Katalog

Agnieszka Knysak, 2012-02-20
Radom

Technika, Scenariusze

Pakowanie i zdobienie prezentów. Scenariusz dla gimnazjum z techniki

- n +

Scenariusz lekcji techniki w klasie III gimnazjum
Kształtowanie otoczenia

Temat dnia: Pakowanie i zdobienie prezentów.
Czas trwania lekcji: 1 godz

Cele ogólne:
-Zapoznanie z nową dziedziną sztuki-pakowanie artystyczne.
-Poznanie technik pakowania przedmiotów,
-Umiejętność pakowania przedmiotów, dobierania opakowań i elementów dekoracyjnych do prezentów w zależności od przeznaczenia i okoliczności,
-kształtowanie wrażliwości estetycznej,
-doskonalenie sprawności manualnych

Cele operacyjne:
Uczeń:
-wykorzystuje zdobytą wiedzę i poznane techniki plastyczne w zadaniach praktycznych,
-aktywnie uczestniczy w zajęciach i doskonali sprawność manualną,
-potrafi z pomocą nauczyciela wykonać pracę plastyczną, dbając o estetykę wykonania i odpowiedni dobór barw,
-zachowuje ład i porządek w swoim miejscu pracy.

Metody:
podające- pogadanka, rozmowa kierowana, prezentacja,
działalność praktyczna pod kierunkiem nauczyciela.

Formy: indywidualna zróżnicowana

Techniki plastyczne: pakowanie, zawijanie, układanie, ozdabianie, stemplowanie, wycinanie, wyklejanie.

Środki dydaktyczne: pudełka i różnego kształtu przedmioty, arkusze papierów do pakowania, duże, małe, kolorowe, szary papier, wzorzysty- w zależności od okoliczności, torebki ozdobne, wstążki, kokardki, dziurkacze, zszywacze, karnety, stemple z gumki, gąbki i korka, szablony, nożyczki, klej, taśma klejąca (zwykła i dwustronna), płyta z muzyką relaksacyjną.
Przebieg lekcji:

I. Część wstępna

1. Powitanie, czynności porządkowe.
Uświadomienie celu lekcji: pokazanie przykładowych prezentów i papierów do pakowania prezentów oraz torebek ozdobnych, omówienie przeznaczenia i okoliczności wręczania prezentów, symboliki elementów dekoracyjnych
oraz doboru barw do nastroju i kompozycji.
2. Podanie i zapis tematu lekcji, wyjaśnienie technik wykonania pracy.
3. Wyjaśnienie zadania plastycznego i ustalenie kolejności etapów pracy:
-Pokaz wzorcowych opakowanych prezentów różnego kształtu, rodzaju i wielkości, ozdób i elementów dekoracyjnych, materiałów plastycznych,
-indywidualny wybór materiałów i opakowań dekoracyjnych (w zależności od zdolności i możliwości uczniów)
-wspólne omówienie i dobór kolorystyki oraz elementów dekoracyjnych w zależności od okoliczności wręczanych prezentów,
-prezentacja różnych technik pakowania prezentów.

II. Część główna.
4.Praca indywidualna uczniów. Pakowanie prezentów według wzoru oraz własnej inwencji twórczej, ozdabianie. Nauczyciel nadzoruje pracę i pomaga słabszym uczniom.
W tle, cicho gra muzyka relaksacyjna.

III. Część końcowa.
5.Ocena prac uczniów.
Urządzenie wystawy prac i omówienie ich.
- estetyka wykonania,
- prawidłowy dobór opakowań,
- właściwe rozplanowanie wzoru i poszczególnych
elementów dekoracyjnych,
- wyróżnienie dodatkowych indywidualnych pomysłów
wykorzystanych w pracy,
- nagradzanie zaangażowania, samodzielności w pracy,
- zapowiedź pracy na kolejną lekcję.
6.Porządkowanie miejsc pracy.

7.Pożegnanie z uczniami.
Wyświetleń: 2336


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.