|
|
Katalog Elżbieta Grabek, 2011-01-12 Rudnik Zajęcia zintegrowane, Konspekty Konspekt zajęć z edukacji matematycznej w klasie IIITemat: Dzielenie liczb typu 117: 3; 72:4. Cel ogólny: Uczeń zna sposoby dzielenia liczb trzycyfrowych przez jednocyfrową. Cele operacyjne: Uczeń umie: - odczytać liczby trzycyfrowe i wymienić cyfry tych liczb w zapisie dziesiątkowym, -przedstawić liczbę w postaci sumy lub różnicy dwóch liczb, -dodawać i odejmować z przekroczeniem progu dziesiątkowego, -mnożyć i dzielić pamięciowo liczby w zakresie 100, -głośno przeczytać treść zadania, -analizować zadanie tekstowe, -odpowiadać całym zdaniem na pytanie, Uczeń zna: -tabliczkę mnożenia w zakresie 100, Metody: ćwiczeń praktycznych Formy pracy: zbiorowa, indywidualna Przebieg zajęć 1.Rachunek pamięciowy: Sprawdzenie znajomości tabliczki mnożenia N-l zadaje przykłady wybranym uczniom (dla każdego po 2 przykłady) np : 3 • 8 =, 4 • 6 =, 7 • 5 =, 8 • 3 =, 5 • 8 = ,7 • 6 =, 8 • 9 =, 7 • 4 =, 8 • 7 =, 9 • 6 =, 8 • 6 =, 9 • 3 =, 4 • 8 =, 7 • 9 =, 6 • 6 =, 8 • 8 =, 7 • 7=, Sprawdzenie umiejętności dodawania i odejmowania liczb N-l zadaje przykłady wybranym uczniom (dla każdego po 2 przykłady) np : 12 + 42 =, 32+17 =, 27+31 =, 42 + 9 =, 26 + 45 =, 51 –30 =,45 – 23 =,76 – 41 =, 89 – 56 =, 46 – 41 =, 64 – 37 =, 78 – 45=, 54 – 26 =,60 – 35 = 2.Przypomnienie dzielenia liczb z zastosowaniem rozdzielności dzielenia względem dodawania. Chętni uczniowie liczą na tablicy i zapisują wszyscy do zeszytów np. 75 : 5=, 64 : 4=, 84 : 7= 3. Wprowadzenie rozdzielności dzielenia względem odejmowania. Nauczyciel zapisuje na tablicy i wyjaśnia sposób dzielenia liczby trzycyfrowej przez jednocyfrową z pomocą rozdzielności dzielenia względem odejmowania 132:2= (140 - 8) : 2 = 140 : 2 – 8 : 2 = 70 – 4 = 64 4. Obliczanie ilorazów liczb z zadania 1 z karty pracy na tablicy przez kolejno wyznaczonych przez n-la uczniów: 72 : 4 = 95 : 5 = 114 : 6 = 141 : 3 = 5. Rozwiązanie zadania 2 z karty pracy. Za parasol i 2 pary kaloszy zapłacono 66zł. Parasol kosztował 34 zł. Ile kosztowała para kaloszy? - wskazana osoba czyta treść zadania, -wspólna analiza treści ( wskazanie danych i szukanych), -ustalenie sposobu rozwiązania, -zapisanie rozwiązania i wykonanie obliczeń przez chętną osobę, - odczytanie pytania i zbudowanie poprawnej odpowiedzi przez chętną osobę. 6. Wykonanie zadania 3 z karty pracy Odczytanie działań i obliczenie pamięciowe wyników przez kolejnych uczniów począwszy od osoby siedzącej w ostatniej ławce. 210 7. Ćwiczenia utrwalające poznaną własność dzielenia. Wskazani przez nauczyciela uczniowie podchodzą do tablicy i obliczają ilorazy liczb: 96 : 2 = 102 : 3 = 116 : 4 = 133 : 7 = 8. Rozwiązanie zadania 5 z karty pracy. Tata kupił namiot i 2 śpiwory. Za wszystko zapłacił 259zł. Namiot kosztował 143 zł. Ile kosztował jeden śpiwór? - wskazana osoba czyta treść zadania, -wspólna analiza treści ( wskazanie danych i szukanych), -ustalenie sposobu rozwiązania, -zapisanie rozwiązania i wykonanie obliczeń przez chętną osobę, - odczytanie pytania i zbudowanie poprawnej odpowiedzi przez chętną osobę. 9.Podsumowanie lekcji: Nauczyciel zadaje pytania : - W jaki sposób możecie ułatwić sobie obliczenie ilorazu liczb dwucyfrowej przez jednocyfrową i trzycyfrowej przez jednocyfrową? -Obliczenie na tablicy dowolnego przykładu z zastosowaniem poznanych sposobów. -Podsumowanie lekcji przez n-la i ocenienie pracy i zaangażowania uczniów na lekcji. 10. Zadanie pracy domowej. Wyjaśnienie przez n-la sposobu wykonania pracy domowej tj. zad 6 i 7 z karty pracy. Wyświetleń: 6099
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |