![]() |
![]() |
Katalog Marta Kaiser, 2011-01-12 Góra Edukacja czytelnicza, Konspekty Biblioteka jako szkolne centrum informacjiScenariusz zajęć dla klasy I gimnazjum pt. „Biblioteka jako szkolne centrum informacji” CELE OGÓLNE: - poznanie uczniów, ich kultury czytelniczej oraz poziomu przysposobienia czytelniczego wyniesionego ze szkoły podstawowej - zapoznanie uczniów ze zbiorami biblioteki szkolnej oraz z możliwościami zaspokojenia różnych potrzeb czytelniczych i informacyjnych - wdrażanie uczniów do samodzielnego korzystania z biblioteki rozumianej jako centrum informacji SZCZEGÓŁOWE CELE EDUKACYJNE: Uczeń: a) zapamiętuje: rodzaje, układ zbiorów, zasady korzystania i zachowania się w bibliotece szkolnej zgodnie z regulaminem b) rozumie: rolę biblioteki jako centrum informacyjnego szkoły c) potrafi: wyszukać informacje na określony temat w zbiorach tradycyjnych i multimedialnych, zredagować zaproszenie, zachować się odpowiednio na terenie biblioteki METODY: - pogadanka - metoda tekstu przewodniego - dyskusja FORMY: - praca w grupach ŚRODKI DYDAKTYCZNE: - zbiory biblioteczne - kopie regulaminów: wypożyczalni, czytelni oraz Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej (ICIM) - karty pracy - materiały piśmiennicze PRZEBIEG ZAJĘĆ: I. WPROWADZENIE: 1. Sprawy organizacyjne 2. Pogadanka na temat roli i funkcji biblioteki w szkole, rodzajów zbiorów z uwzględnieniem Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej 3. Omówienie układu zbiorów bibliotecznych (podział na wypożyczalnię i czytelnię) 4. Informacja o regulaminach bibliotecznych II. CZĘŚĆ ZASADNICZA 1. Przydzielenie 5 zespołom kart pracy oraz kompletu kopii regulaminów: wypożyczalni, czytelni oraz ICIM 2. Przez 10-15 min. uczniowie samodzielnie odpowiadają na pytania oraz przygotowują tekst zaproszenia. Bibliotekarz zwraca uwagę na najważniejsze elementy. KARTA PRACY ZESPÓŁ I 1. Zapoznaj się z regulaminami wypożyczalni i czytelni 2. Odpowiedz na podane poniżej pytania: - Kto może korzystać z wypożyczalni? - Z jakich materiałów korzystamy w czytelni? - Z ilu stanowisk komputerowych składa się ICIM (Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej)? 3. Napisz krótkie zaproszenie skierowane do uczniów naszej szkoły, w którym zareklamujesz bibliotekę lub jej zbiory. KARTA PRACY ZESPÓŁ II 1. Zapoznaj się z regulaminami wypożyczalni i czytelni 2. Odpowiedz na podane poniżej pytania: - Co grozi uczniom, którzy nie przestrzegają regulaminów bibliotecznych? - Jak należy postąpić w przypadku zagubienia lub zniszczenia książki? - Ile wynosi maksymalny czas korzystania z ICIM (Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej)? 3 . Napisz krótkie zaproszenie skierowane do uczniów naszej szkoły, w którym zareklamujesz bibliotekę lub jej zbiory. KARTA PRACY ZESPÓŁ III 1.Zapoznaj się z regulaminami wypożyczalni i czytelni 2.Odpowiedz na podane poniżej pytania: - Ile wynosi maksymalny czas wypożyczenia książki? - W jakich godzinach korzystamy z czytelni? - Do jakich celów służy ICIM (Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej)? 3. Napisz krótkie zaproszenie skierowane do uczniów naszej szkoły, w którym zareklamujesz bibliotekę lub jej zbiory. KARTA PRACY ZESPÓŁ IV 1.Zapoznaj się z regulaminami wypożyczalni i czytelni 2.Odpowiedz na podane poniżej pytania: - Czy w czytelni można jeść i pić? Uzasadnij swą odpowiedź. - Ile książek na okres roku szkolnego mogą wypożyczyć nauczyciele? - Co grozi za nieprzestrzeganie regulaminu ICIM (Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej)? 3. Napisz krótkie zaproszenie skierowane do uczniów naszej szkoły, w którym zareklamujesz bibliotekę lub jej zbiory. KARTA PRACY ZESPÓŁ V 1.Zapoznaj się z regulaminami wypożyczalni i czytelni 2. Odpowiedz na podane poniżej pytania: - W którym miesiącu oddajemy książki i inne wypożyczone materiały? - Czy uczniowie mogą kserować wybrane fragmenty zbiorów bibliotecznych? - Ile osób może znajdować się przy stanowisku komputerowym? 3. Napisz krótkie zaproszenie skierowane do uczniów naszej szkoły, w którym zareklamujesz bibliotekę lub jej zbiory. III. PODSUMOWANIE 1. Utrwalenie zdobytych wiadomości i zasad korzystania ze zbiorów biblioteki poprzez pytania kontrolne: - Jakie książki tworzą księgozbiór podręczny? - Czym się charakteryzują encyklopedie i słowniki? - Do jakich działów w bibliotece istnieje wolny dostęp do półek? 2. Ewaluacja: nauczyciel prosi uczniów o dokończenie zdania: „Na zajęciach najbardziej podobało mi się…” BIBLIOGRAFIA 1. Pielachowski J.: Ścieżka edukacji czytelniczej w szkole podstawowej i gimnazjum. Poznań 2000. 2. Popiela A.: Biblioteka szkolna. Bibl. w Szk. 1992 nr 12. 3. Wójcicka E.: Bliskie spotkania: wizyta w wypożyczalni. Bibl. w Szk. 1998 nr 4. 4. Wójcicka E. Wśród książek i czasopism: wizyta w czytelni. Bibl. w Szk. 1998 nr 5. opracowała Marta Kaiser Wyświetleń: 1864
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |