Katalog

Elżbieta Marek, 2010-05-30
Spytkowice

Edukacja czytelnicza, Scenariusze

UROCZYSTE PRZYJĘCIE UCZNIÓW KLASY I DO GRONA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ (scenariusz uroczystości).

- n +

W drugim semestrze roku szkolnego uczniowie klas I są przyjmowani do grona czytelników biblioteki szkolnej. W przygotowaniu dekoracji biblioteki i części artystycznej biorą udział uczniowie z aktywu bibliotecznego. Uroczystość ta poprzedzona jest lekcją biblioteczną, w czasie której pierwszoklasiści poznają bibliotekę oraz zasady korzystania z pomieszczeń i zbiorów bibliotecznych.

Cele:
• utrwalenie zasad korzystania z biblioteki szkolnej i jej zbiorów,
• rozbudzanie zainteresowań czytelniczych,
• wdrażanie do właściwego obchodzenia się z książkami,
• ukazanie roli książki w życiu człowieka.

Pomoce dydaktyczne:
tekst opowiadania H. Łochockiej: „Jak wróbelek Elemelek w szkole uczył się literek”; kaseta z piosenkami; książki; stroje dla wróżki i skrzatów, dwie duże książki – jedna piękna, kolorowa a druga brzydka, poplamiona, duża zakładka do pasowania, tekst przyrzeczenia, dyplom dla klasy, książeczki dla uczniów, materiały na gazetkę ścienną oraz do dekoracji - hasła mówiące o roli książki oraz życzenia książek, balony.

Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci i przybyłych gości przez nauczyciela bibliotekarza.
2. Wyjaśnienie celu spotkania.
3. Inscenizacja.

INSCENIZACJA

OSOBA PROWADZĄCA – Wróżka (ubrana w długą sukienkę, na ramionach ma zarzuconą chustę, a na głowie charakterystyczną dla wróżek czapkę)

Serdecznie Was witam, drodzy pierwszoklasiści! Przez ponad pół roku pilnie uczyliście się literek. Umiecie już czytać. Poznaliście bibliotekę i regulamin obowiązujący każdego czytelnika. Nadszedł czas, abyście zostali pasowani na czytelników naszej szkolnej biblioteki i stali się wzorowymi czytelnikami. Zanim jednak złożycie przyrzeczenie i zostaniecie pasowani na czytelników, posłuchajcie jakim uczniem w szkole był wróbelek Elemelek.

(Skrzaty czytają tekst Łochockiej H.:„Jak wróbelek Elemelek w szkole uczył się literek”)

OSOBA PROWADZĄCA – Wróżka:

Myślę, że nikt z Was nie będzie naśladować wróbelka, bo przecież nikt nie chce siedzieć wśród leniuszków. O tej porze roku za oknem jest zimno i wcześnie zapada zmrok. W długie, zimowe wieczory, bez wychodzenia z domu można zwiedzić ciekawe kraje i poznać niewiarygodne historie. Posłuchajcie, kto Was zaprasza na spotkanie.

KSIĄŻKA (ubrana w piękną książkę z kolorowymi ilustracjami, wykonaną z bristolu):

Dzień dobry dzieci!
Jestem książka,
w bibliotece
mam mieszkanie.
Bardzo lubię,
gdy przychodzisz
na spotkanie.
Przy mnie możesz
świat objechać
bez biletu
i na Księżyc
rozpędzoną
mknąć rakietą.
W historyczne,
dawne czasy
w mig się przenieść
albo w przyszłe,
jeśli takie
masz życzenie.
Ja uśmiechem
swej okładki
wciąż cię witam
i zapraszam,
byś otworzył mnie
i czytał.
(Nosalski A.: „Książka”)

OSOBA PROWADZĄCA – Wróżka:

Wszyscy dobrze wiemy, że książka odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka. Wzbogaca nasze słownictwo i rozwija myślenie. Uczy nas wyrażać myśli. Dzięki niej możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o innych krajach, o przyrodzie i historii. Dostarcza nam również rozrywki. Może nas pocieszyć, rozśmieszyć lub zasmucić. Książka jest naszym towarzyszem w samotności. Z biblioteki można ją wypożyczyć za darmo i nie trzeba podłączać jej do prądu. Książka jest naszym najlepszym przyjacielem, bo nigdy nas nie zawiedzie. Posłuchajcie w jaki sposób można zostać przyjacielem książki.

SKRZAT 1:

Nie trzeba wielkich mieć bibliotek,
by przyjacielem książki zostać.
Piękną oprawę, zdobną złotem
tekturka nam zastąpi prosta.
Ale na pewno nie zawadzi
półkę codziennie wytrzeć z kurzu
i kilka książek tam zgromadzić.
A potem więcej. Sporo. Dużo.

Nie trzeba molem być książkowym,
grzbietu nad stołem ciągle schylać,
od kartek nie odrywać głowy
i książki w rękę brać co chwila.

SKRZAT 2:

Lecz w dzień powszedni czy w niedzielę
sam na sam z książką usiąść sobie,
witać się z nią jak z przyjacielem,
długo się bez niej nie móc obejść.

Nie trzeba bać się, że czasami
zmęczy nas książka albo znuży.
Bo ona chce pogadać z nami,
namówić chce nas do podróży,
pocieszyć chce, rozśmieszyć nieraz,
chce pożartować, bawić, uczyć
i kolorowy świat otwierać
czarną literą – cennym kluczem.
(Łochocka H.: „Przyjaciel na całe życie")

OSOBA PROWADZĄCA - Wróżka:

W naszej bibliotece znajduje się wiele książek, które stoją na półkach i czekają na Was już od kilku miesięcy. Ich bohaterowie chętnie zagoszczą w waszych domach, jeśli je wypożyczycie. Są wśród nich bajki, baśnie, lektury, książeczki o zwierzętach, przygodach i podróżach. Spotkanie z książkami to wielka przygoda, ale pamiętajcie o tym, że bohaterowie bajek nie lubią dzieci, które niszczą książki. Zaraz usłyszycie skargę książki, która jest królową biblioteki.

(Wchodzi książka trochę brudna, pokreślana, poplamiona i potargana, ale z koroną na głowie)

KSIĄŻKA :

Jestem książka z biblioteki,
wszyscy krzyczą, żem ciekawa,
więc mnie ciągle ktoś pożycza,
lecz nie cieszy mnie ta sława.
Miałam papier bielusieńki,
ślady na nim Florka ręki.
Pozaginał Zbyś mi rogi,
Julek na mnie kładł pierogi.
Krzyś ze swym zwyczajem zgodnie
trzymał mnie aż trzy tygodnie.
Franek wylał na mnie kawę,
potem cisnął mnie pod ławę.
Narysował na okładce
Staś diabełka, małpkę w klatce.
Irka, Janka siostra mała,
Ta mi kartki dwie wyrwała!
Cóż mi z tego, żem ciekawa,
kiedy żyć tak nie potrafię.
Nie będziecie mnie szanować,
to się na klucz zamknę w szafie.
(Huszcza J.: „Skarga książki”)

OSOBA PROWADZĄCA – Wróżka (zwraca się do dzieci):

Czy wy też będziecie tak postępować z książkami?
A czy spełnicie życzenia naszej Królowej – Książki ?
Posłuchajcie więc uważnie o co was prosi.

KSIĄŻKA:

Nie pisz i nie rysuj po kartach książki.
Nie zaginaj rogów, używaj zakładki przy czytaniu.
Dbaj o okładki książki.
Nie wyrywaj kartek.
Nie czytaj przy jedzeniu.

SKRZAT 1 (zwraca się do pierwszoklasistów):

Jeżeli będziecie pamiętać o tym przez cały rok, to książki będą służyć wam, waszym kolegom i koleżankom przez długie lata.

SKRZAT 2:

A teraz kochane dziatki przyszedł czas na zagadki. Zanim zostaniecie pasowani na czytelników musicie odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących książki i biblioteki. A ty Królowo zasiądź na tronie i przysłuchuj się odpowiedziom dzieci.

OSOBA PROWADZĄCA – Wróżka:
Wróżka zadaje dzieciom pytania

1. Zadanie pierwsze dotyczy pieczęci naszej biblioteki. Na stoliku znajdują się książki z różnych bibliotek. Poproszę czterech ochotników, aby podeszli i wybrali po dwie książki, które należą do biblioteki szkolnej.

2. Teraz sprawdzimy Wasze umiejętności czytelnicze. Poproszę panią wychowawczynię, żeby wybrała trzy osoby, które pochwalą się, jak czytają pierwszoklasiści. Proszę tych uczniów o podejście i przeczytanie fragmentu książki.

3. Zadanie trzecie polega na uzupełnieniu znanych wierszy dla dzieci odpowiednimi słowami.

4. Teraz zadam Wam kilka pytań dotyczących zasad korzystania z biblioteki szkolnej i proszę o prawidłowe odpowiedzi:

Jak nazywa się miejsce w bibliotece gdzie można czytać i oglądać książki?
Jak należy się zachowywać w bibliotece?
Na jak długo można wypożyczyć książkę z biblioteki szkolnej?
W jaki sposób należy dbać o książki?
Co należy zrobić, jeżeli ktoś zgubi albo zniszczy książkę?

Dziękuję bardzo. Cieszę się, że tak pięknie odpowiadaliście. Za chwilę zostaniecie pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Co to jest pasowanie – posłuchajcie!

SKRZAT 1:

Dawno, dawno temu naszym krajem rządził król.
Miał on do pomocy rycerzy, którzy bronili kraju przed wrogami.
Zanim ktoś został rycerzem, musiał dokonać jakiegoś odważnego czynu
W dowód uznania król pasował go na rycerza.

SKRZAT 2:

Rycerze musieli odznaczać się męstwem i odwagą.
Wy zostaniecie pasowani na czytelników,
Bo znacie już wszystkie literki
I umiecie już czytać.

KSIĄŻKA:

Kto przysięgę dzisiaj złoży
Przyjacielem mym zostanie,
No i w dowód mej przyjaźni
Piękną książeczkę dostanie.

SKRZAT 1:

Uwaga, uwaga! Proszę wszystkich o powstanie – odbędzie się pasowanie.

KSIĄŻKA:

Podnieście w górę dwa palce prawej ręki i powtarzajcie za mną:
My, uczniowie pierwszej klasy,
uroczyście przyrzekamy,
że będziemy wzorowymi czytelnikami
naszej szkolnej biblioteki.
Będziemy szanować wypożyczone książki
oraz korzystać z ich rad i mądrości.
Przyrzekamy!

SKRZAT 2 wręcza Książce zakładkę do pasowania.
Książka uderza w ramię zakładką każdego ucznia i wypowiada słowa: „Pasuję Cię na czytelnika biblioteki szkolnej”.
Nauczyciel bibliotekarz wręcza każdemu uczniowi książeczkę, a wychowawcy pamiątkowy dyplom dla klasy.

Wszyscy wychodzą na środek i śpiewają piosenkę pt. „Czytaj wiele”



Bibliografia:
1. Łochocka H.: O wróbelku Elemelku. Poznań 1982, Nasza Księgarnia.
2. O książce. Myśli. Wiersze. Aforyzmy, oprac. J. Kropiwnicki. Jelenia Góra 1992, Wyd. Nauczycielskie.
3. Patyńska R.: Zostajemy czytelnikami biblioteki szkolnej. „Poradnik Bibliotekarza” 1993 nr 9 s. 35-37
4. Piosenka „Czytaj wiele”. W: „Rok w wierszu i piosence”. Cz. II, muz. i sł. B. Forma, Wyd. Iwanowski.



Elżbieta Marek
Bachowice,
Zespół Szkolno-Przedszkolny
Wyświetleń: 2382


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.