Katalog

Paweł Matuszczyk, 2010-05-25
Sławków

Informatyka, Ciekawostki

Aktywacja ukrytego konta administratora w Windows Vista i Windows 7.

- n +

W systemach Windows Vista i Windows Seven przeprowadzenie jakichkolwiek zmian z poziomu zwykłego użytkownika wymaga podwyższenia poziomu uprawnień do konta administratora systemu. W chwili chęci dokonania zmiany w systemie wyświetla się okienko Kontroli Konta Użytkownika - UAC-User Account Control.
W domyślnej instalacji systemu Windows Vista lub Windows 7 konto administratora jest ukryte i nie pojawia się podczas logowania do systemu.

Aktywacja konta administratora:

1. Rozwiń menu Start następnie w polu wyszukiwania wpisz skrót cmd po czym kliknij prawym klawiszem myszy wyświetloną pozycję i z menu kontekstowego wybierz opcję Uruchom jako administrator.
W tym oknie należy wpisać następujące polecenie:
net user administrator /active:yes i należy zatwierdzić klawiszem Enter.

2. Wyloguj się z systemu i zobacz, że na ekranie logowania oprócz wcześniejszej nazwy konta na które się logowałeś pojawiła się ikona Administrator, która wcześniej była nie widoczna.
Zalogowanie się na konto Administrator pozwala Nam dokonywać wszelkich zmian bez wyświetlania się okienka Kontroli Konta Użytkownika.
Przypominam tylko, że ze względów bezpieczeństwa systemu zaleca się korzystanie z konta Administrator wyłącznie wtedy, gdy chcemy przeprowadzić działanie, które wymaga podwyższonego poziomu uprawnień. W pozostałych przypadkach powinno się korzystać ze zwykłych kont utworzonych w systemie.

3. Jeżeli będziemy chcieli powrócić do domyślnych ustawień systemu i ukryć konto Administrator, ponownie należy wywołać wiersz polecenia (z uprawnieniami administratora) i należy wpisać polecenie:
net user administrator /active:no
Wyświetleń: 7385


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.