Katalog

Wieslaw Oratowski, 2010-06-29
Bobowa

Wychowanie fizyczne, Artykuły

Charakterystyka budowy i funkcje włókien mięśniowych.

- n +

Podstawową jednostką mięśni szkieletowych jest włókno mięśniowe, które zbudowane jest z komórek mięśniowych. Jest to wydłużona komórka o wrzecionowatym kształcie, o lekko zwężonych i zaokrąglonych końcach, która osiąga długość od 5 – 12 cm . Pojedyncze włókna mięśniowe łączą się w tzw. pęczki pierwotne, z których zbudowane są poszczególne mięśnie. Włókno mięśniowe zbudowane jest z błony komórkowej zwanej sarkolemma okrywającą to włókno oraz sarkoplazmy. Sarkoplazma wypełnia wnętrze włókna mięśniowego, w jej wnętrzu występuje wiele struktur komórkowych takich, jak: jądra komórkowe ( ich liczba zależy od kilku do kilkunastu, w zależności od długości włókna), mitochondria, rybosomy, aparat Golgiego, barwniki, lizosomy i inne. W włóknach mięśniowych występują miofibryle. Są to długie nitki ułożone równolegle do osi długiej włókna. Miofybryle mają bardzo złożoną budowę ; składają się z na przemian ułożonych odcinków jaśniejszych i ciemniejszych co daje obraz jasnych i ciemnych prążków w poprzek włókna mięśniowego W zależności od liczby miofibryli poszczególne włókna mięśniowe mogą być ubogie w sarkoplazmę ( włókna białe ) lub też bogate w nią ( włókna czerwone ).
Włókna mięśniowe możemy podzielić na włókna typu:
Typ I - włókna wolnokurczliwe – czerwone.
Rozróżniamy podtypy: B, A – utlenianie

Typ II – włókna szybkokurczliwe – białe.
Rozróżniamy podtypy: B, A, C – ( ATP, CP ), ( glikogen )

Podtyp I A – włókna wolnokurczliwe, zaopatrzone są obficiej w lipidy oraz enzymy
utleniające
Podtyp I B – najczęściej występujące w mięśniach włókna wolnokurczliwe.

Podtyp II B – włókna najbardziej dynamiczne z wszystkich typów włókien szybkokurczliwych. Włączają się do pracy podczas maksymalnej prędkości i intensywności ćwiczeń. Pracują krótko jedynie 10 sekund pełnego wysil\łku.
Podtyp II A – włókna szybkokurczliwe, ten typ włókien może pracować przy pełnym napięciu przez około 2 minuty.
Podtyp II C– włókna pośrednie między szybko – i wolnokurczliwymi; zachowują się zależnie od rodzaju treningu jakiemu są poddawane
Podczas ćwiczeń ze 100% intensywnością wszystkie typy włókien mięśniowych pracują przez cały czas, jednak w poszczególnych przedziałach czasowych poszczególne typy włókien wykonują główną pracę i tak: przez pierwsze 10 sekund przeważa praca włókien typu II B, poźniej główną pracę wykonują włókna typu II A, potem włączają się pozostałe typy włókien. Włókna mięśniowe poddawane specjalistycznemu treningowi mogą do pewnego stopnia zmieniać swoje cechy np. włókna białe mogą znacznie zwiększyć swoją wytrzymałość, a włókna czerwone swoją siłę



Opracował:
Wiesław Oratowski
Szkoła Podstawowa
w Wilczyskach

Wyświetleń: 10868


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.