Katalog

Sylwia Horosz, 2010-06-05
Rafałówka

Matematyka, Scenariusze

Diagramy procentowe. Scenariusz lekcji matematyki.

- n +

Temat: Diagramy procentowe.

CELE:
Ogólny: Uczeń potrafi interpretować diagramy procentowe
Szczegółowe:
• Uczeń rozróżnia podstawowe rodzaje diagramów procentowych i potrafi je „czytać”( szacunkowo, szczegółowo)
• Uczeń potrafi szacunkowo określić wartość większą i mniejszą, uszeregować określone wartości w oparciu o diagram procentowy
• Uczeń wie, gdzie w życiu codziennym spotyka diagramy i dlaczego są one przydatne
• Uczeń potrafi zinterpretować diagramy adresowane do niego w podręcznikach i książkach wspomagających uczenie się, oraz w prasie codziennej i telewizji

FORMY:
-z całą klasą
-praca w grupach

METODY:
- poszukująca – pokaz połączony z obserwacją ucznia
- eksponująca – sygnalizowanie problemów i zastosowań, konkurs na wykonanie ćwiczeń w grupach

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- wycinki z prasy codziennej,
- plansze z diagramami,
- karta pracy ucznia.

PRZEBIEG LEKCJI:
I. Część wstępna.
1. Czynności organizacyjno – porządkowe.
2. Sprawdzenie pracy domowej.
II. Część główna.
1. Zapisanie tematu.
2. Analiza przyniesionych diagramów wyciętych z prasy.
- określenie ich rodzajów, miejsc występowania,
- rodzaje problemów przedstawianych za ich pomocą,
- omówienie przydatności diagramów.
3. Prezentacja diagramów przygotowanych przez nauczyciela. (Załącznik nr 1)
4. „Czytanie” diagramów. Rozwiązywanie zadań z karty pracy (Załącznik nr 2).
- ćwiczenia w grupach 2-3 osobowych,
- prezentacja wyników pracy grup,
- omówienie przez nauczyciela występujących błędów i ocena prac.
III. Część końcowa.
1. Podsumowanie lekcji.
2. Omówienie pracy domowej.




KARTA PRACY

Zadanie 1
Stu przechodniów zapytano, jakim środkiem lokomocji jeżdżą do pracy. Oto zebrane dane: diagram to rysunek prostokąta o polu 100 kwadratów
Autobus miejski- 20 kwadratów zamalowanych
Autobus podmiejski- 36 kwadratów zamalowanych
Pieszo - 20 kwadratów zamalowanych
Samochód - reszta
Ile osób dojeżdża do pracy własnym samochodem?
Jaka część chodzi pieszo?
Którym środkiem lokomocji dojeżdża do pracy najwięcej osób, a którym najmniej?

Zadanie 2
W Polsce mieszka około 380 miliardów ludzi. Z Internetu korzysta około 22% Polaków. Oszacuj na podstawie poniższego diagramu, ile osób korzysta z Internetu w domu, na uczelni, w kawiarni internetowej, a ile w pracy.

diagram słupkowy

Zadanie 3
Na diagramie i w tabeli przedstawione są te same dane. Dopasuj dane z tabeli do diagramu. Uzupełnij tabelę i diagram.
Oceny z matematyki celująca - 14 bardzo dobra - 20 (10%) dobra - 50, dostateczna - (brak liczby - uczeń musi policzyć), dopuszczająca - 30 niedostateczna - 24
(Uczeń musi policzyć w % i oznaczyć legendę diagramu kołowego)


PRACA DOMOWA
Zadanie 4
Zbadaj, ile czasu na naukę poświęcają twoi rówieśnicy w ciągu tygodnia. Zebrane dane przedstaw w postaci diagramu słupkowego i kołowego.
Wyświetleń: 4094


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.