![]() |
![]() |
Katalog Paweł Zieliński, 2010-09-20 Łódź Matematyka, Scenariusze Konspekt lekcji matematyki: Wykonujemy działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnychTemat: Wykonujemy działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych Cele ogólne: - powtórzenie wiadomości i utrwalenie umiejętności z działań na ułamkach zwykłych i dziesiętnych - rozwijanie zainteresowania matematyką - analiza i kontrola własnej pracy Cele szczegółowe: - zapisuje i odczytuje ułamki w postaci dziesiętnej - stosuje algorytmy działań na ułamkach dziesiętnych - wykonuje podstawowe działania na ułamkach dziesiętnych - stosuje kolejność wykonywania działań - zamienia ułamki zwykłe na dziesiętne i na odwrót - rozwiązuje zadania tekstowe otwarte z zastosowaniem poznanych działań na liczbach. -kształcenie umiejętności porozumiewania się bez słów Forma lekcji: - zbiorowa - praca w grupach - indywidualna Typ lekcji: - powtórzeniowa Metoda nauczania: - metoda „milczek” Środki dydaktyczne: - zestawy zadań dla uczniów (załącznik) - buźki „uśmiechnięta” i „smutna” - naklejki motywacyjne Przebieg lekcji: 1. Wprowadzenie: - Powitanie uczniów - Sprawdzenie obecności - Sprawdzenie pracy domowej - Zaznajomienie uczniów z tematem i celami lekcji 2. Powtórzenie pojęć związanych z działaniami na ułamkach zwykłych i dziesiętnych. - Jak dzielimy ułamki zwykłe? - Jak sposobem pisemnym odejmujemy ułamki dziesiętne? - Jaka jest kolejność wykonywania działań? itd. 3.Omówienie zasad rywalizacji. - Podział klasy na czteroosobowe grupy – w skład każdej z nich wchodzą uczniowie o różnym stopniu wiedzy i umiejętności matematycznych. - Zadaniem każdej grupy jest rozwiązanie zadań o różnym stopniu trudności - Zadania poszczególnym członkom grupy przydziela lider - Jeżeli któryś z członków grupy ma problem z ustaleniem poprawnego rozwiązania może poprosić o pomoc kolegę, ale nie zwalnia go to później od publicznego przedstawienia rozwiązania (osoba, która rozwiąże zadanie, powinna nauczyć tego rozwiązania kolegę) - Czas pracy 10 min. 4. Zaznaczenie dzwonkiem, że w tym momencie rozpoczynamy pracę metodą „milczek” 5. Każdy uczeń prezentuje niewerbalnie rozwiązanie swojego zadania, a nauczyciel z resztą klasy czuwa nad jego poprawnością pokazując buźkę uśmiechniętą za poprawne rozwiązanie, bądź smutną za błędne. Każdemu uczniowi przydziela przy tym „motywce”. Zadania mają punktację od 1pkt. za najłatwiejsze do 3 pkt. za najtrudniejsze. Nagrodami za zdobytą sumę punktów przez grupę są oceny. I tak: 6-7 pkt. – ocena bardzo dobra 4-5 pkt – ocena dobra 3 pkt. – ocena dostateczna 6. Podsumowanie lekcji – refleksje uczniów na temat takiej metody pracy i skali trudności poszczególnych zadań. Załącznik: Zadania za 1 punkt Zadanie 1. Liczba 5 i 2/100 zapisana w postaci dziesiętnej to: A. 5,002 B. 5,20 C. 5,02 D.5,2 Zadanie 2. Liczba 3 razy większa od 3,6 to: A. 2,1 B. 10,8 C. 9,18 D. 6,6 Zadanie 3. Spośród wypisanych liczb najmniejszą jest: A. 2,16 B. 2,006 C. 2,106 D. 2,0059 Zadanie 4. Liczba 10 razy większa od 2,34 to: A. 234 B. 0,234 C. 23,4 D. 2340 Zadanie 5. Liczba trzynaście całych i dwanaście tysięcznych zapisana cyframi to: A. 12,13 B. 13,012 C. 13,12 D. 13,0012 Zadania za 2 punkty Zadanie 1. Oblicz sposobem pisemnym: 3,4∙2,72 Zadanie 2. Długopis kosztuje 28,8 zł., a ołówek 2,4 zł. Ile razy tańszy jest ołówek od długopisu? Zadanie 3. Uzupełnij: 2,3 kg= ………………………g 7,02 m= ………………………cm Zadanie 4. Paweł kupił 3 i 3/4 kg pomidorów, a Gaweł 3,73 kg. Który z chłopców kupił więcej pomidorów i o ile więcej? Zadanie 5. Znajdź liczbę a: a : 0,23 = 1,34 Zadania za 3 punkty Zadanie 1. Oblicz: 2,4:2/5 -(0,2) Zadanie 2. Który sok jest tańszy? Sok porzeczkowy 0,5l Wartość 1,75zł. Sok jabłkowy 0,2l Wartość0,65zł. Zadanie 3. Oblicz obwód i pole prostokąta, którego jeden bok ma długość 10 cm, a drugi jest o 3,5cm dłuższy. Zadanie 4. Pani Jadzia ma na zakupy 18 zł. Czy kupi za to 1/4 kg kiełbasy po 22,40 zł za kg, 3 kg cukru po 3,15 zł za kg oraz 2l mleka po 1,80 za litr? Zadanie 5. Długość jednego boku trójkąta wynosi 1,4m. Drugi bok jest o 0,15 m krótszy, a trzeci stanowi 1/4 najdłuższego boku. Oblicz obwód tego trójkąta. Zadania typu prawda/fałsz za 1 punkt Zadanie 1. Dzieląc ułamek dziesiętny przez 1000, przesuwamy przecinek tej liczby o 3 miejsca w prawo Zadanie 2. W działaniu 2,5 - 1/8+1,14, najpierw wykonujemy odejmowanie Zadanie 3. Iloraz 2,54:0,4 jest równy ilorazowi 254:4 Zadanie 4. Ułamek zwykły można zamienić na ułamek dziesiętny, dzieląc licznik przez mianownik ułamka Zadanie 5. Cyfra 5 w liczbie 2,453 jest cyfrą części tysięcznych Wyświetleń: 3297
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |