|
|
Katalog Justyna Zawidzka, 2010-05-24 Odolanów Zajęcia zintegrowane, Konspekty Scenariusz zajęć z nauczania zintegrowanego : Polska i jej sąsiedzi .SCENARIUSZ ZAJĘC ZINTEGROWANYCH DLA KL III TEMAT BLOKU: POLSKA NASZA OJCZYZNA TEMAT DNIA: POLSKA I JEJ SĄSIEDZI CELE GŁÓWNE: • Poznanie państw sąsiadujących z Polską • wdrażanie do korzystania i zdobywania informacji z mapy. CELE OPERACYJNE: Uczeń: określa położenie Polski w Europie /określa kierunki na mapie/ wskazuje i nazywa kraje sąsiadujące z Polską umie rozróżniać flagi państw, potrafi zastosować zdobyte wiadomości i umiejętności, zachęcanie do aktywności na zajęciach. METODY: podające: opis, objaśnienie eksponujące: pokaz, praktyczne: praca z tekstem, praca z mapą, ćwiczenia praktyczne aktywizujące: problemowa FORMY: zbiorowa , grupowa , zróżnicowana, indywidualna, POMOCE DYDAKTYCZNE: mapa Polski i państw sąsiadujących , kontur Polski i innych państw, flagi państw sąsiadujących z Polską, karty pracy indywidualnej, karty pracy , prezentacja multimedialna , list z pytaniami (wiadomości o Polsce) , bilety ,wizytówki z nazwami państw ,kartki zawierające informacje o każdym z państw , karty pracy indywidualnej (mapa konturowa Europy, tekst z do uzupełnienia) , gazety , imitacja monet , krzyżówki , zielone i czerwone kartoniki. Zapis w dzienniku: Położenie Polski w Europie . Państwa graniczące z Polską .Utrwalenie wiadomości o Polsce. PRZEBIEG ZAJĘĆ : 1. Powitanie gości i dzieci. 2. Nauczyciel wyjaśnia kryteria oceny pracy w trakcie zajęć. Poprawność zadań i aktywność będzie nagradzana imitacją monet ( złotówek ). 3. Nauczyciel otwiera tablicę , na której zaszyfrowany jest temat zajęć . Chętni uczniowie podchodzą do tablicy i rozszyfrowują hasło . Temat : POLSKA I JEJ SĄSIEDZI . 4. Prezentacja multimedialna : „ Położenie Polski „– animacja ( Program z płyty : Wesoła szkoła 3 ) . 5. Wskazanie na mapie politycznej Europy państw sąsiadujących z Polską. Określenie położenia Polski w Europie (Polska leży w samym środku Europy) 6. Prezentacja multimedialna : „ Letni obóz „ ( program Wesoła szkoła 3 ) 7. Program komputerowy : „ Letni obóz „ – flagi – państwa sąsiadujące ( Wesoła szkoła 3 ) 8. Zaproszenie do podroży ( drama ) Do sali wchodzi listonosz i przynosi list adresowany do dzieci. Uczniowie dziękują za list, a jeden z uczniów odczytuje jego treść. ---------------------------------------------------------- Warszawa, 14 maja 2004r. Gratuluję! Komputer losowo wybrał Waszą klasę i w nagrodę wyruszycie dzisiaj na ciekawą wycieczkę. Odwiedzicie i poznacie państwa, które sąsiadują z Polską. Najpierw musicie odpowiedzieć na pytania dotyczące Waszej Ojczyzny . Życzę niezapomnianych wrażeń w czasie podróży. Podróżnik Sobieradzik. --------------------------------------------------------------- 9. Utrwalenie wiadomości o Polsce . Nauczyciel odczytuje pytania z listu. * Jak nazywa się nasze państwo ? * Jak nazywają się mieszkańcy Polski ? * Podaj nazwę morza nad którym leży Polska. * Podaj nazwę stolicy Polski . * Jakie są polskie barwy narodowe? * Jaka jest największa rzeka Polski ? * Jak nazywa się nasze województwo ? * Co jest godłem Polski ? * Czy Polska należy do unii europejskiej ? * Jak nazywa się kontynent , na którym leży Polska ? Wybrany uczeń odpowiada na pytanie. Po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi losuje bilet do wybranego państwa . Siada na miejsce . 10. Wyszukiwanie informacji na temat państw sąsiadujących z Polską. 11. Opracowanie wizytówek państw - praca grupowa Nauczyciel dla każdej pary przygotowuje krótki tekst o wybranym państwie, w którym muszą się znaleźć potrzebne informacje . Wiadomości te dzieci wykorzystają do uzupełnienia kart pracy. Otrzymujecie tekst o państwie po którym podróżujecie. Przeczytajcie go cicho i uważnie, a następnie uzupełnijcie kartę pracy - wizytówkę państwa. Czas wykonania zadania 10 minut. Dziecko, które wykona wcześniej zadanie, siada na dywanie. Dzieci, które usiądą na dywanie - tarasie widokowym, wykonują z gazet lunety i patrząc na mapę wyszukują swoje państwo. 12. Prezentacja państw. Wszyscy uczniowie siedzą na dywanie. Uczniowie odczytują informacje z karty pracy. Na ścianach klasy umieszczone są flagi państw i wizerunki dzieci z flagami z poszczególnych krajów ,sąsiadujących z naszym krajem. Zadaniem uczniów jest odnalezienie flagi i wizerunku dziecka wylosowanego państwa i przypięcie do konturu danego kraju . Prezentują flagę, wskazując ją na tablicy. Pod flagą przypinają wizytówkę państwa. 13. Określanie położenia państw na mapie . Obserwując przez lunetę mapę, każdy z was znalazł państwo do którego dzisiaj pojechał. Oto kontury państw. Prezentacja konturów na tablicy przez nauczyciela. Który z nich to kontur Polski? - Proszę kolejno przedstawicieli grup o odszukanie państwa na mapie i przypięcie właściwego konturu. - Określ, gdzie znajduje się to państwo względem Polski. W tym czasie wszyscy wyszukają i podpiszą państwa na konturowych mapach Europy w swoich kartach pracy (Wesoła szkoła. Karty pracy. Klasa 3. Część 3.: odgadywanie nazw państw na podstawie ich flagi; rozpoznawanie stolic omawianych krajów – karta nr 70, ćwiczenia 1. i 2.). - Wymień zachodniego sąsiada Polski, południowych sąsiadów, sąsiadów na wschodzie, na północy. - Świetnie poradziliście sobie z tym zadaniem. 14 . Zabawa – „unijne podanie” Uczniowie siadają w kręgu. Jedna osoba siada w środku z piłką. Rzuca piłkę wypowiadając nazwę jakiegoś dowolnego państwa. Piłkę należy złapać tylko wtedy, jeśli państwo jest krajem sąsiadującym z Polską . Osoba, która się pomyli odsuwa się do tyłu na jedną kolejkę. Kto się nie pomyli zamienia się z osobą siedzącą w środku i rzuca piłką. Uczniowie stoją w luźnej gromadce i witają się z najbliżej stojącymi sąsiadami – z każdym inaczej, ale bez słów (uśmiech, ukłon, uścisk dłoni, pozdrowienie uniesioną ręką, mrugnięcie okiem). Zwracają się do sąsiada stojącego z lewej strony, prawej strony, naprzeciwko, z tyłu. 15 . Zabawa – Ruchome litery Nauczyciel wybiera 6chętnych do zabawy dzieci .Każde dziecko otrzymuje kartonik z literą : P , O , L , S ,K ,A . Uczniowie odgadują jaki wyraz można ułożyć z tych liter . Dzieci wymyślają inne wyrazy , które można ułożyć z tych liter ( sok , los , las , kos , pas , lok ) 15 . Uzupełnianie tekstu o poznanych państwach - praca indywidualna zróżnicowana. ( karta pracy ) Uzupełnij zdania wyrazami z ramki. Polska leży w …………………………………… . Dziś poznaliśmy nazwy państw, które są naszymi sąsiadami. Oto one: ....................., ......................, ......................., ..................., ...................., .................... i ...................... . Niemcy , Białoruś , Litwa , Ukraina , Słowacja, Rosja , Czechy Uzupełnij zdania brakującymi wyrazami. Polska leży w …………………………………… . Dziś poznaliśmy nazwy państw, które są naszymi sąsiadami. Oto one: ....................., ......................, ......................., ..................., ...................., .................... i ...................... . Wykonanie polecenia przez uczniów. Odczytanie uzupełnionych tekstów. Zebranie kart do sprawdzenia. 16 . Przypomnienie polskich symboli narodowych . Program komputerowy – Quiz ( zdobywanie punktów )- Wiem wszystko o Polsce . 17 . Ewaluacja zajęć metodą- „Prawda – fałsz”. Uczniowie dostają plansze zielone ( prawda ) i czerwone ( fałsz ) kartoniki . Nauczyciel zadaje pytania . Uczniowie odpowiadają na pytania. 18. Zakończenie i ocena. - Podróżując po państwach sąsiadujących z Polską zdobyliście wiele nowych wiadomości i umiejętności. - Policzcie , jaką wartość monet zebraliście .Nagroda dla zwycięzcy . 19. Zadanie domowe: * Odpowiedz na list do Sobieradzika , dotyczący dzisiejszych zajęć . Opracowała : Justyna Zawidzka Wyświetleń: 9376
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |