Katalog

Magdalena Wojtowicz, 2010-05-30
Miastko

Pedagogika, Plany pracy

Plan pracy wychowawczej w klasie I technikum.

- n +

Plan pracy wychowawczej w klasie I Technikum
Żywienia i Gospodarstwa Domowego w roku szkolnym 2009/ 2010


1. Cele wychowawcze:

- kształtowanie kultury osobistej,
- promowanie zdrowego trybu życia,
- kształtowanie postaw asertywnych,
- rozwijanie wrażliwości na krzywdę ludzką,
- poznawanie metodyki pracy umysłowej ucznia,
- właściwe gospodarowanie wolnym czasem,
- kształtowanie właściwych postaw wobec alkoholu i narkotyków,
- motywacja do nauki.

2. Diagnoza klasy zostanie opracowana na podstawie:

- analizy dokumentów gimnazjalnych,
- ankiety dot. zainteresowań i oczekiwań uczniów,
- wywiadu środowiskowego rodziców,
- bieżącej obserwacji uczniów,
- indywidualnych rozmów z uczniami.

3. Formy realizacji zadań wychowawczych:

- zajęcia wychowawcze realizowane na godzinie z wychowawcą oraz przez zaproszonych gości z poradni pedagogicznej, służby zdrowia, policji z wydziału prewencji,
- spotkania okolicznościowe,
- imprezy klasowe: wigilia, Mikołajki,
- udział w uroczystościach szkolnych.

4. 0czekiwane efekty działań wychowawczych w klasie:

- zespół klasowy będzie zintegrowany,
- klasa będzie zdyscyplinowana,
- uczniowie będą mieć wysoką motywację do nauki,
- wychowankowie będą wrażliwymi ludźmi, chętnie pomagającym innym,
- uczniowie będą sobie radzili w trudnych życiowych sytuacjach,
- uczniowie będą wyróżniać się wysoką kulturą osobistą,
- uczniowie nauczą się racjonalnie gospodarować swoim czasem,
- zespół klasowy będzie wdrażał się do współpracy klasowej i na forum szkoły.


Tematyka godzin do dyspozycji wychowawcy:

1. Wybieramy samorząd klasowy.
2. Ustalamy tematykę godzin wychowawczych.
3. Poznajemy prawa i obowiązki ucznia.
4. Poznajemy Wewnątrzszkolny System Oceniania.
5. Dzień Edukacji Narodowej- Nauczyciel marzeń.
6. Sposoby radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych
7. Higiena okresu dojrzewania.
8. Zasady skutecznego uczenia się i powtarzania.
9. Plusy i minusy życia szkolnego.
10. Ustalamy oceny z zachowania za pierwsze półrocze.
11. Zmieniamy klasę na lepszą ( omówienie wyników nauczania i zachowania za I półrocze)
12. Zachowania asertywne.
13. Sposoby radzenia sobie ze stresem.
14. Zaburzenia żywienia.
15. Depresja u młodzieży.
16. Oceniamy swoje zachowanie za II semestr.


Wychowanie do życia w rodzinie:

I. Podstawowe pojęcia dotyczące rodziny ( małżeństwo, dziecko, rodzina, powinowactwo, pokrewieństwo).

II. Ustawy:
1. O pomocy społecznej i funduszu alimentacyjnym.
2. O postępowaniu w sprawach nieletnich.
3. Kodeks karny.

III. Zagrożenia życia rodzinnego.
4. Agresja i przemoc.
5. Alkoholizm.
6. Narkomania.
7. Pornografia.
8. Sekty.

IV. Konwencja o Prawach Dziecka, Karta Praw Rodziny.
Wyświetleń: 3661


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.