|
|
Katalog Martyna Olejnik, 2012-01-16 Tuchola Język polski, Scenariusze Mały sabotaż i dywersja w "Kamieniach na szaniec"Scenariusz lekcji – ocenianie kształtujące 1. Temat: Czy wielkość podczas wojny mierzy się tak samo, jak w czasach pokoju? Mały sabotaż i dywersja w Kamieniach na szaniec 2. Powiązanie z wcześniejszą wiedzą: zna treść Kamieni na szaniec posiada podstawową wiedzę na temat świata przedstawionego 3. Cele lekcji: definiuje pojęcia mały sabotaż i dywersja (oraz inne typ: łapanka, pacyfikacja itd.) wymienia akcje sabotażowe i dywersyjne oraz ich uczestników ocenia akcję pod kątem ich użyteczności 4. Cele sformułowane w języku ucznia (zapisane na tablicy): dowiesz się, w czym tkwi różnica pomiędzy sabotażem a dywersją opiszesz poszczególne akcje dokonasz oceny wydarzeń 5. Na Co Bezu: umiejętność nazywania zjawisk rozróżniania akcji (sabotaż czy dywersja), uzasadnianie własne zdanie 6. Przebieg lekcji: a) Czynności wstępne. b) Rozdajemy uczniom rozsypankę utworzoną z materiałów dostępnych na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego. c) Pojęcia dywersja i sabotaż uczniowie notują w zeszycie, resztę – dowolnie. d) Uczniowie określają cele walki cywilnej na podstawie Biuletynu Informacyjnego i katechizmu młodego Polaka (również strona MPW). Cele zapisują do zeszytu. e) Zwracamy uwagę, że działalność podziemna była dla młodych ludzi ważniejsza niż własne życie, ajej głównym celem było ocalenie godności Polaka. f) Omawiamy akcje sabotażowe. Można najpierw poprosić uczniów o wymienienie wszystkich, wypisanie i ich na tablicy, potem – o ranking (która była najbardziej niebezpieczna, która miała największy sens). Można przygotować sobie wcześniej wydrukowane akcje, które w zależności od rodzaju rankingu i klasy będziemy mogli przewieszać z góry na dół. Poniżej wszystkie akcje wymienione w rozdziale W służbie małego sabotażu: a) oddziaływanie na Polaków: akcja fotograficzna Alek kino rudy akcja przeciw Paprockiemu rozlepianie afiszy rysowanie żółwi b) oddziaływanie na Niemców: litera v zagazowanie sklepów zrywanie flag zawieszanie flag napisy „Polska zwycięży” „Nowy Kurier Warszawski” – pieczątki afera kopernikańska Muzeum Narodowe kotwice wieczne pióro pomnik lotnika f) Podsumowanie – cytat z początku rozdziału Dywersja. „Ponad półtora roku pracowali w Małym Sabotażu. Przez cały ten czas, przez lata 1941 i 1942, Mały Sabotaż szedł w pierwszej linii Polski Walczącej. Teraz nadchodziły inne czasy. Walka pod okupacją miała nabrać ostrzejszego wyrazu. Jej znamieniem stawał się pistolet, granat i dynamit. Nadchodziły czasy dywersji i dywersyjne oddziały miały teraz wystąpić w pierwszej linii podziemnego polskiego frontu”. g) Przypominamy pojęcie dywersji. W zeszycie zapisujemy podstawowe informacje na temat poszczególnych z nich (praca w grupach, pogadanka, wykład - zależy, ile mamy czasu): kraśnik zabicie ss-mana akcja pod arsenałem akcja pod Czarnocinem akcja pod Sieczychami likwidacja gestapowców h) Wszyscy chłopcy zginęli za oddanie sprawie. Dwóch z nich bezpośrednio w akcji dywersyjnej. Czy było warto? Wolne odpowiedzi uczniów. i) Przypominamy, czy charakteryzuje się opis sytuacji. Zadanie domowe: Opis sytuacji: akcja sabotażowa lub dywersyjna j) Kluczowe pytania dla uczniów: g) Czy sabotaż faktycznie był „mały”? h) W jaki sposób dywersja odpłaciła chłopakom za wierność? Wyświetleń: 8828
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |