Katalog

Beata Górowska, 2010-06-13
Nowy Sącz

Język polski, Scenariusze

Obraz świata w tekstach hiphopowych. Scenariusz lekcji języka polskiego.

- n +

Temat: Obraz świata w tekstach hiphopowych.

Cele:
• powtórzenie utrwalenie wiadomości o środkach stylistycznych,
• uczeń potrafi znaleźć wskazane środki stylistyczne w tekście,
• określić funkcję, jaką pełni środek stylistyczny w danym tekście,
• określić nadawcę, odbiorcę tekstu,
• wydawać obiektywne opinie,
• uczeń rozumie, jaką funkcję pełnią dane środki językowe w tekście hiphopowym .
Metody: pogadanka heurystyczna, burza mózgów, praca z książką.
Formy organizacyjne: praca jednostkowa, praca zbiorowa.


Pomoce dydaktyczne:
• M. Głowiński, T. Kostkiewiczowa, A. Okopień- Sławińska, J. Sławiński „Słownik terminów literackich”;
• ksero tekstu piosenki „Mój rap, moja rzeczywistość”;
• karty pracy ucznia.

Liczba jednostek lekcyjnych: 2




Przebieg lekcji:
Działania wstępne:
1. Przypomnienie poznanych środków stylistycznych. Powstaje notatka w formie tabeli.

ŚRODKI STYLISTYCZNE
SŁOWOTWÓRCZE FONETYCZNE SKŁADNIOWE SEMANTYCZNE LEKSYKALNE


Lekcja właściwa:
1. Przypomnienie cech wybranych środków stylistycznych. Podział klasy na 7 grup. Nauczyciel rozdaje grupom karty pracy z poleceniami oraz materiały pomocnicze („Słownik terminów literackich”).
Grupa 1
1. Co to jest epitet?
2. Jak zbudowany jest epitet?
3. Jaką funkcję pełni w tekście?

Grupa 2
1. Co to jest metafora?
2. Jak zbudowana jest metafora?
3. Jakie znasz rodzaje metafor?
4. Jaką funkcję pełnią w tekście?
Grupa 3
1. Co to jest porównanie?
2. Jak zbudowane jest porównanie?
3. Jaką funkcję pełni w tekście?

Grupa 4
1. Co to jest wulgaryzm?
2. Jak dzielą się wulgaryzmy?
3. Do czego najczęściej się odnoszą?
4. Jaką funkcję pełnią w tekście?

Grupa 5
1. Co to jest związek frazeologiczny?
2. Jak klasyfikuje się związki frazeologiczne?
3. Jaką funkcję pełnią one w tekście?

Grupa 6
1. Co to jest powtórzenie i na czym polega?
2. Wymień rodzaje powtórzeń.
3. Jaką funkcję pełnią powtórzenia w tekście?

Grupa 7
1. Co to jest rym?
2. Jakie znasz typy rymów?
3. Wymień rodzaje układów rymów.
4. Jaka funkcję pełnią rymy w tekście?

2. Analiza wyników pracy uczniów. Powstaje notatka w formie schematów, np.



4.Zapisanie tematu lekcji. Nauczyciel informuje uczniów o celach dalszej części lekcji.
5.Nauczyciel rozdaje uczniom tekst piosenki „Mój rap, moja rzeczywistość” autorstwa MC Peja.
6.Nauczyciel głośno odczytuje tekst, następnie prosi jednego z uczniów o odczytanie. Raz jeszcze uczniowie zapoznają się z tekstem poprzez ciche czytanie.
7. Nauczyciel zapisuje na tablicy początek zdania: „Tekst mówi o ……..”
Uczniowie dopisują zakończenie w zeszytach, każdy indywidualnie.
8. Rozmowa z uczniami na temat tekstu:
• Kto mówi w tekście?
• Do kogo mówi?
• Co łączy nadawcę i odbiorcę?
• W jaki sposób mówi nadawca? Czy jest to dialog, monolog?
•Czy w tekście pojawiły się słowa, które kojarzą się wam z subkulturą hiphopową? (zapisanie na tablicy słów charakterystycznych dla hip-hopu).
9. Uczniowie pracują w grupach (takich, jak poprzednio). Zadania dla poszczególnych grup:

Grupa 1
1. Wypisz z tekstu epitety.
2. Czy znalezione przez Ciebie epitety mają związek z przesłaniem utworu, czy decydują o nastroju?

Grupa 2
1. Znajdź w tekście metafory.
2. Określ sens znalezionych metafor.

Grupa 3
1. Wypisz z tekstu porównania.
2. Jaką funkcję pełnią one w tekście?

Grupa 4
1. Wypisz z tekstu wulgaryzmy.
2. Jaką funkcję pełnią w tym tekście?
3. Czy znalezione przez Ciebie wulgaryzmy mają związek z przesłaniem utworu, czy decydują o nastroju?

Grupa 5
1. Wypisz z tekstu związki frazeologiczne.
2. Określ, jaki to rodzaj związków?
3. Określ ich funkcję w tekście.

Grupa 6
1. Wypisz z tekstu powtórzenia.
2. Jaki to typ powtórzeń?
3. Czy znalezione przez Ciebie powtórzenia mają związek z przesłaniem utworu, czy decydują o nastroju?




Grupa 7
1. Podkreśl w tekście rymy.
2. Określ, jaki to typ rymu i rodzaj układu rymu.
3. Określ funkcję, jaką pełnią rymy w tym tekście.

10. Dzielenie się wynikami pracy. Sformułowanie notatki.
11. Nauczyciel pyta uczniów, jak oceniają wartość językową tekstu?


Wyświetleń: 2957


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.