![]() |
![]() |
Katalog Marzena Samulska, 2010-10-24 Łódź Lekcja wychowawcza, Scenariusze Prawa dziecka, a prawa człowiekaScenariusz zajęć z rodzicami Temat: Prawa dziecka, a prawa człowieka. I.Cele szczegółowe: Rodzice znają Konwencję o Prawach Dziecka, Rodzice wiedzą, jakie prawa mają ich dzieci, Rodzice analizują swoje postępowanie wobec dzieci II.Czas zajęć 110 minut III.Formy: praca w plenum, praca indywidualna, praca z tekstem, praca w grupach: Metody: Prezentacja, praca z tekstem, rój pszczół, mini wykład, burza mózgów IV.Materiały do zajęć np.: a)Załączniki do scenariusza, czyli materiały szkoleniowe: ankiety z pytaniami do rodziców i uczniów, materiały wypracowane przez uczniów, b)Sprzęt i pozostałe materiały techniczne, plastyczne: ankiety, arkusze papieru, karteczki, mazaki, masa samoprzylepna, cukierki V.Przewidywane materiały wypracowane przez uczestników: lista „recept” wypracowana przez rodziców VI.Spis polecanej rodzicom literatury; T. Gordon, Wychowanie bez porażek w praktyce, Media Rodzina, A. Faber, E. Mazlish, Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały, jak słuchać, żeby z nami rozmawiały, Media Rodzina VIII. PRZEBIEG ZAJĘĆ Lp. Tematyka (treść danego fragmentu zajęć) Czynności nauczyciela/ uczestników zajęć Formy (np. zbiorowa- w plenum, grupowa, zespołowa, indywidualna, w parach) Metody Czas Materiały (potrzebne do realizacji) 1. Sprawy organizacyjne Nauczyciel zapoznaje z celami, formą zajęć, czasem trwania oraz informuje o materiałach szkoleniowych. Rodzice ustosunkowują się do ww. propozycji. Wyrażają swoją opinię. Praca w plenum Prezentacja 5 min. 1. Na tablicy wiszą: Temat, cele zajęć, Oczekiwania uczestników zebrane poprzednio 2. Materiały szkoleniowe w postaci.... 2. Zapoznanie z wynikami w nauce. Nauczyciel rozdaje rodzicom karteczki z ocenami poszczególnych uczniów za I semestr. Rodzice indywidualnie zapoznają się z wynikami swoich dzieci. Praca indywidualna 5 min. Kartki z ocenami 3. Nauczyciel omawia ogólną sytuację w klasie, podaje statystyczne informacje, które pozwalają na porównanie osiągnięć tej grupy uczniów z wynikami klasy równoległej. Praca w plenum Prezentacja 10 min. 4. Przeprowadzenie ankiety. Nauczyciel rozdaje rodzicom ankietę nt. praw dziecka. Ci odpowiadają na pytania. Nauczyciel zapoznaje rodziców z wynikami ankiety na ten sam temat przeprowadzonej wśród ich dzieci. Praca z tekstem Praca indywidualna 10 min. Ankiety 5. Przedstawienie ogólnych informacji o prawach człowieka i prawach dziecka. Nauczyciel przedstawia ogólne informacje o prawach człowieka. Przybliża ich historie. Przypomina instrumenty prawne dotyczące praw człowieka i praw dziecka. Omawia prawa ucznia wywodzące się z Konwencji o Prawach Dziecka Praca w plenum Mini- wykład, prezentacja 15 min. Prezentacja 6. Prawa dziecka w oczach dzieci. Nauczyciel informuje rodziców, że na godzinie wychowawczej dzieci rozmawiały o swoich prawach i zastanawiały się, czy ich prawa są przestrzegane (w domu, w szkole) Forum Prezentacja 15 min. Plakaty wypracowane przez uczniów na godzinie wychowawczej. 7. Dlaczego my- dorośli mamy problem z przestrzeganiem praw dziecka? Nauczyciel wiesza na tablicy planszę z pytaniem „Dlaczego my- dorośli mamy problem z przestrzeganiem praw dziecka?”. Wyjaśnia, na czym będzie polegała metoda, według której przebiegać będzie praca. Częstuje rodziców cukierkami pszczół pięciu różnych kolorach, dzieląc tym samym na piec grup. Każda z grup stara się odpowiedzieć na pytanie, które widnieje na tablicy, szuka przyczyn i zapisuje je na arkuszach. Reprezentanci grup omawiają wypracowane materiały na forum. Praca w grupach Rój pszczół, burza mózgów 15 min. Plansza z pytaniem „Dlaczego my- dorośli mamy problem z przestrzeganiem praw dziecka?; arkusze, mazaki, masa samoprzylepna, cukierki 8. Co możemy zrobić, by to zmienić? Nauczyciel rozdaje rodzicom karteczki, na których mogą zapisać swoją receptę na rozwiązanie tego problemu. Po kolei rodzice odczytują i przyczepiają kartki na plakat umieszczony na tablicy (niektóre z nich mogą być puste) Praca indywidualna 5 min. Karteczki 9. Nauczyciel podsumowuje spotkanie, odczytuje listę zawierającą „recepty” rodziców, ewentualnie proponuje dodatkowe rozwiązania. Nauczyciel rozdaje rodzicom karteczki ze spisem literatury fachowej i zakładki do książek wykonane przez ich dzieci. Raca w plenum Mini wykład 10 min. Kartki ze spisem fachowej literatury, zakładki do książek 10. Ewaluacja spotkania Nauczyciel prosi o indywidualne wypełnienie ankiet ewaluacyjnych, oceniających to nietypowe spotkanie. Nauczyciel dziękuje rodzicom za współpracę. Praca indywidualna 5 min. Ankiety ewaluacyjne Wyświetleń: 2122
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |