Scenariusz lekcji w ramach ścieżki czytelniczo-medialnej
"Wykorzystanie możliwości współczesnej techniki
w poszukiwaniu informacji"
Cele lekcji
Zapoznanie uczniów ze sposobami docierania do informacji poprzez media
Uświadomienie konieczności selekcjonowania informacji
Metody i formy pracy
Wykład nauczyciela
Praca w grupach
Środki dydaktyczne
Komputery z dostępem do Internetu
Programy multimedialne: Encyklopedia Techniki, Encyklopedia Multimedialna PWN, Atlas Polski (obiekty turystyczne) i in.
Przebieg lekcji
Etap I
Prezentacja zgromadzonych programów multimedialnych i udogodnień, które dają użytkownikowi (informacje tekstowe, prezentacje wideo i audio, różne możliwości wyszukiwania, łatwość przemieszczania się pomiędzy hasłami itd.)
Prezentacja sposobu działania wyszukiwarek internetowych, zapoznanie uczniów z możliwościami wyszukiwania złożonego i uświadomienie korzyści wynikających z jego stosowania.
Etap II
Podział klasy na zespoły - w zależności od liczebności klasy oraz ilości sprzętu i oprogramowania jakimi dysponujemy. Każdy z zespołów otrzymuje polecenie wyszukania informacji na zadany temat np.: życie i twórczość Wisławy Szymborskiej, życie i twórczość Pabla Picassa, Ojcowski Park Narodowy, średniowieczne zamki w Małopolsce, zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi.
Etap III
Każdy z zespołów wybiera potrzebny do wykonania zadania program multimedialny. Wyszukuje informacje na zadany temat, a następnie stara się wyszukać informacje w Internecie. Spośród znalezionych w sieci informacji uczniowie odrzucają te, które uzyskali już wcześniej dzięki programom multimedialnym.
Etap IV
Podsumowanie pracy. Uczniowie określają źródło pochodzenia większości zdobytych informacji (programy multimedialne czy Internet).
Dyskusja na temat "Kiedy warto poszukiwać informacji w sieci? Jakie trudności napotykają osoby poszukujące informacji w Internecie?"
Po lekcji:
Uczeń potrafi wykorzystać wszelkiego typu informacje dostarczane przez programy multimedialne.
Zna sposób działania wyszukiwarek internetowych, potrafi wykorzystać ich możliwości.
Rozumie konieczność selekcji i wartościowania informacji uzyskanych w Internecie.
Opracowanie: Elżbieta Szypenbejl-Gruca
nauczyciel Gimnazjum w Radziszowie