|
|
Katalog Izabela Brzezicka, 2011-07-07 Rabka Zajęcia zintegrowane, Konspekty Konspekt zajęć dla dzieci 7-letnich.Zabawy diagnozujące typ inteligencji dziecka KONSPEKT ZAJĘĆ EKOLOGICZNO - PRZYRODNICZYCH DLA DZIECI 7-LETNICH Zajęcia przeznaczone są dla dzieci 7-letnich, uczniów kl I szkoły podstawowej. Przed każdą zabawą zamieszczono wskaźniki, które służą do określenia jaki rodzaj inteligencji przeważa u dziecka Cel główny: Diagnoza zdolności oraz wspomaganie rozwoju wszystkich typów inteligencji dziecka. Cele szczegółowe: - doskonalenie zwinności ciała - wyrabianie śmiałości i wiary we własne siły oraz możliwości - wzbudzanie w dziecku poczucia sukcesu - kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie - uświadomienie dzieciom, że ochrona środowiska jest obowiązkiem każdego człowieka - rozwijanie aktywności twórczej - poszerzenie wiedzy na temat ekologii Pomoce dydaktyczne Kartoniki z wyrazami o tematyce ekologicznej, zestaw liter, kartoniki z wyrazami, kosz z owocami i warzywami, kolorowe pojemniki, metalowe, plastikowe i papierowe przedmioty, płyta CD z muzyką, puszki aluminiowe, gazety, quiz przyrodniczy. Przebieg zajęć: I. Rozwijanie inteligencji językowej. Wskaźniki: 1.Dziecko sprawnie posługuje się językiem i bez trudu zapamiętuje podane słowa. 2.Dziecko aktywnie uczestniczy w grach słownych 3.Uczeń tworzy nowe historie i opowiadania używając bogatego słownictwa. Przebieg zabawy: Dziecko losuje kartonik z wyrazem o tematyce ekologicznej, odczytuje go po cichutku i układa zagadkę z tym wyrazem, przedstawia ją kolegom. Następnie nauczycielka mówi zagadkę a zadaniem dziecka jest jej rozwiązanie ułożyć z rozsypani literowej. Dzieci siedzą w kręgu, pierwsze dziecko podaje słowo. Zadaniem pozostałych dzieci jest podawanie wyrazów zaczynających się od ostatniej litery poprzedniego słowa. Na koniec dzieci łączą się w pary, każda para losuje po dwa kartoniki z wyrazem, następnie dzieci odczytują wyrazy i układają krótkie opowiadanie z uwzględnieniem tych dwóch słów. Opowiadanie przedstawiają kolegom. II. Rozwijanie inteligencji logiczno-matematycznej. Wskaźniki: 1.Dziecko bez trudu zlicza, porządkuje i klasyfikuje dane przedmioty. 2.Wykazuje duże zainteresowanie pracą z liczbami, schematami, dokonuje szybkiej kalkulacji. 3.Uczeń tworzy nowe zbiory według wymyślonych przez siebie wzorów i zależności. Konkurs I Każda grupa otrzymuje kosz z naturalnymi okazami. Zadaniem dzieci jest nazwanie, prawidłowe zliczenie i przyporządkowanie do odpowiednich grup według poleceń nauczycielki: Warzywa:: marchew, pietruszka, papryka, ogórek.. Owoce: jabłko, gruszka, banan, pomarańcza Owoce suche: orzechy, kasztany , żołędzie. Tworzenie zbiorów (klasyfikowanie) – grupy różnych roślin, miejsce ich występowania - przeliczanie, szacowanie, których jest więcej, a których mniej) Na planszy, nauczycielka poszczególnym zespołom zapisuje punkty. Konkurs II Segregacja śmieci- metal, papier, plastik dzieci segregują w pojemniki oznaczone odpowiednim napisem i kolorami [żółty, zielony i niebieski]. Ta grupa, która zrobi to najszybciej otrzymuje punkty. III. Rozwijanie inteligencji wizualno-przestrzennej. Wskaźniki: 1.Uczeń potrafi konstruować, modelować prace, używając różnorodnych kolorów i materiałów 2.Dziecko chętnie bierze udział w zajęciach plastyczno-technicznych 3.Tworzy nowe modele, rysunki, rzeźby. „Makieta lasu”. Praca plastyczna z wykorzystaniem różnych technik Podział uczniów na zespoły: I zespół – przygotowanie podstawy makiety II zespół – wykonuje drzewa liściaste III zespół – wykonuje drzewa iglaste Rozdzielenie materiałów pomiędzy poszczególne zespoły. Praca w grupach pod kierunkiem nauczyciela. Montowanie makiety – umieszczanie poszczególnych elementów makiety na płycie styropianowej, Porządkowanie stanowisk pracy. Zespołowa ocena pracy, wyeksponowanie makiety w widocznym miejscu. IV. Rozwijanie inteligencji muzycznej. Wskaźniki: 1.Dziecko umie bezbłędnie odtworzyć rytm i melodię po jednokrotnym wysłuchaniu. 2.Uczeń słucha uważnie muzyki i naśladuje usłyszane dźwięki 3.Tworzy bardziej skomplikowany układ rytmiczny, komponuje melodię. Taniec w wykorzystaniem surowców wtórnych- plastikowych butelek. Ustawienie: koło, prowadzący w środku koła, każdy trzyma w rękach 2 butelki. Cz I- wszyscy wykonują rytmicznie uderzenia: 3x w uda, 3x w butelki. Następnie z koła wybierana jest osoba, która wystukuje dany rytm a pozostali go powtarzają. Cz II- prowadzący pokazuje jak grupa ma tańczyć np. podskoki, wymachy rąk i inne ruchy. Potem zaprasza do środka kogoś z koła, kto będzie pokazywał różne kroki. Cz III - dzieci poruszają się w rytm muzyki tworząc koło. Gestami naśladują sposób poruszania się drzew na wietrze oraz naśladują dźwięki ptaków i zwierząt w lesie, które słyszą w piosence. V. Rozwijanie inteligencji interpersonalnej. Wskaźniki: 1.Uczeń potrafi nawiązywać kontakty z innymi osobami i dobrze z tymi osobami współpracować. 2.Przyswaja nowe wiadomości poprzez wchodzenie w relacje z innymi. 3.Dziecko zachęca pozostałych aby uczestniczyli w zabawie zorganizowanej przez niego. Przebieg zabawy: Uczestnicy siedzą w kręgu. Każdy po kolei wypowiada zdanie (zdanie kierowane jest do osoby siedzącej obok po lewej stronie, można także wypowiedzieć jej imię) : Moniko, byłam w sklepie i kupiłam… np. nożyczki i pokazuje ruch ( przez cały czas trwania zabawy), jaki wykonujemy przy cięciu nimi, w drugiej rundce dodajemy inny przedmiot, np. wachlarz, hulajnogę. Uczestnik pokazuje nowy ruch ( oprócz poprzedniego) dopiero wtedy, gdy sąsiad mu go przekaże. . VI. Rozwijanie inteligencji intrapersonalnej. Wskaźniki: 1.Dziecko ma jasno zdefiniowane opinie i poglądy 2.Uczeń pracuje indywidualnie, bez konieczności motywowania go przez nauczyciela. 3.Przedstawia projekt, refleksje różniące się od pomysłów pozostałych osób Burza mózgów na temat: Ty i ochrona środowiska. Dzieci mogą w dowolny sposób przedstawić swoje poglądy (praca plastyczna, ułożenie historyjki, ustna wypowiedź) na poniższe tematy (praca indywidualna): - Jakie prowadzisz działania na codzień wspierające ochronę środowiska? - Jak wyobrażasz sobie naszą planetę za 200 lat? (negatywne skutki wycinania lasów, zaśmiecania terenu itp.) VII. Rozwijanie inteligencji ruchowej. Wskaźniki: 1.Uczeń wykazuje zdolność panowania nad własnym ciałem i umiejętność rozłożenia różnych czynności w krótkim czasie. 2.Aktywnie uczestniczy w grach ruchowych i zajęciach sportowych. 3.Dziecko demonstruje innym osobom jak wykonać daną czynność Zabawy ruchowo-sprawnościowe (w parach lub zespołowo) -Wyścig wybranych par ze śmieciem niesionym na łyżkach wokół pachołków. -Wyścig wybranych par z plastikową butelką między kolanami. -Wyścig wybranych par z puszką aluminiową na głowie. -Zgniatanie kulek z gazet na czas – kto zrobi więcej podczas liczenia do 10 (która drużyna wrzuci więcej kulek do obręczy). -Podawanie butelki w rzędach – górą i powrót dołem; bokiem z jednej, a potem z drugiej strony (która drużyna szybciej to zrobi). -„Slalom ekologiczny”- bieg między butelkami - Zabawa „zanieś – przynieś” wyścig z butelką VIII. Rozwijanie inteligencji przyrodniczej. Wskaźniki: 1.Posiada bogatą wiedzę na temat przyrody oraz rozumie prawa natury i procesy w niej zachodzące. 2.Dziecko wykazuje ciekawość i pozytywny stosunek emocjonalny względem przyrody. 3.Uczeń prowadzi działania proekologiczne. Quiz przyrodniczy a) Zagadki przyrodnicze- zestawy składają się z zagadek dotyczących zjawisk atmosferycznych, zwierząt, owadów- rozwiązanie: I zestaw- tęcza, rak, sowa II zestaw- chmura, niedźwiedź, konik polny b) „Tak, czy nie?”- wybieranie prawidłowej odpowiedzi - W lesie głośno krzyczymy - Segregujemy śmieci - Auto myjemy w rzece - Zrywamy kwiaty chronione - Dzięcioł zjada korniki i chroni drzewa c) Wybieranie prawidłowej odpowiedzi na temat zachowania w lesie: -W lesie nie powinno się: krzyczeć, bo będzie gardło bolało - Krzyczeć, bo można wystraszyć zwierzęta -Krzyczeć, bo można wystraszyć ludzi zbierających grzyby -Będąc w lesie możemy pusty kartonik po soku: -Schować do kieszeni lub torby -Wyrzucić pod krzak, żeby nikt nie widział -Pozostawić na polanie, żeby ktoś posprzątał Zagadki słuchowe, odgadywanie dźwięków natury z kasety Układanie zielonych kółek na obrazkach z pojazdami przyjaznymi środowisku i czerwonych na obrazkach z pojazdami spalinowymi -Zaznaczanie na ilustracjach kwiatów chronionych -Wybieranie obrazków dzieci nieprawidłowo zachowujących się w lesie i ich omówienie -Zaznaczanie na ilustracji błędów- obrazek zima -Układanie puzzli z ptakami, praca w grupach- element współzawodnictwa Wybieranie prawidłowej odpowiedzi: Dzieci zobaczyły karmnik dla ptaków - ominęły go - pokruszyły chleb i wsypały do karmnika - zburzyły go Dzieci zobaczyły gniazdko: - zaczęły w nie rzucać patykami - stanęły cichutko i obserwowały - krzyczały głośno Wyświetleń: 2364
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |