![]() |
![]() |
Katalog Magdalena Kieliszek, 2011-04-11 Częstochowa Zajęcia zintegrowane, Scenariusze Dbamy o nasze zdrowie- witaminy w warzywach i owocach.Temat zajęć: Dbamy o nasze zdrowie- witaminy w warzy-wach i owocach. Cele główne: - Zachęcenie uczniów do jedzenia owoców i warzyw ponieważ są one źródłem naturalnych witamin. - Wzbogacanie wiedzy na temat zdrowego odżywiania. Cele szczegółowe: - Obserwacja prac w ogrodzie i sadzie. - Rozpoznawanie i nazywanie warzyw i owoców. - Zna cykl rozwojowy od nasionka do dojrzałego warzywa lub owocu. - Potrafi tworzyć zbiory i podzbiory. - Rozumie, że warzywa im owoce są źródłem witamin. - Potrafi higienicznie spożywać warzywa i owoce. - Potrafi zaprojektować piramidę żywieniową. - Potrafi współdziałać w grupie. Metody pracy: ● metody aktywizujące: burza mózgów, dyskusja, debata „za i przeciw” ● metoda oglądowa: oglądanie pracy w ogródkach i sadach, demonstracja plansz ● metody słowne: rozwiązywanie zagadek, pogadanka, śpiewanie piosenki ● metody praktyczne: wycieczka do ogródków i sadów, wykonanie prac plastyczno- technicznych Formy pracy: ▪ indywidualna, ▪ zbiorowa, ▪ praca w grupach Środki dydaktyczne: ♦ zagadki o warzywach i owocach, plansze z cyklem rozwoju przykładowego warzywa i owocu oraz piramidy żywieniowej, piramida żywieniowa, magnetofon i kaseta z piosenką „Witaminki”, brystole, nożyczki, kleje, kredki, wycięte z gazet warzywa i owoce oraz produkty do uzupełnienia piramidy żywieniowej Przebieg zajęć: 1. Zaproszenie dzieci na wycieczkę do pobliskich ogródków działkowych w celu zaobserwowania prac w ogródkach i sadach. Przyjrzenie się narzędziom używanych w pracach ogrodniczych. Wyjaśnienie pojęć rabatka, plewienie, nawożenie. Obserwowanie drzew owocowych i wzrastających warzyw. 2. Po powrocie do klasy powtórzenie wiadomości zdobytych podczas wycieczki. 3. Rozwiązywanie zagadek o warzywach i owocach. 4. Uczniowie wymieniają znane im warzywa, a następnie owoce. Ich nazwy z pomocą nauczyciela zapisują w tabeli narysowanej na tablicy WARZYWA, OWOCE. 5. Wspólne dochodzenie do tego jak powstaje warzywo i owoc – prezentacja cyklu rozwojowego na przykładowych planszach. - sadzenie drzewka lub krzaczka, podlewanie, nawożenie, przycinanie, kwitną kwiaty, zapylenie przez owady, tworzenie się owoców, dojrzały owoc - sadzenie nasion warzyw na rabatkach, podlewanie, plewienie, wzrastanie warzyw, dojrzałe warzywo 6. Rozmowa na temat „Co i dlaczego jest niezbędne by rosły owoce i warzywa” - woda, słońce, żyzna ziemia, owady, człowiek 7. Oglądanie warzyw i owoców przyniesionych przez nauczyciela i uczniów. 8. Tworzenie w zbiorze warzyw i owoców podzbiorów np.: pomidorów, jabłek. 9. Wspólne śpiewanie i improwizowanie ruchem piosenki „Witaminki”. 10.Debata za i przeciw na temat „Czy dzieci powinny jeść dużo warzy i owoców?”. Uczniowie czytają przygotowane przez nauczyciela krótkie infor- macje o tym jakie witaminy znajdują się w wybranych warzywach i owocach oraz do czego są one organizmowi potrzebne. 11.Rozmowa o higienicznym spożywaniu warzyw i owoców; mycie rąk, mycie owoców i warzyw, obieranie ze skórki. 12.Oglądanie planszy z piramidą żywieniową- miejsce warzyw i owoców. 13.Projektowanie przez uczniów w grupach piramidy żywieniowej. 14.Prezentacja wykonanych przez uczniów prac. ZAGADKI O OWOCACH: Nie las, nie park, chociaż się zieleni, smaczne tam owoce znajdziesz w jesieni. (sad) Czerwieni się ze wstydu. Dojrzewa na słonku. Wśród zielonych listków wisi na ogonku. (wiśnia) Skórka fioletowa, a miąższ pod nią złoty, smakuje wybornie, wszyscy wiedzą o tym. (śliwka) Skórka jak aksamit, miąższ soczysty wielce. Gdy ugryziesz trochę, zaraz zechcesz więcej.(brzoskwinia) Niedaleko od drzewa pada, każdy je z ochotą zjada. Okrąglutkie i rumiane, na słoneczku dojrzewane. ...(jabłko) Z grządki w ogródku zrywamy je co rano, Najlepiej nam smakują z bitą śmietaną. ...(truskawki) Ładnie pachnie żółta skórka. Chociaż kwaśne są, i tak, pokrojone na plasterki, herbaty poprawią smak. ...(cytryny) Wyrosły w ogródku na krzaczkach, kuleczki małe, okrągłe. Są czarne, czerwone lub białe. Ze smakiem spożywasz dojrzałe.(porzeczki) ZAGADKI O WARZYWACH: Zielone łódeczki, a w łódkach kuleczki, gdy się ugotują, każdemu smakują. (groch) Każdy z was odgadnie łatwo tę zagadkę, ma bielutki korzeń i zieloną natkę. (pietruszka) Dobra gotowana i dobra surowa, choć nie pomarańcza, jest pomarańczowa. Kiedy za zielony pochwycisz warkoczyk i pociągniesz mocno, wnet z ziemi wyskoczy. (marchewka) Latem w ogrodzie wyrósł zielony, a zimą w słoiku leży kiszony (ogórek) Jakie warzywo, chociaż niewielkie, wyciśnie z oczu słoną kropelkę? (cebula) Jaka to głowa, duża czy mała, z zielonych liści składa się cała? (kapusta) Wyświetleń: 9772
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |