Katalog

Beata Białek, 2011-05-31
Adamów

Matematyka, Scenariusze

Scenariusz lekcji otwartej z matematyki w klasie VI

- n +

Scenariusz lekcji otwartej
z matematyki w klasie VI

Temat: Rozwiązywanie zadań tekstowych za pomocą równań

Cele:
* poznanie metody rozwiązywania zadań za pomocą równań
* kształcenie umiejętności budowania i rozwiązywania równania w oparciu o treść zadania
* rozwijanie umiejętności analizy tekstu i formułowania
precyzyjnych wypowiedzi

Metody pracy:
* pogadanka
* ćwiczenia
* test

Formy pracy:
* praca zbiorowa
* praca w grupach

Pomoce dydaktyczne:
* tablica z etapami rozwiązywania zadań tekstowych za pomocą
równań
* kartki z numerami grupy
* kolorowe kartki z zadaniami
* podręcznik
* zeszyt ćwiczeń

Przebieg lekcji:

1. Powitanie. Sprawdzenie obecności.

2. Przypomnienie wiadomości z ostatnich lekcji
Rozdanie każdemu uczniowi kartki z zadaniami zamkniętymi (rozwiązanie testu typu prawda/fałsz)

Zadania typu prawda/fałsz
Podkreśl właściwą odpowiedź

Zadanie 1
Rozwiązaniem równania x + 7 = 10 jest
liczba 3 prawda/fałsz

Zadanie 2
Równanie 2x + 1 = 0 spełnia liczba (-1) prawda/fałsz

Zadanie 3
Równanie opisujące zdanie:
Jeśli od liczby y odejmiemy 2,5 to otrzymamy 10 ma postać:
y + 2,5 = 10
prawda/fałsz
Zadanie 4
4(z+5)=4z+20 prawda/fałsz

Zadanie 5
Liczba 22 jest rozwiązaniem równania ½x = 11 prawda/fałsz

Zadanie 6
Obwód trójkąta równobocznego opisuje wyrażenie: 2a + b, gdzie a, b oznacza długość boków trójkąta.
prawda/fałsz

------------------------------------------------------------
Za każdą poprawnie udzieloną odpowiedź otrzymujesz 1 pkt
Za każdą źle udzieloną odpowiedź otrzymujesz 0 pkt

3. Podanie i zapisanie tematu lekcji

4. Wprowadzenie do tematu:
* Zapoznanie uczniów z etapami rozwiązywania zadań tekstowych za pomocą równań i omówienie poszczególnych czynności za pomocą przykładowego zadania z treścią (umieszczenie kartek z etapami w widocznym miejscu)

I etap
Ustalamy niewiadomą, oznaczamy ją literą i zapisujemy informacje związane z tą niewiadomą wynikające z treści zadania
II etap
Zapisujemy odpowiednie równanie
III etap
Rozwiązujemy równanie
IV etap
Sprawdzamy, czy otrzymane rozwiązanie jest zgodne z treścią zadania
V etap
Zapisujemy odpowiedź

Zadanie:
W pewnej klasie uczy się 24 uczniów. Dziewcząt jest o 6 więcej niż chłopców. Ilu chłopców i ile dziewcząt jest w tej klasie?

Rozwiązanie:

I etap
x – liczba chłopców
x + 6 – liczba dziewcząt
II etap
x + x + 6 = 24
III etap
x + x + 6 = 24
2x = 24 – 6
2x = 18/:2
x = 9
IV etap
Liczba chłopców – 9
Liczba dziewcząt – 9 + 6 = 15
Liczba uczniów – 9 + 15 = 24
V etap
Odp. W tej klasie jest 9 chłopców i 15 dziewcząt

5. Realizacja tematu:

1. Rozwiązywanie zadań z treścią za pomocą równań. Praca w grupach. Podział klasy na IV grupy (jedna ławka = jedna grupa), poprzez wylosowanie kartki z numerem grupy: I, II, III, IV.
Na każdej kartce oprócz numeru jest napisany kolor odpowiadający grupie.
Grupa I – kolor żółty
Grupa II – kolor zielony
Grupa III – kolor niebieski
Grupa IV – kolor czerwony
Rozdanie kolorowych kartek z treścią zadania odpowiednim grupom.
Zadanie (kartka koloru żółtego)
Kamila i Natalia ważą razem 92kg. Kamila jest o 14 kilogramów cięższa od Natalii. Ile waży Kamila, a ile Natalia?

Rozwiązanie
I Ustalenie niewiadomej i zapisanie informacji wynikających z treści zadania:
Waga Natalii: x
Waga Kamili: x +14
II Równanie: x + x + 14 = 92
III Rozwiązanie równania:
X + x + 14 = 92
2x = 92 – 14
2x = 78/:2
x = 39
IV Sprawdzenie:
Waga Natalii: 39
Waga Kamili: 39 + 14 = 53
Razem waga dziewczynek: 39 + 53 = 92
V Odpowiedź: Natalia waży 39 kg, a Kamila 53 kg.

Zadanie (kartka koloru zielonego)
Drugiego dnia uczestnicy dwudniowego rajdu rowerowego przejechali o 20 km mniej niż pierwszego dnia. Ile kilometrów przejechali każdego dnia, jeśli łączna trasa rajdu wynosiła 152km?

Rozwiązanie
I Ustalenie niewiadomej i zapisanie informacji wynikających z treści zadania:
Liczba kilometrów przejechana pierwszego dnia: x
Liczba kilometrów przejechana drugiego dnia: x – 20
II Równanie x + x – 20 = 152
x + x – 20 = 152
2x = 152 + 20
2x = 172/:2
x = 86
IV Sprawdzenie:
Liczba kilometrów przejechana pierwszego dnia: 86
Liczba kilometrów przejechana drugiego dnia: 86 – 20 = 66
Łączna liczba przejechanych kilometrów: 86 + 66 = 152
V Odpowiedź: Uczestnicy rajdu pierwszego dnia przejechali 86 km, natomiast drugiego dnia 66 km.

Zadanie ( kartka koloru niebieskiego)
Karolina ma trzy razy więcej pocztówek niż Asia, a razem mają 76 pocztówek. Ile pocztówek ma Asia?

Rozwiązanie
I Ustalenie niewiadomej i zapisanie informacji wynikających z treści zadania:
Liczba pocztówek Asi: x
Liczba pocztówek Karoliny: 3x
II Równanie: x + 3x = 76
x + 3x = 76
4x = 76/:4
x = 19
IV Sprawdzenie:
Liczba pocztówek Asi: 19
Liczba pocztówek Karoliny: 3 x 19 = 57
Razem liczba pocztówek dziewczynek: 19 + 57 = 76
V Odpowiedź: Asia ma 19 pocztówek.

Zadanie (kartka koloru czerwonego)
W trzech klasach szóstych jest razem 72 uczniów. W klasie VI a jest 26 uczniów, a w klasie VI b jest tyle samo uczniów co w klasie VI c. Ilu uczniów liczy klasa VI b?

Rozwiązanie
I Ustalenie niewiadomej i zapisanie informacji wynikających z treści zadania:
Liczba uczniów w klasie VI b: x
Liczba uczniów w klasie VI c: x
Liczba uczniów w klasie VI a: 26
II Równanie: x + x + 26 = 72
III Rozwiązanie równania:
X + x + 26 = 72
2x = 72 – 26
2x = 46/:2
x = 23
IV Sprawdzenie:
Liczba uczniów w klasie VI b: 23
Liczba uczniów w klasie VI c: 23
Liczba uczniów w klasie VI a: 26
Razem liczba uczniów w trzech klasach: 23 + 23 + 26 = 72
V Odpowiedź: Klasa VI b liczy 23 uczniów.

6. Podsumowanie lekcji
7. Ocena uczniów
8. Praca domowa : Zad. 1 i 2 str 26 – zeszyt ćwiczeń

opracowała: B. Białek



Wyświetleń: 2893


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.