![]() |
![]() |
Katalog Katarzyna Semik, 2011-12-16 Targanice Matematyka, Scenariusze Porównywanie i mierzenie odcinków - scenariusz lekcji matmatyki w klasie czwartejTemat lekcji: Porównywanie i mierzenie odcinków. Cele lekcji: -Uczeń potrafi porównać odcinki za pomocą cyrkla i linijki, - Uczeń zna podstawowe jednostki długości, - Uczeń potrafi zamieniać jednostki długości, - Uczeń potrafi zapisywać długość odcinka w różnych jednostkach. Metody i formy pracy: - pogadanka, prezentacja, pokaz, - karta pracy, - praca zespołowa, - praca indywidualna z zeszytem ćwiczeń, - prezentacja rozwiązań na tablicy. Zastosowane środki dydaktyczne: - karta pracy, - podręcznik, -zeszyt ćwiczeń, - tasiemki i słomki do pomiaru i porównywania jednostek, - tablica, kreda, linijka PRZEBIEG LEKCJI: I. Część wstępna: 1. Powitanie, sprawdzenie obecności. 2. Podanie tematu lekcji. II. Część główna: 1.Na tablicy nauczyciel rysuje kolorową kredą zamek oraz domki trzech postaci i opisuje ilustracje, która przedstawia w jakich odległościach od zamku mieszkają poszczególni przyjaciele. Dzieci kolejno podchodzą do tablicy i rysują na tablicy odcinki łączące poszczególne domki z zamkiem, jako najkrótsza droga do zamku każdej z opisanych postaci. Po narysowaniu nauczyciel zadaje uczniom pytania, np. Kto mieszka najbliżej zamku, kto mieszka najdalej? Uczniowie porównują wyznaczone odcinki za pomocą cyrkla i linijki, a następnie udzielają odpowiedzi na pytania. 2. Praca indywidualna z kartą pracy: Uczniowie maja za zadania porównać odcinki za pomocą cyrkla lub linijki, oraz odpowiedzieć na dołączone pytania. 3. Zabawa z porównywaniem tiptopków dzieci. Nauczyciel wybiera dwójkę uczniów: dziewczynkę i chłopca o dużej różnicy długości stóp. Oboje maja za zadanie zmierzyć wskazany odcinek w sali swoimi tiptopkami i zapisać ich ilość na tablicy. Po wykonaniu zadania uczniowie wspólnie zastanawiają się czy zapisane wielkości są równe. 4. Nauczyciel informuje uczniów, iż dlatego na co dzień posługujemy się ustalonymi jednostkami długości. Nauczyciel zapisuje na tablicy jednostki długości wraz z ich skrótami. 5. Zamiana jednostek. Dzieci za pomocą linijki, sprawdzają ile mm mieści się w 1 cm oraz ile razy 1 cm mieści się w 1 dm. Zapisują zamianę na tablicy i w zeszytach: 1cm=10mm, 1 dm = 10 cm = 100 mm. Dzieci za pomocą tasiemki o długości 1 m maja wyznaczyć ile decymetrów (kolorowych rurek – słomek o dł. 1 dm ) mieści się w 1 m. Nawlekają słomki na tasiemkę. Następnie za pomocą metra krawieckiego sprawdzają ile cm i ile mm mieści się w 1 m. 1 m = 10 dm = 100 cm = 1000 mm. 6. Praca zbiorowa – rozwiązywanie przykładów na zamianę jednostek z zeszytu ćwiczeń. 7. Kolejne przykłady uczniowie rozwiązują samodzielnie, po czym sprawdzają wyniki i prezentują rozwiązania na tablicy. Za swoja prezentację rozwiązanego przykładu otrzymują plusy z aktywności. III. Część końcowa: 1. Podsumowanie pracy na lekcji. 2. Zadanie i omówienie pracy na lekcji. 3. Pożegnanie. Wyświetleń: 5185
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |