Katalog

Renata Mazurowska, 2010-05-30
Luboń

Zajęcia przedszkolne, Ćwiczenia

Propozycja ćwiczenia odreagowującego.

- n +

1. Opowiadanie nauczyciela, w tle podkład muzyczny: W.A. Mozart „Koncert fortepianowy nr21 –Andante”
- dzieci wyobrażają sobie las, każde z nich podchodzi do drzewa, dotyka pnia, wsłuchują się w ciszę, wiatr. Przyglądają się drzewom, spostrzegają, że każde jest inne, piękne, wspaniałe. Wyobrażają sobie, ze są drzewami.
2. Zajęcia plastyczne pt. ”Drzewo, które jest w tobie – starsza grupa”
- dzieci dobierają się parami. Jedno z nich kładzie się na dużym arkuszu papieru, tak, by przedstawić drzewo. Drugie dziecko obrysowuje kontur postaci. Następnie zamieniają się rolami. Każde dziecko maluje swoje drzewo. Po zakończonej pracy, dzieci staja w tej samej pozie, co na rysunku, porównują zgodność obu drzew. zadanie to ma być przyczynkiem do refleksji: jakim jestem, a jakim chciałbym być.
3. Ćwiczenie :”Rośnie las”
- dzieci siedzą pod ścianą. Na umówiony sygnał ( np. trójkąt )każde dziecko wstaje i wybiera dowolne miejsce w sali, gdzie „zasadza się jak drzewo” .Dzieci mogą stać nieruchomo , poruszać rękoma, niczego jednak nie należy narzucać. to ćwiczenie ujawnia stosunki panujące w grupie.
4. Zabawa „Szumią drzewa”.
- dzieci trzymają w górze lekko rozchylone na boki ręce. zaznaczają ruchami zmiany dynamiczne – piano- lekko poruszają palcami, cicho szumiąc. Wraz z natężeniem dźwięku ruch całego ciała wzmaga się.

Opracowała: Renata Mazurowska na podstawie:
„Gry i zabawy rozwijające dla dzieci młodszych” J. Andrychowska – Biegacz.
Wyświetleń: 2177


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.