Katalog

Joanna Witkowska-Węgiel, 2010-06-10
Brzesko

Język niemiecki, Scenariusze

Scenariusz lekcji języka niemieckiego- Ich bin krank.

- n +



SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Prowadzący: Joanna Witkowska-Węgiel
Typ szkoły: Gimnazjum
Poziom nauczania: klasa 3B
Data: 23.10.2010

Temat lekcji: „ Ich bin krank” – „Jestem chory”

Cele jednostki lekcyjnej:
1. Rozszerzenie i utrwalenie słownictwa – zwroty związane z tematem „Choroba”.
2. Rozwijanie sprawności rozumienia ze słuchu.
3. Wprowadzenie i utrwalenie użycia form zaimka osobowego w celowniku.
4. Tworzenie dialogu na podstawie schematu.

PRZEBIEG LEKCJI


I Faza wstępna

1. Nauczyciel po powitaniu uczniów i sprawdzeniu obecności nawiązuje do poprzedniej lekcji.
W ramach przypomnienia uczniowie podają nazwy poszczególnych części ciała pokazywanych lub
wymienianych przez nauczyciela.
2. Nauczyciel formułuje temat lekcji i określa jej cel.

II Wprowadzenie
1. Uczniowie słuchają nagrania (rozmowa telefoniczna), jednocześnie śledzą treść dialogu
w podręczniku (Planet 3, strona 18)
2. Przy ponownym słuchaniu uczniowie odnajdują i podkreślają w tekście nowe słownictwo
dotyczące tematu „Choroba”, jak i wskazują miejsce dopełnienia w celowniku.
3. Nauczyciel zapisuje na tablicy nowe zwroty. Podaje formy zaimka osobowego w celowniku
i wyjaśnia ich poprawne użycie. Na polecenie nauczyciela uczniowie przepisują je do zeszytów.

III Faza ćwiczeń
1. Uczniowie otrzymują zadanie polegające na ułożeniu innego dialogu wzorowanego na rozmowie
telefonicznej w podręczniku, poszczególne treści zastępują innymi (uczniowie podstawiają inne
nazwy części ciała). Zadanie to uczniowie wykonują w parach. W tym czasie nauczyciel porusza
się po klasie, kontroluje poprawność wykonywanego zadania i ewentualnie pomaga uczniom.
Jedna para odczytuje przykładowy dialog.
2. Uczniowie otrzymują zadanie w zeszycie ćwiczeń (ćwiczenie 3, strona 15).Uczniowie pracują
w 3-osobowych grupach. Grupa, która wykona zadanie jako pierwsza zostanie nagrodzona plusami.
3. Nauczyciel zapisuje na tablicy zdania z lukami ( Ich ….. eine Grippe; Der Kopf tut……. weh ).
Wybrani uczniowie podchodzą kolejno do tablicy i uzupełniają zdania brakującymi zaimkami
osobowymi lub pasującymi czasownikami.

IV Podsumowanie
1. Uczniowie samodzielnie kończą zdanie: Po dzisiejszej lekcji potrafię już .......
2. Nauczyciel podsumowuje pracę uczniów i nagradza plusami uczniów aktywnie uczestniczących
w lekcji.
3. Nauczyciel objaśnia pracę domową (zeszyt ćwiczeń, ćwiczenie 4, strona 16). Zadanie polega na
połączeniu pasujących do siebie zdań i wstawieniu w luki właściwego zaimka osobowego (mir/dir)
Wyświetleń: 1841


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.