Katalog

Dorota Bienia, 2011-06-22
Kraków

Plastyka, Scenariusze

Scenariusz zajęć - plastyka

- n +

Dorota Bienia
plastyka kl. IV.

Scenariusz zajęć – plastyka


Cel ogólny:

• Kształtowanie umiejętności budowania kompozycji jako układu elamentów na płaszczyźnie.
• Kształatowanie postawy patriotycznej. Znaki i symbole narodowe: biel i czerwień – flaga, godło.

Cele operacyjne:

Uczeń:
• Buduje kompozycję barwną biało-czerwoną.
• Wykorzystuje poznane układy kompozycyjne (rytmiczne, symetryczne, swobodne).
• Planuje wykorzystanie płaszczyzny kartki.
• Stosuje znaki i symbole narodowe.

Środki dydaktyczne:

• Zestaw plansz edukacyjnych „Zasady komponowania na płaszczyźnie”.
• Symbole narodowe: godło, flaga.

Temat: Kompozycja biało-czerwona. (Projekt dekoracji).

Tecznika: Kompozycja na płaszczyźnie – wyklejanka.

Narzędzia i materiały:

• Blok techniczny A4
• Kartki papieru z kolorowych czasopism z bielą i czerwienią.
• Nożyczki, kleje.

Formy pracy: indywidualna.

Przebieg zajęć:

• Rozmowa na temat symboli narodowych: flagi, godła. Symboliczne znaczenie kolorów: biel, czerwień.
• Przypomnienie zsad układów komponowania na płaszczyźnie (rytm, symetria, asymetria, równowaga) w oparciu o plansze edukacyjne.
• Sformuowanie zadania plastycznego: - Zaprojektuj na płaszczyźnie układ dekoracyjny z wykorzystaniem różnych odcieni bieli i czerwieni.
• Ekspresja plastyczna. Uczniowie pracują nad realizacją tematu. Pomoc w rozwiązywaniu problemów natury technicznej, zwrócenie uwagi na estetykę wykonania.
• Wystawa prac – dyskusja nad realizacją zadania plastycznego. Wykonane prace mogą być projektami dekoracji uroczystości szkolnych, np. z okazji rocznicy Odzyskania Nipodległości Polski.


Załączniki: Wybrane prace dzieci.

Wyświetleń: 4203


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.