|
|
Katalog Agata Szczepaniak, 2010-06-01 Trzebnica Zajęcia zintegrowane, Konspekty Konspekt zajęć wychowawczych: Symbole i tradycje Świąt Wielkanocnych.Agata Reguła- Szczepaniak SOSW w Trzebnicy Konspekt zajęć wychowawczych Temat: Symbole i tradycje Świąt Wielkanocnych. Cel główny: Przypomnienie i utrwalenie wiedzy dotyczącej symboli i tradycji wielkanocnych. Cele operacyjne: •Wychowanek potrafi wypowiedzieć się na określony temat. •Wychowanek rozumie znaczenie pojęć: symbol, tradycja. •Wychowanek potrafi nazwać przedmioty będące symbolami Świąt Wielkanocnych. Cele wychowawcze: •Wychowanek potrafi współpracować w grupie. •Wychowanek ma świadomość znaczenia tradycji dla podtrzymania więzi rodzinnych. Cele rewalidacyjne: •Wychowanek przeżywa pozytywne emocje płynące ze współdziałania w zespole. •Wychowanek potrafi przeczytać i rozumie treść haseł do krzyżówki. •Wychowanek potrafi się zrelaksować i odprężyć. Metody pracy: rozmowa kierowana, „burza mózgów”, działalność praktyczna- praca techniką origami, wizualizacja. Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna. Środki dydaktyczne: plansze z krzyżówkami, markery, książka pt. „Polskie zwyczaje świąteczne”, eksponaty przedstawiające symbole świąteczne, materiały do wykonania zajączka wielkanocnego, kolorowanki, kredki, pytania do quizu, magnetofon, płyta z muzyką relaksacyjną, tekst do wizualizacji. Przebieg zajęć: I. Część wstępna 1.Powitanie i zdyscyplinowanie grupy. 2.Rundka wstępna: wychowankowie, siedząc w kręgu na dywanie, opowiadają krótko o sobie: „Nazywam się..., mam ... lat, najbardziej lubię...”. 3. Podział na trzy grupy- rozwiązywanie krzyżówki i odczytanie hasła: WIELKANOC. II. Część główna 1.Rozmowa na temat Świąt Wielkanocnych - co to jest Wielkanoc? - wykorzystanie książki pt. „Polskie zwyczaje świąteczne”. 2.Symbole Świąt Wielkanocnych - wyjaśnienie pojęcia „symbol”, podanie przykładów, - „burza mózgów”- jakie znamy symbole Świąt Wielkanocnych? - omówienie znaczenia symboli wielkanocnych na podstawie zgromadzonych eksponatów oraz treści zawartych w książce pt. „Polskie...”. 3.Tradycje Świąt Wielkanocnych - wyjaśnienie znaczenia słowa „tradycja”, - rozmowa z wychowankami na temat tradycji wielkanocnych w ich domach- na podstawie własnych obserwacji i doświadczeń; ponowne wykorzystanie książki pt. „Polskie...” 4.Wielkanocny zajączek - rozdanie materiałów przygotowanych do wykonania wielkanocnego zajączka, - zapoznanie wychowanków z techniką wykonywania tej ozdoby (wychowankowie najmłodsi i mniej sprawni otrzymają obrazki do pokolorowania), - samodzielna praca wychowanków- pomoc wychowankom mającym trudności. III. Część końcowa 1.Podsumowanie zajęć - prezentacja wykonanych prac, - krótki quiz wielkanocny- po jednym pytaniu dla każdego wychowanka. 2.Wizualizacja wg A. Polender- odprężenie przy muzyce relaksacyjnej. Wyświetleń: 4865
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |