Katalog

Martyna Olejnik, 2012-01-23
Tuchola

Język polski, Scenariusze

Dekalog - tekst biblijny i jego średniowieczna ilustracja

- n +

Scenariusz lekcji – ocenianie kształtujące

1. Temat:
Dekalog – tekst biblijny i jego średniowieczna ilustracja
2. Powiązanie z wcześniejszą wiedzą:
wiedza na temat Biblii
znajomość kontekstu średniowiecznego
3. Cele lekcji:
tworzy spójne wypowiedzi ustne i pisemne (opis)
wskazuje w kulturze popularnej przykłady funkcjonowania motywu
uwzględnia a analizie dzieła sztuki wiedze z zakresu literatury i sztuk plastycznych
4. Cele sformułowane w języku ucznia (zapisane na tablicy):
porównasz dwie wersje dziesięciu przykazań
przypomnisz sobie pojęcia potrzebne do zanalizowania dzieła plastycznego
dowiesz się, co wspólnego ma dekalog z kulturą masową
5. Na Co Bezu:
umiejętność interpretacji dzieła plastycznego w kontekście literatury
znajomość dekalogu
6. Przebieg lekcji:
a) Czynności wstępne.
b) Powtórzenie wiadomości na temat średniowiecza.
c) Informacje na temat dekalogu; notatka 1
d) Przeczytanie dekalogu (na głos); oddzielenie przykazań, ponieważ numery wersetów nie pokrywają się z numerami przykazań.
e) Wywieszenie na tablicy współczesnej wersji dziesięciu przykazań.
f) Analiza średniowiecznej wersji Dziesięciorga Przykazań. Polecenie 3. s. 162.
g) Zwracamy uwagę uczniów na symbolikę strony lewej i prawej i w tym kontekście wszyscy przyglądają się tablicy, ustnie omawiamy wspólne cechy kwater (podział na stronę lewą – złą, z diabłem, i prawą, dobrą, z aniołem, szarfy z hasłami, złe i dobre miny); po czym zapisujemy na karcie pracy.
h) Następnie należy ponumerować kwatery; podzielić klasę na grupy (2-3 osobowe); każda grupa analizuje jedną część tablicy, próbuje określić, jakie na niej znajduje się przykazanie.
i) Uzupełniamy wspólnie kartę pracy, jednocześnie korzystamy z rzutnika i komputera z dostępem do Internetu; na stronie culture.pl znajdziemy powiększone fragmenty Tablicy, które ułatwią interpretację.
j) Zadaniem podsumowującym jest uzupełnienie notatki:
Symbolika kształtu Tablicy Dziesięciorga Przykazań przywodzi na myśl oryginalne …………………………………., które – jak podaje Biblia - otrzymał ……….. na górze …………………………… . Kształt dzieła wzmacnia jego ………………….wymowę i wskazuje na nieodłączny związek z Pismem Świętym. Dzieło to należy interpretować w kontekście ………………………………………… .

k) Przypominamy, ja tworzy się opis dzieła sztuki. Podajemy zadanie domowe: wybierz jedną z kwater i opisz w związku z tekstem biblijnym.
l) Pytamy uczniów, czy znają dzieła odwołujące się mniej lub bardziej bezpośrednio do Dekalogu. Można w zasadzie wskazać dowolny film masowy, chociażby Listy do M. czy Nigdy w życiu lub filmy Kieślowskiego z cyklu Dekalog.
7. Kluczowe pytania dla uczniów:
W czym może pomóc znajomość Dekalogu na egzaminie gimnazjalnym?

(kontekst biblijny może być pomocny w analizie wielu tekstów kultury).
8. Notatki i dodatkowe ćwiczenia:
1. Dekalog – dziesięć przykazań pochodzących ze Starego Testamentu, które otrzymał Mojżesz na górze Synaj. Regulują stosunki człowieka z Bogiem oraz życie we wspólnocie.

Karta pracy:

1. a. Lewa strona symbolizuje ……………………………………………………………………….

b. Prawa strona symbolizuje ………………………………………………………………………

2. Wpisz do każdej części Tablicy Dziesięciorga Przykazań treść przykazania, które ilustruje.


(tutaj za pomocą autotektu możemy wstawić kstzałt tablicy z przykazaniami)




3. Prawidłowości w kompozycji kwater:





4. Uzupełnij notatkę:
5.
Symbolika kształtu Tablicy Dziesięciorga Przykazań przywodzi na myśl oryginalne ……………………………………………., które – jak podaje Biblia - otrzymał ………………………….. na górze ……………………………… . Kształt dzieła wzmacnia jego ……………………………….wymowę i wskazuje na nieodłączny związek z Pismem Świętym. Dzieło to należy interpretować w kontekście ………………………………………… .
Wyświetleń: 1588


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.