Katalog

Elżbieta Bernaś, 2011-05-09
Jastrzębie Zdrój

Język angielski, Scenariusze

"Food allergies" - scenariusz lekcji z wykorzystaniem Internetu

- n +

Scenariusz lekcji języka angielskiego z wykorzystaniem Internetu

Lekcja odbywa się w pracowni komputerowej

Podręcznik: Access 4; rozdział 3; strona 37
Czas: 45 min
Temat: “Food allergies” – praca z wykorzystaniem Internetu.
Cel główny lekcji: doskonalenie sprawności czytania, słuchania, mówienia ze zrozumieniem; stworzenie uczniom możliwości i zachęcenie ich do kontaktu z autentycznym materiałem językowym
Cele szczegółowe/ operacyjne:
1. Wiadomości – uczeń potrafi:
• wstawić w zdaniach i tekście słownictwo związane z alergią pokarmową
• przytoczyć fragmenty tekstu uzasadniające wybór informacji
• odpowiadać na pytania do tekstu
2. Umiejętności – uczeń potrafi:
• porządkować informacje
• uzasadnić wybór informacji
• decydować o wyborze odpowiedniego słownictwa
• wyszukać potrzebnych informacji
3. Postawy – uczeń potrafi:
• pracować indywidualnie
• pracować w parach

Pomoce dydaktyczne: podręcznik; magnetofon; komputery z dostępem do Internetu
Forma pracy: praca samodzielna, praca w parach, rozmowa indywidualna i kierowana
Metoda pracy: dyskusja, pytania i odpowiedzi, praca z tekstem, słowna

Przebieg lekcji:
Część I – Wstęp 10 min.

Czynności nauczyciela: prezentacja obrazków i tematu, zadawanie pytań, puszczenie tekstu z nagraniem ,objaśnianie znaczenia wyrazów
Czynności ucznia: odpowiedzi na pytania, praca samodzielna
1) Nauczyciel zadaje pytania:
S: What can you see in the pictures?
S: Why can people be allergic to certain foods?
2) Na podstawie obrazków uczniowie określają temat lekcji (alergie na pokarmy) – podręcznik, strona 37
3) Uczniowie odpowiadają na pytania, a następnie słuchają nagrania o alergiach pokarmowych
4) Nauczyciel sprawdza czy odpowiedzi uczniów zgadzają się z treścią wysłuchanego tekstu

Część II – Główna 25 min.

Czynności nauczyciela: zadawanie pytań, objaśnianie znaczenia wyrazów
Czynności uczniów: odpowiadanie na pytania, ciche czytanie, praca samodzielna, praca
w parach, praca przy komputerze

1) Uczniowie czytają streszczenie tekstu, pracują w parach i uzupełniają go brakującymi wyrazami
2) Nauczyciel sprawdza odpowiedzi, prosząc o przeczytanie uzupełnionego już zdania
3) Nauczyciel wyjaśnia znaczenia nowych wyrazów poprzez podanie synonimu, antonimu lub przykładu, a uczniowie odgadują znaczenia tych wyrazów
4) Następnie nauczyciel prosi uczniów o uruchomienie przeglądarki i wpisanie adresu internetowego: http:// www.kidshealth.org. Następnie wydaje polecenie:
1) Click ‘Kids site’
6) Następnie prosi o wpisanie wyrazu kluczowego ‘food poisoning’ i wyszukanie informacji dotyczących zatrucia pokarmowego zapisując pytania na tablicy:
a) What is food poisoning?
b) What are common symptoms of food poisoning?
c) What should we do to avoid food poisoning?
d) What are steps you can take to keep your food safe?
7 ) Uczniowie pracują z komputerami, wykonując zadanie. Nauczyciel nadzoruje pracę pomagając uczniom indywidualnie.

Część III – Podsumowanie 10 min.
Czynności nauczyciela: zadawanie pytań, objaśnianie znaczenia wyrazów
Czynności uczniów: odpowiadanie na pytania, praca samodzielna, praca w parach

1) Wybrani uczniowie prezentują swoją wypowiedź dotyczącą zatrucia pokarmowego na forum klasy
2) Pozostali uczniowie słuchają i sprawdzają czy mają takie same odpowiedzi na pytania
3) Uczniowie pracują w parach i wykonują dalsze ćwiczenie leksykalne – podręcznik, strona 37, ćw. 4
4) Nauczyciel monitoruje pracę uczniów
5) Nauczyciel objaśnia zadanie domowe

Zadanie domowe
1) Ćwiczenia 1 -3; rozdział 3; strona 28; zeszyt ćwiczeń
Wyświetleń: 1157


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.