|
|
Katalog Joanna Błaut, 2012-04-04 Gdynia Fizyka, Sprawozdania Wycieczki naukowe w projekcie „As kompetencji” w celu utrwalenia zdobytej wiedzy - to nie tylko forma rekreacji i wartościową nagrodą, ale także i źródłem wiedzy przydatnej w ich dalszej edukacji„As kompetencji” to nie tylko praca w szkolnych i uczelnianych pracowniach. Najlepsze zespoły mają możliwość wyjazdu na wycieczki do wiodących ośrodków związanych z rozwijaną przez nie kompetencją. Celem wycieczek jest utrwalenie już zdobytej wiedzy, poznanie praktycznych zastosowaniem zastosowań kompetencji oraz zdobycie nowych wiadomości dzięki wizytom w instytucjach naukowych. Przy okazji uczestnicy poznają zabytki i inne ciekawe miejsca w zwiedzanej okolicy, a także nawiązują nowe kontakty rozwijając tym samym kompetencje społeczne i obywatelskie. Zgodnie z założeniami projektu w minionym 2011 roku zrealizowano dwie edycje wycieczek dla wyróżnionych Naukowych Kół Projektowych i Międzyszkolnych Grup Projektowych: wiosenną i jesienną. W maju najlepsza w swojej kategorii kompetencji Międzyszkolna Grupa Projektowa pojechała na wycieczkę do Krakowa. Uczniowie odwiedzili Instytut Fizyki Jądrowej PAN im. Henryka Niewodniczańskiego , Obserwatorium Astronomiczne UJ i Narodowy Bank Polski. W programie było też zwiedzanie Wawelu, Starego Rynku z Sukiennicami i Kościołem Mariackim oraz wiele innych atrakcji. Największe wrażenie na uczestnikach zrobiły Instytut Fizyki Jądrowej i Wzgórze Wawel. Bardzo podobał się też wykład na temat historii, funkcji i zadań banku, którego wysłuchali podczas zwiedzania NBP. Z kolei w edycji jesiennej najlepsi z Naukowych Kół Projektowych zostali nagrodzeni wycieczką do Szwajcarii. 17 października wyjechali ze Szczecina udając się najpierw do Lozanny, a następnie do Genewy. Głównym punktem programu był Ośrodek Badań Jądrowych CERN, zwiedzanie rozpoczęli od Ecole Politechnique Federale De Lausanne w Lozannie, stamtąd udali się do Międzynarodowej Organizacji Pracy ONZ, w programie było też zwiedzanie miasta. Po przyjeździe do Genewy udali się do wspomnianego Ośrodka Badań Jądrowych CERN. Nie trzeba chyba dodawać że dla młodzieży interesującej się fizyką, i nie tylko dla niej, było to naprawdę spore przeżycie. Uczestnicy wycieczki poznali też wszystkie większe atrakcje turystyczne Genewy – odwiedzili Stare Miasto, zwiedzili m.in. Teatr Stary i Muzeum Zegarmistrzostwa. Również w październiku kolejna wyróżniona Międzyszkolna Grupa Projektowa zwiedzała Toruń. Młodzież uczestniczyła w wykładzie z przedsiębiorczości na UMK i obejrzała seans „Makrokosmos” w Planetarium. Poznając historyczne miasto uczestnicy wycieczki odwiedzili m.in. ruiny Zamku Krzyżackiego, fort Yorck- Żółkiewski, Starówkę i Dom Kopernika. Miejsca wyjazdów poszczególnych grup i zwiedzane ośrodki były różne, jednak wszystkich uczestników wycieczek sporo łączy. - Przede wszystkim poszerzyli oni swoją wiedzę i zainteresowania w zakresie astronomii, fizyki i przedsiębiorczości. Dowiedzieli się również wiele o architekturze oraz, historii zabytków zwiedzanej okolicy. Wycieczki były nie tylko formą rekreacji i wartościową nagrodą, ale także i źródłem wiedzy przydatnej w ich dalszej edukacji. Wyświetleń: 725
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |