Katalog

Martyna Olejnik, 2012-01-23
tuchola

Język polski, Scenariusze

Dom w Poemach naiwnych Czesława Miłosza

- n +


1. Temat:
Dom w poezji Czesława Miłosza.
2. Powiązanie z wcześniejszą wiedzą:
- analiza i interpretacja wiersza
- znajomość środków stylistycznych
3. Cele lekcji:
- wskazuje środki styl. i ich funkcje w wierszu
- porównuje dwa obrazy domu widoczne w Świecie. Poemach naiwnych.
4. Cele sformułowane w języku ucznia (zapisane na tablicy):
- przypomnisz sobie, jak analizować i interpretować wiersz
5. Na Co Bezu:
- odnajdywanie, nazywanie środków stylistycznych oraz ich funkcji w kreowaniu przekazu poetyckiego
- porównywanie dwóch obrazów poetyckich, wymienianie podobieństw i różnic
6. Przebieg lekcji:
a) Czynności wstępne.
b) Pojęcie domu ze słownika języka polskiego bądź Opowieści o rzeczach powszednich Kopalińskiego. Uczniowie za pomocą rybiego szkieletu opracowują własne definicje domu.
c) Powinnyśmy zwrócić uwagę na to, czy w definicji pojawiło się znaczenie metaforyczne domu.
d) Opowiadamy uczniom krótko o życiu Miłosza, kilka słów o cyklu Świat. Poema naiwne. Oba omawiane wiersze pochodzą z tego cyklu.
e) Czytamy wiersz Miłosza Droga. Uczniowie omawiają obrazy poetyckie obecne w każdej zwrotce. Opis przestrzeni zapisujemy do zeszytu (bliska, znajoma, bezpieczna, dom w znaczeniu dosłownym, z czerwonym dachem itd.)
f) Czytamy wiersz Miłosza Z okna. Postępujemy z wierszem podobnie. Można wypisać poszczególne elementy przestrzeni, okazuje się, że jest to mapa Europy widziana z lotu ptaka. Opisujemy przestrzeń (daleka, wielu mieszkańców, bezkresna, nieznana – „Ojciec powiada, że to Europa”).
g) Opisów przestrzeni można dokonać w tabeli; kolejnymi „etapami” będą:
i. sytuacja liryczna
ii. elementy przestrzeni
iii. mieszkańcy
iv. dominujące środki stylistyczne
v. wnioski
h) Podsumowanie (wnioski): U Miłosza funkcjonują dwa modele domu; jeden dosłowny, drugi metaforyczny; Pierwszym jest dom na Litwie, dom – symbol dzieciństwa, drugi – to Europa, której mieszkańcem stał się Miłosz, gdy był już dorosłym człowiekiem.
i) Możemy potraktować wiersze Miłosza jako pretekst do rozważań na temat Unii Europejskiej.

7. Kluczowe pytania dla uczniów:
Czy dom musi mieć dach?
8. Notatki i dodatkowe ćwiczenia:
Ew. tabela

Wyświetleń: 1258


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.