![]() |
![]() |
Katalog Anna Czokajło, 2011-05-07 Krusznik Matematyka, Scenariusze Scenariusz lekcji. Powtórzenie wiadomości o figurach przestrzennych.KONSPEKT LEKCJI nr 5 Temat: Powtórzenie wiadomości o figurach przestrzennych. Klasa: VI Data: 08.02.2011 Czas trwania: 45 min. Cele ogólne: Przypomnienie i utrwalenie wiadomości o figurach przestrzennych. Utrwalenie wiadomości o jednostkach objętości. Doskonalenie staranności w zapisie jednostek. Rozwijanie wyobraźni przestrzennej. Cele szczegółowe: Uczeń rozróżnia graniastosłupy i ostrosłupy wśród innych brył przestrzennych. Uczeń rozpoznaje bryłę przestrzenną na podstawie podanych własności. Uczeń podaje własności wskazanej bryły przestrzennej posługując się terminologią matematyczną. Uczeń oblicza objętość graniastosłupa. Uczeń oblicza pole powierzchni całkowitej graniastosłupa i ostrosłupa. Uczeń przedstawia bryłę przestrzenną na płaszczyźnie. Metody pracy: metoda ćwiczeniowa, praca z kartami pracy i zeszytem ćwiczeń. Formy pracy: zbiorowa, grupowa. Środki dydaktyczne: modele figur przestrzennych, zeszyt ćwiczeń z serii „Matematyka z plusem”, karty pracy. Przebieg lekcji Część wstępna: sprawdzenie obecności, sprawdzenie ilościowe pracy domowej, podanie tematu lekcji. Część główna: Uczniowie odpowiadają na kilka pytań, dotyczących figur przestrzennych, uzasadniając swoją odpowiedź. Pytania: Czy istnieje ostrosłup o 15 krawędziach? Jak nazwiemy graniastosłup, którego podstawą jest dziesięciokąt? Ile wynosi objętość sześcianu o krawędzi długości 3 cm? Jakimi figurami są ściany prostopadłościanu? Czy istnieje prostopadłościan o 13 wierzchołkach? Ile ścian ma ostrosłup dziewiętnastokątny? Ile ma wierzchołków? Czy to prawda, że jeden litr wody waży jeden kilogram? Jaką figurą jest podstawa ostrosłupa, który ma 7 wierzchołków? Ile krawędzi sześcianu spotyka się w jednym z jego wierzchołków? Jak nazywa się bryła, której podstawami są identyczne i równoległe do siebie koła? Wspólne rozwiązywanie zadań z zeszytu ćwiczeń (zad.1, 2, 4 str. 49-50). Rozwiązanie w parach krzyżówek otrzymanych na karcie pracy. Najszybsza para otrzymuje plusa. KRZYŻÓWKA NR 1 A) Potrzebna, aby sporządzić model sześcianu. B) Płaska lub przestrzenna. C) Inaczej 1〖dm〗^3. D) Czworościan ma je cztery. KRZYŻÓWKA NR 2 1) Wzór V=P_p∙h pozwala obliczyć … graniastosłupa. 2) Najmniejsza jednostka objętości używana na co dzień. 3) Długość zazwyczaj oznaczana literą „h”. 4) Figura przestrzenna z jedną podstawą i ścianami bocznymi w kształcie trójkątów. 5) Aby obliczyć objętość graniastosłupa musimy znać jego wysokość i pole … . Rozwiązanie kolejnego zadania z zeszytu ćwiczeń (zad. 5 str. 51) dotyczącego graniastosłupów. Część końcowa: podsumowanie lekcji, przypomnienie o terminie pracy klasowej, zadanie pracy domowej: zeszyt ćwiczeń, str.50-51, zad.3, 6, 7, czynności porządkowe. Opracowała: Anna Czokajło Powtórzenie wiadomości o figurach przestrzennych. Wyświetleń: 3188
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |