Katalog

Hanna Sadowska, 2011-03-08
Sępólno Krajeńskie

Język niemiecki, Scenariusze

Point to your fingers- utrwalenie części ciała, użycie czasownika modalnego „can“.

- n +

[center]Scenariusz lekcji języka niemieckiego[/center]
Data: 15.10.2010r.
Czas: 45 min
Nauczyciel: Hanna Sadowska
Osoba hospitująca: Paulina Siuda
Temat lekcji: Point to your fingers- utrwalenie części ciała, użycie czasownika modalnego „can“.

Cele:
- poznawczy - zapoznanie uczniów z niektórymi częściami ciała,
- kształcący – umiejętność posługiwania się formami czasownika modalnego „can”, nieregularnymi formami rzeczownika w liczbie mnogiej,
- wychowawczy – wdrażanie do zdrowego i aktywnego spędzania czasu wolnego, dbałość o higienę,

Metody i formy pracy:
- słuchowa
- aktywizująca,
- indywidualna,
- w parach,

Zasady:
- przystępności,
- operatywności,
- systematyczności,
- stosowania teorii w praktyce,
- poglądowości,
- stopniowania trudności,
- aktywnego uczestnictwa

Środki dydaktyczne:
- podręcznik, płyta CD, magnetofon, tablica, kwestionariusz

[center]Cele operacyjne:[/center]

1. Uczeń zna części ciała. A K
2. Uczeń rozumie zasadę budowania zdań z czasownikiem „can”.
3. Uczeń rozumienie tworzenie rzeczownika w liczbie mnogiej. B P
4. Uczeń uzupełnia części ciała i potrafi je wskazać zgodnie z poleceniem.
5. Uczeń uzupełnia zdania odpowiednimi formami czasownika „can”.
6. Uczeń na podstawie wzoru zadaje pytania i udziela odpowiedzi. C R
7. Uczeń układa zdania o tym co sam potrafi i czego nie, a także o możliwościach kolegi. D D

Planowany przebieg lekcji
1. Początek lekcji N. wita uczniów, sprawdza listę obecności i zadanie domowe. (czas: 5’)
2. Rozgrzewka językowa-wprowadzenie N. zapisuje na tablicy wyrazy z brakującymi literami. U. uzupełniają je w parach. Po upływie minuty słowa uzupełniane są na tablicy.(tablica, czas: 7’)

3.Część główna
U. uzupełniają w parach części ciała (ćw.4 str. 75)
N. kontroluje poprawność wykonania zadania, zwraca uwagę na poprawną wymowę i nieregularne formy w liczbie mnogiej.
U. uzupełniają zdania odpowiednią formą czasownika „can”. N. zwraca uwagę na poprawną wymowę form „can” i „can’t”. U. wysłuchują nagrania i rozpoznają, o której formie czasownika modalnego była mowa.
U. pytają się w parach, które czynności potrafią wykonać, a które nie. Odpowiedzi zapisują w kwestionariuszu.
U. opowiadają, które czynności potrafią robić, a które nie ich koledzy, a także układają zdania o swoich możliwościach.
(podręczniki, płyta CD, magnetofon,kwestionariusz,czas: 20’)
4. Utrwalenie U. wysłuchują poleceń i dotykają odpowiedniej części ciała. Ćwiczenie zostaje powtórzone w szybszym tempie.
(płyta CD, magnetofon, czas:10’)
5. Zadanie domowe
U. wykonują ćw.4-6/str.51
(zeszyt ćwiczeń czas: 3’)

Wyświetleń: 1048


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.