeń:
-analizuje utwór liryczny i rozumie go,
-przejawia uczucie empatii,
-przedstawia wyobrażoną sytuację,
-przytacza związki frazeologiczne z wyrazem „miłość”,
-próbuje ułożyć optymistyczny wiersz o miłości.


Pomoce dydaktyczne: podręcznik, portret ks. Twardowskiego, karty A4


Tok lekcji

1. Praca zespołowa:
2. Cicha lektura wiersza ks. Jana Twardowskiego „Na chwilę”.
3. Nauczyciel zapisuje na tablicy tytuł wiersza i prosi uczniów, aby poszukali określeń do wyrażenia na chwilę. Następnie zapisują podane przez siebie wyrażenia z prawej strony tytułu.
4. Następnie prowadzący prosi uczniów, aby uzupełnili lewą stronę czasownikami.

Przykładowy zapis:

przyjść na moment
pojawić się NA CHWILĘ na krótko
wpaść na sekundę
na mgnienie oka



5. Zadanie do wykonania w grupach:
- na kartkach A4 wypisują obok słowa miłość przymiotniki i związki wyrazowe, którymi chcieliby określić miłość przez nich oczekiwaną;
- z drugiej strony (obok)- określenia miłości znajdujące się w wierszu.
Może powstać następujący zapis:
MIŁOŚĆ MIŁOŚĆ w wierszu
-wieczna -na zawsze
-stała -najdłuższa
-wierna -miała przetrwać tyle lat
-trwała -burze
-niezmienna -śmierć
niezawodna -z fijołkiem w kubeczku

6. Prezentacja wyników, porównywanie własnych oczekiwań z oczekiwaniami osoby mówiącej w wierszu. Stwierdzają, że są podobne.
7. Próba wyjaśnienia pytania zawartego w temacie lekcji: dlaczego „świnia”?
8. Uczniowie w grupach ustalają odpowiedź, która może brzmieć: Miłość, która nadeszła, nie spełniła oczekiwań postaci mówiącej w wierszu, wiele sobie obiecywała, a zaskoczyła, odeszła zbyt szybko, dlatego użyto potocznego obraźliwego określenia ”świnia”.
9. Podsumowanie lekcji: uczniowie wypowiadają się indywidualnie na temat omówionego utworu, dzielą się wrażeniami na forum klasy.

10. Zadanie domowe (do wyboru):
* Wyjaśnij, jak rozumiesz przenośnię „miłość z fijołkiem
w kubeczku”; można wykonać jej ilustrację.
* Ułóż optymistyczny wiersz o miłości.
Wyświetleń: 3894


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.