|
|
Katalog Agata Szczepaniak, 2010-05-25 Trzebnica Zajęcia zintegrowane, Konspekty Konspekt zajęć wychowawczych. Ja i moja grupa- zabawy integracyjne.Agata Reguła-Szczepaniak SOSW w Trzebnicy Konspekt do zajęć wychowawczych w SOSW Temat: Ja i moja grupa- zabawy integracyjne. Cel główny: integracja grupy, przełamanie onieśmielenia i budowanie wzajemnego zaufania. Cele operacyjne: -Wychowanka potrafi ułożyć hasło z rozsypanki literowej -Wychowanka potrafi poprzez gesty i mimikę przedstawić swoje emocje i zainteresowania -Wychowanka potrafi rozwiązać rebusy oraz poprawnie wpisać i odczytać hasło krzyżówki Cale wychowawcze: -Wychowanka potrafi współpracować z koleżankami -Wychowanka potrafi wykonać powierzone jej zadanie i zastosować się do podanej instrukcji Cele rewalidacyjne: -Wychowanka potrafi zaprezentować siebie na forum grupy -Wychowanka potrafi czerpać radość ze wspólnej zabawy -Wychowanka potrafi się rozluźnić, zrelaksować i rozładować napięcie Metody pracy: słowna, pantomima, zabawowo-twórcza, wizualizacja. Formy pracy: zbiorowa, grupowa. Środki dydaktyczne: rozsypanka literowa, krzesła, opaska na oczy, magnetofon z nagraniami muzyki tanecznej i relaksacyjnej, kartki papieru rozcięte w dowolny sposób, diagram krzyżówki, kartki z rebusami, ołówki, marker. PRZEBIEG ZAJĘĆ I. Część wstępna: 1. Ćwiczenie wprowadzające „Powitanie”: wychowanki stoją w kręgu. Każda się przedstawia- wymienia swoje imię i co lubi robić- pantomimicznie. 2. Zaznajomienie wychowanek z tematyką zajęć poprzez układanie hasła „Wspólne zabawy”- z rozsypanki literowej- praca w grupach. II. Część główna: 1. Zabawa „Ludzie do ludzi”: wychowanki dobierają się parami. Wychowawca wydaje polecenie, np.: „ręce do rąk”- wychowanki podają sobie ręce, „stopy do stóp”- dotykają się stopami itp.. Na hasło: „ludzie do ludzi” należy szybko zmienić partnerkę. 2. Zabawa „Komisja mieszkaniowa”: w kręgu ustawiamy krzesła, o jedno mniej niż uczestniczek. Wychowanki przechadzają się swobodnie. Wyznaczona osoba woła: „komisja mieszkaniowa”- wtedy wszyscy starają się usiąść na krześle. Ta wychowanka, która pozostanie bez „mieszkania” jest kolejnym wywołującym. 3. Zabawa „Zaczarowany staw”: wychowanka z zasłoniętymi oczami stoi w środku. Wszystkie pozostałe poruszają się dookoła niej do momentu, kiedy powie ona: „zaczarowany staw”. Wtedy ona sama zaczyna poruszać się wśród nieruchomych postaci i dotyka twarzy pierwszej napotkanej koleżanki, zgadując, kto to jest? 4. Zabawa „Grupa w rozsypce”: każda wychowanka tańczy w rytm muzyki. Przerwa w muzyce oznacza wezwanie do wykonania określonego polecenia, które wydaje wychowawca, np.: „spójrz w oczy jak największej liczbie osób”, „przywitaj się z jak największą liczbą osób” , „uśmiechnij się…” itp.. 5. Zabawa „Puzzle”: wychowawca rozdaje wychowankom po jednej części rozciętej w dowolny sposób kartki papieru. Zadaniem wychowanek jest dobrać się w pary poprzez złożenie dwu części idealnie do siebie pasujących. 6. Zabawa „Lustro”: wychowanki pozostają w parach z poprzedniej zabawy, ustawiając się naprzeciwko siebie. Każda kolejno pokazuje jakiś gest, a druga wiernie go odtwarza. 7. Praca w grupach- krzyżówka. Wychowawca prezentuje diagram krzyżówki, a każdej z grup przydziela rebusy do rozwiązania. Wychowanki, rozwiązując je, poznają hasła, które należy wpisać do diagramu. Po jego uzupełnieniu odczytują one rozwiązanie krzyżówki i udzielają odpowiedzi na pytanie: „Czy wspólna zabawa sprawia Ci radość?”. III. Część końcowa: 1. Trening relaksacyjny wg A. Polender- wizualizacja pt. „Biały obłok”. 2. Krótkie podsumowanie i podziękowanie wychowankom za udział w zajęciach. Wyświetleń: 5482
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |