Katalog

Joanna Kolanowska, 2011-05-19
Starachowice

Filozofia i etyka, Artykuły

Czy stereotypy i uprzedzenia maja charakter fundamentalny ?

- n +

Czy stereotypy i uprzedzenia maja charakter fundamentalny ?
Bariery kulturowe określają wszystkie oddziaływania o charakterze kulturowym czy językowym, ograniczające komunikację i interakcję grup kulturowych. Przeszkodami w kontaktach międzykulturowych mogą być, oprócz barier kulturowych, bariery naturalne (np. pasma górskie, rzeki), a także bariery psychologiczne (stereotypy i uprzedzenia). Zwróćmy szczególną uwagę na bariery psychologiczne. Dlaczego większość z nas zapraszając na obiad Niemca, zaproponowałaby mu piwo? Z kolei Francuzowi lub Włochowi zaproponowalibyśmy wino. Dlaczego? Bo to przykłady stereotypów narodowych. Zachowania takie podświadomie dyktują nam stereotypy, których nauczyliśmy się w procesie socjalizacji. Cały szkopuł tkwi w tym, czy są one rzeczywiście słuszne… Bo czy każdy Niemiec poprosiłby o złoty trunek? Pochodzenie nie jest jedynym determinantem w tym wypadku, więc może w ramach polskiej gościnności warto byłoby zaproponować mu także tradycyjną polską wódkę?.
Skąd się zatem biorą stereotypy? Specjaliści w dziedzinie socjologii określają to zjawisko jako uproszczony , niedokładny i oporny na zmiany obraz rzeczywistości wytworzony przez przekaz społeczny. Co by było gdyby stereotypów nie było? Czy zaśmiecają one głowę niepotrzebnymi obrazami? Trochę tak, ale pełnią jednocześnie ważne funkcje: czynią świat łatwiejszym do zrozumienia, dostarczając nam uproszczonych informacji. Często także dowartościowują wg zasady rekompensacji (skoro nie mogę być bogatszy od Niemca, to mogę być od niego bardziej moralny).
Choć dominują stereotypy negatywne (wg. wielu badaczy europejskich stereotyp z definicji jest negatywny) to wyróżniamy również stereotypy pozytywne. Są one zwykle pozytywnymi cechami, które przypisujemy jakiejś grupie (np. narodowości). Najbardziej powszechnymi stereotypami pozytywnymi na temat innych narodów Europy są:
Niemcy - bardzo dokładni, precyzyjni, świetni inżynierowie
Francuzi - świetni kucharze, namiętni kochankowie, znawcy wina i artyści
Włosi - weseli romantycy, religijni i rodzinni
Anglicy - przywiązani do tradycji, powściągliwi, taktowni, dystyngowani
Rosjanie - choć na temat tej nacji mamy bardzo dużo stereotypów negatywnych, to żaden Polak nie odmówił im mocnej głowy do picia.
Stereotypy i uprzedzenia mogą dotykać w zasadzie każdej dziedziny naszego życia i wielu jej płaszczyzn. Na poziomie indywidualnego przypadku nie bywają w większości przypadków groźne, ale kiedy mowa o całych grupach, bądź społeczeństwach mogą mieć charakter zapalny jak np. w sytuacjach dotyczących wiary, religii, czy uczuć patriotycznych.


Joanna Kolanowska


Wyświetleń: 1001


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.