Katalog

Iwona Paradowska, 2011-05-17
Siedlce

Plastyka, Artykuły

Analiza formalna obrazu Honore` Daumiera „Don Kichot”

- n +

Analiza formalna obrazu Honore` Daumiera „Don Kichot” przeprowadzona na podstawie reprodukcji , dla uczniów gimnazjum.

Autorem tego obrazu jest Honore` Daumier (26.02.1808- 10.02.1879) – grafik, rysownik, malarz, i rzeźbiarz ; wybitny reprezentant XIX – wiecznego realizmu.

Jest to obraz przedstawiający, o kompozycji otwartej.

Obraz utrzymany jest w ciepłej tonacji. Dominują w nim odcienie oranżu, słoneczny żółty, ekri, siena palona, ochra, umbra palona, beż. Czerń o zróżnicowanej masie, zieleń szmaragdowa i morski błękit – uzupełniają całą kompozycję .

W centralnej części obrazu widzimy iluzję bryły ograniczonej, wieloczłonowej, pełnej o formie zamkniętej. Iluzja ta jest wieloplanowa.

Praca zawiera wiele wartości linearnych. Iluzja bryły obwiedziona jest linią konturową o nieregularnym kształcie i grubości. Linie domyślne to: linia na styku barwy niebieskiej z ochrą i umbry palonej z szmaragdową zielenią.

Różnorodność barw nałożonych dużymi masami różnicują fakturę obrazu i działają na nasze stałości spostrzeżeniowe. Daumier wywołał wrażenie połyskliwości, półmatu i matu.

Iluzję ruchu odczytujemy w obrazie z odchylonej lekko od pionu iluzji bryły znajdującej się w części centralnej i na drodze rozumowej.

Iluzję przestrzeni zbudował autor wieloma sposobami. Zastosował w swojej pracy perspektywę linearną, perspektywę barwną, perspektywę powietrzną.
Autor
Iwona Anna Paradowska
Wyświetleń: 2103


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.