Katalog

Anna Adamczuk, 2011-05-29
Gdańsk

Zajęcia zintegrowane, Konspekty

Odejmowanie w zakresie 4

- n +

Scenariusz zajęcia
Klasa: I
Blok tematyczny: W oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia.
Temat dnia: Wczoraj rosłaś na polanie.
Temat zajęcia: Odejmowanie w zakresie 4.
Imię i nazwisko nauczyciela: Anna Adamczuk
Nr treści nauczania z podstawy programowej – edukacja matematyczna-2.b, edukacja społeczna-2, edukacja polonistyczna-2.f,
Cel ogólny: Nabywanie umiejętności odejmowania w zakresie 4.
Cele operacyjne:
-uczeń rozpoznaje i nazywa liczby od 1do 4,
-uczeń rozwiązuje pod kierunkiem nauczyciela proste zadania matematyczne,
-uczeń odejmuje w zakresie 4 z wykorzystaniem ilustracji ruchowej, liczmanów,
-uczeń aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych.

Metody pracy: słowna, praktycznego działania, aktywizujące.
Formy pracy: zbiorowa jednolita, indywidualna jednolita.
Środki dydaktyczne: szablony: bombek z napisanymi cyframi od 1 do 4, prezentów z napisanymi cyframi od 1 do 3, pierników, gwiazdek; kartki z napisanymi przykładami: 1+2=, 1+3=, 3+1=, 2-1=, 3-2=, 4-1=, 4-2= ; cztery łańcuchy na choinkę; napisy na kartce: choinka, kotek; tamburyn; patyczki do liczenia; Książka „Odkrywam siebie kl 1. cz. 4”. s. 20 wydawnictwo Mac.

Przebieg zajęcia:
1. Zabawy z liczeniem do 4.
a) Jakie cyfry już poznaliście?
b) Nauczyciel uderza w tamburyno ( jeden raz, dwa, trzy, cztery razy) tak, aby dzieci nie widziały ruchów jego ręki, a dzieci liczą uderzenia i podają wynik.
c) Rozejrzyjcie się po sali i powiedzcie co jest jedno, a czego (dwa, trzy, cztery).
d) Nauczyciel pokazuje bombkę z daną cyfrą i prosi o przeczytanie.
Uczniowie przyczepiają bombki do tablicy, na której narysowana jest choinka.

2. Zabawy z dodawaniem do 4.
Nauczyciel pokazuje działania np.: 1+2=…, 1+3=, 3+1=. Uczniowie uzupełniają formułę, przyczepiając kartkę z odpowiednim rozwiązaniem.
3. Zabawa „Ubieramy choinkę”.
Dzieci wykonują skłony, naśladując wyciąganie bombek z pudełka. Wspinają się na palce, naśladując wieszanie bombek na gałązkach choinki itd.

4. Odejmowanie w zakresie 4 z wykorzystaniem ilustracji ruchowej.
• Agatka ozdobiła choinkę czterema łańcuchami. Przechodził kotek i jeden łańcuch zrzucił. Ile łańcuchów zostało na choince?
-Kto powie, jak to można obliczyć?
-Jak można policzyć na palcach?
-Powiedzcie głośno formułę?

5. Odejmowanie w zakresie 4.
• Zosia zrobiła cztery gwiazdki z papieru. Ile patyczków weźmiecie? (Dzieci kładą przed sobą odpowiednią liczbę patyczków.)
Nauczyciel przyczepia do tablicy gwiazdki.
-Dwie gwiazdki porozklejały się. Ile zostało całych gwiazdek?
-Kto powie jak można to obliczyć?
-Zabierzcie tyle patyczków, ile gwiazdek się rozkleiło. Jak to można pokazać na gwiazdkach?
-Pokażcie na palcach wynik.

• Mama kupiła cztery pierniki do powieszenia na choinkę. Ile patyczków weźmiecie?
Nauczyciel przyczepia do tablicy pierniki zrobione z papieru.
-Przyszedł Karol i zjadł trzy pierniki. Ile pierników zostało?
-Kto powie, jak to można obliczyć?
-Policzcie na patyczkach. Jak można to pokazać na gwiazdkach?
-Jak można policzyć na palcach?
-Powiedzcie głośno formułę?

6. Ćwiczenia ruchowe.
Ćwiczenia naprzemienne.
Uczniowie wykonują ćwiczenia naprzemienne (prawa ręka-lewa noga
i lewa ręka-prawa noga), mówiąc wierszyk sylabami:

Jeden, dwa, trzy, cztery:
Choineczka mała, w pokoiku stała,
bombkami zdobiona, pięknie przystrojona.



7. Odejmowanie w zakresie 4.
Zagadki.
Na tablicy narysowana jest choinka z przyczepionymi bombkami. Na bombkach napisane są cyfry od 1 do 4.
Nauczyciel wiesza przykłady: 2-1=, 3-2=, 4-1=, 4-2=.
-Oblicz i dopasuj odpowiedni kartonik do bombki.
Pod choinką nauczyciel przyczepia trzy prezenty z napisanymi cyframi: 1, 2, 3.
-Kto wie, jakie można ułożyć formuły do prezentów?

8. Zajęcia przy stolikach (Książka s. 20).
-Z ilu części składa się pierwsza choinka?
-Ile jest bombek na najwyższej części?
Na każdej części pierwszej choinki dorysujcie tyle bombek, by razem było ich po 4.
Napiszcie na choince obok, ile było bombek i ile bombek dorysowaliście.

9. Ewaluacja (Książka s. 20).
-Z 4 bombek stłukła się 1. Skreśl stłuczoną bombkę. Ile zostało całych bombek? Wpisz wynik w kratki.
-Z 4 bombek stłukły się 2. Skreśl stłuczone bombki. Ile zostało całych bombek? Wpisz wynik w kratki.
-Z 4 bombek stłukły się 3. Skreśl stłuczone bombki. Ile zostało całych bombek? Wpisz wynik w kratki.

Zadanie dodatkowe dla chętnych: Ozdabianie i kolorowanie drugiej choinki.
Wyświetleń: 1127


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.