Katalog

Irena Salamon, 2010-06-03
Gromnik

Język niemiecki, Scenariusze

Lekcja otwarta języka niemieckiego. Scenariusz otwartej lekcji: Obst und Gemüse. Nazwy owoców i warzyw.

- n +

Scenariusz otwartej lekcji języka niemieckiego

Klasa: V
Temat lekcji: Obst und Gemüse. Nazwy owoców i warzyw.

Cele lekcji:
Po zajęciach uczeń powinien:
zapamiętać (znać):
-nazwy owoców i warzyw
-słownictwo potrzebne do utworzenia dialogów (w sklepie owocowo-warzywnym)
rozumieć:
-pytania i polecenia stawiane przez nauczyciela na zajęciach
umieć:
-posługiwać się słownictwem poznanym na lekcji
-udzielić odpowiedzi na pytania (Was ist dein Lieblingsobst? Was ist dein Lieblingsgemüse?)
-dopasować owoce i warzywa do kolorów
-dopasować tekst w języku niemieckim do odpowiednich owoców i warzyw (w programie komputerowym)
-wcielić się w rolę kupującego i sprzedawcy prezentując dialogi (w sklepie owocowo-warzywnym)

Formy pracy:
- praca grupowa, praca indywidualna;
Metody pracy:
- metoda oglądowa, metoda pokazowa, gry dramatyczne, heureza, ćwiczenia praktyczne;

Środki dydaktyczne:
- prezentacja multimedialna przygotowana przez nauczyciela,
- owoce i warzywa,
- pieniądze wycięte z zeszytu ćwiczeń lub oryginalne (Euro),
- portfele,
- fartuszki,
- obrus,
- patera na owoce,
- karteczki z nazwami owoców i warzyw,
- zeszyt ćwiczeń (der die das neu dla klasy V)
- program komputerowy - Niemiecki na 6+ dla początkujących i średnio zaawansowanych,
- ankiety ewaluacyjne skierowane do uczniów i nauczycieli.

Odpowiednio wcześniej uczniowie mieli w parach przygotować krótkie dialogi (scenki) w sklepie owocowo-warzywnym).

Przebieg lekcji:
1. Powitanie (Guten Morgen), sprawdzenie obecności uczniów na zajęciach (Wer ist nicht da?)
2. Zapoznanie uczniów z celami lekcji.
3. Zapisanie tematu na tablicy i w zeszytach.
4. Przybliżenie uczniom nazw owoców i warzyw w języku niemieckim poprzez prezentację multimedialną, zapisanie ich w zeszycie.
5. Ćwiczenie wymowy (nazwy owoców i warzyw).
6. Prezentacja dialogów – zakupy w sklepie owocowo-warzywnym.
7. Przyporządkowanie owoców i warzyw do kolorów (czerwony, zielony, żółty) – tabelka.
8. Pytania do uczniów: Jaki jest twój ulubiony owoc? Jakie jest twoje ulubione warzywo? (Was ist dein Lieblingsobst? Was ist dein Lieblingsgemüse?)
9. Dopasowanie tekstu w języku niemieckim do odpowiednich owoców i warzyw (program komputerowy).
10. Losowanie karteczek z nazwami owoców w języku niemieckim i odgadywanie, co to jest za owoc.
11. Zadanie pracy domowej (ćw. A1, A 3 S. 81, 82)
12. Wypełnienie przez uczniów i nauczycieli ankiety ewaluacyjnej dotyczącej przebiegu zajęć.

Podpis osoby prowadzącej:…………………………….
Podpisy nauczycieli obecnych na lekcji otwartej:
Dyrektor szkoły:……………………………………….
……………………………………….
……………………………………….
……………………………………….
……………………………………….
……………………………………….
……………………………………….
……………………………………….

Opracowała: mgr Irena Salamon

Wyświetleń: 4025


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.