Katalog

Tomasz Strachanowski, 2011-04-28
Nowy Sącz

Przedsiębiorczość, Artykuły

Rekiny Przedsiębiorczości pokazały zęby

- n +

20 kwietnia 2011 roku na parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie zakończono jeden z większych w kraju projektów edukacyjnych pod nazwą „Rekiny Przedsiębiorczości”. To projekt dotowany przez fundusze Unii Europejskiej, a skierowany do uczniów szkół średnich. Zakończona w tym roku szkolnym II edycja projektu to istniejąca już 9 lat Szkolna Internetowa Gra Giełdowa oraz kurs e-learningowy na temat rynków kapitałowych.
W tegorocznej edycji w projekcie udział wzięło 6 157 zespołów, skupiających po 3-4 uczniów szkół średnich z Polski oraz Litwy. To prawie 25 000 uczniów, którzy przez kilka miesięcy inwestowali pieniądze na giełdzie oraz szkolili się wypełniając co 2-3 tygodnie 10 testów z tematyki rynków kapitałowych. Konkurs obejmował – etap podstawowy gry giełdowej (SIGG) – czyli inwestowanie wirtualnych 100 000 zł na giełdzie papierów wartościowych. Szkolna Internetowa Gra Giełdowa to inwestowanie na rachunkach zakładanych przez zespoły uczniów szkół średnich. Gra SIGG oparta jest o serwery Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, a więc wszystkie notowania oparte są o realne notowania.
W tegorocznej edycji najlepsi w Polsce to zespół JAMP z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Katowicach, który zarobił 27 056,42. Po raz kolejny młodzież szkół średnich pokazała pazur i prześcignęła zarobki najlepszych analityków w kraju. Kolejne miejsca w grze to:
2 Elita ZSP zysk 26 501,82 - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Krzeszowice
3 MADness zysk 24 486,76 - VI Liceum Ogólnokształcące Bydgoszcz
4 mistrzunie zysk 24 167,27 - Publiczne Liceum Ogólnokształcące Nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi Opole
5 Bareczki zysk 23 995,89 III Liceum Ogólnokształcące Elbląg
Po zakończeniu gry podstawowej nastąpiła tak zwana dogrywka. To kolejny etap, gdzie wszyscy uczestnicy ponownie otrzymują 100 000 złotych, by tym razem konkurować na rynku kontraktów terminowych. To kolejne wyzwanie dla młodych inwestorów, większe zyski, ale i większe ryzyko. W tegorocznych zmaganiach wyniki wyglądają następująco:
1 Niewinne Technikum Budowlane Nr 6 - Gdańsk zysk 68,80%
2 Nie idziemy na polski I Liceum Ogólnokształcące - Białystok zysk 68,07%
3 BYKI Liceum Ogólnokształcące - Radziejów zysk 63,03%
4 FC Ziemniaczanka Technikum Ekonomiczno-Handlowe Nr 5 – Kraków zysk 62,87%
5 DSMK Technikum Ekonomiczno-Handlowe Nr 5 - Kraków zysk 59,78%
Ponadto organizator - Fundacja Edukacji Rynku Kapitałowego w oparciu o finanse w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego zaprosiła uczestników SIGG do kursu e-learningowego o tematyce rynków kapitałowych. W projekcie pod nazwą Rekiny Przedsiębiorczości mogli wziąć udział zarówno uczestnicy Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej jak i uczniowie zgłaszający się oddzielnie. Kurs e-learningowy przygotowała Fundacja Promocji i Akredytacji Przedmiotów Ekonomicznych, a merytorycznie wspierała zarówno Giełda Papierów Wartościowych jak i Komisja Nadzoru Finansowego. Nauczyciele, zgłaszający swoich uczniów mogli na bieżąco śledzić wyniki swoich podopiecznych w wirtualnym dzienniku, a także wykorzystywać kursy na swoich lekcjach w szkole. Świetnym pomysłem także, było elektroniczne forum, podzielone tematycznie, gdzie za każdy z tematów odpowiadał ekspert z danej dziedziny. Kurs e-learnigowy podzielony był na 10 etapów, każdy z nich kończył się quizem, za który uczniowie zdobywali dodatkowe pieniądze na inwestycje w grze SIGG. A cały kurs zakończyła ogólnopolska klasówka on-line. I tu znów młodzież wykazała się nieprzeciętną wiedzą, bo aż 195 uczniów uzyskało maksymalną ilość punktów. Jako że organizatorzy przewidzieli nagrody dla najlepszych – zorganizowano dodatkowe zadanie. Wszyscy zwycięzcy, by sięgnąć po laury zmierzyli się ze studium przypadku pt. Inwestycja na 20 lat. Oto najlepsi w Polsce:
1 Tomasz Baranowski II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Grudziądzu
2 Arkadiusz Złocki Liceum Ogólnokształcące nr 2 im Marii Konopnickiej w Nowym Sączu
3 Marek Uszko Liceum Ogólnokształcące nr 2 im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu
wyróżnienie Maciej Matusik Zespół Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu
wyróżnienie Michał Ujma Liceum Ogólnokształcące nr 3 we Wrocławiu
Nagrodą dla Tomasza Baranowskiego, Arkadiusza Złockiego, Marka Uszko jest wyjazd edukacyjny do Frankfurtu.
Ponadto w bieżącej edycji SIGG organizatorzy ogłosili konkurs na najlepszy opis przeżyć podczas gry SIGG pod tytułem „JAK ZOSTAŁEM REKINEM GIEŁDOWYM”.
Spośród nadesłanych prac jury wybrało 3 najlepsze prace oraz dodatkowo wyróżniło 2 prace. Autorami najwyżej ocenionych prac są:
I Marek Matoga, Technikum Budowlane przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Krzeszowicach
II Maciej Satora, 2 LO im. Jana III Sobieskiego w Krakowie
III Radosław Różański, Zespół Szkół nr 2 w Reszowie
wyróżnienie: Adrian Gozdera, LO w Grójcu
wyróżnienie: Monika Dorota Śliwka, Zespół Szkół nr I im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu Świętokrzyskim
Uczniowie zostali nagrodzeni zestawami edukacyjnymi oraz drobnym sprzętem elektronicznym.
20 kwietnia wszyscy laureaci, w tym liderzy w poszczególnych województwach oraz zdobywcy „lotnych premii” spotkali się z zarządem GPW oraz organizatorami – Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego, by odebrać nagrody. Jedną z ciekawszych nagród jest zaproszenie najlepszych inwestorów do europejskiego centrum finansowego we Frankfurcie nad Menem.

Zainteresowanych projektem zapraszam na strony projektów: http://sigg.gpw.com.pl, http://sigg.edu.pl oraz na stronę organizatora http://ferk.pl. Już 1 września rozpoczniemy nabór do kolejnej edycji projektu Rekiny Przedsiębiorczości.

Tomasz Strachanowski
Małopolski koordynator Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej i projektu Rekiny Przedsiębiorczości
Wyświetleń: 1306


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.