Katalog

Magdalena Nizioł, 2012-04-23
Szczecin

Różne, Konspekty

Konspekt zajęć logopedycznych

- n +

KONSPEKT ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH

TEMAT: Zajęcia logopedyczne z dzieckiem pięcioletnim, niemówiącym z powodu zaburzeń funkcji słuchowych.

CELE:
· Rozpoznaje i nazywa dźwięki naturalne, pochodzące z otoczenia
· Rozpoznaje, rozróżnia i naśladuje głosy zwierząt i pojazdów
· Ćwiczy rozumienie mowy
· Rozumie i nazywa poszczególne wyrazy (rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki)

POMOCE:
· Ilustracje zwierząt
· Klocki różnych wielkości, kształtów i kolorów
· Instrumenty muzyczne (organki, trąbka, gwizdek, bębenek)
· Nagrane odgłosy z podwórka i zwierząt
· Słomka, świeczka
· Tekst piosenki „Ele mele” z „Od piosenki do literki” M. Bogdanowicz, M Barańskiej i E. Jakackiej

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Ćwiczenia oddechowe:
1. zdmuchiwanie płomyka świecy przy zwiększonej stopniowo odległości
2. dmuchanie słomką w wodzie, tworząc bąbelki
3. dziecko gra na organkach, trąbce i gwizdku – w różnym rytmie (nauczyciel wystukuje rytm, dziecko powtarza)
Ćwiczenie słuchowe:
1. dziecko odwraca się – logopeda gra na danym instrumencie dziecko pokazuje na którym
2. logopeda gra raz na jednym instrumencie, raz na drugim – dziecko wskazuje instrumenty w odpowiedniej kolejności
Ćwiczenia warg, języka i dolnej szczęki:
1. wysunąć język jak najdalej w lewą i prawą stronę i następnie przesuwać go w linii poziomej z jednej strony na drugą
2. oblizywać dolną i górną wargę
3. wyobrazić sobie toffi w ustach i próbować je odklejać od zębów
4. udawać żucie gumy
5. przytrzymywać wargami kartkę papieru, którą logopeda próbuje wyciągnąć
Ćwiczenia słuchowe
1. rozpoznawanie odgłosów podwórka nagranych na kasecie
2. rozpoznawanie źródła dźwięku, odległości (daleko-blisko), głośności (głośno-cicho)
Ćwiczenie rozumienia mowy:
1. nazywanie zwierząt i pojazdów pokazanych na ilustracjach (kaczka, pies, kot, krowa, kura, kogut, pociąg, samolot, samochód)
Ćwiczenie słuchowe:
2. rozpoznawanie i nazywanie dźwięków poszczególnych zwierząt i pojazdów odtwarzanych z taśmy
3. naśladowanie głosów zwierząt
Ćwiczenia rozumienia mowy:
1. budowanie zagrody z klocków dla zwierząt; dziecko podaje klocki, których żąda logopeda, np. podaj 2 czerwone trójkąty, z danych klocków powstaje dom, buda dla psa, droga, drzewo, itd.; dziecko nazywa odpowiednie rzeczy
2. przyporządkowywanie osobników do odpowiednich miejsc; polecenia logopedy: Kto mieszka w domu ? (pani)
Kto mieszka w budzie ?
Kto mieszka w kurniku ?
1. dziecko otrzymuje ilustracje przedstawiające wyrazy fonologicznie opozycyjne, np. chłopiec pije – chłopiec bije, pasek – piasek, biurko – piórko, koza-kosa, bułka-półka, góra-kura; dziecko nazywa poszczególne wyrazy, a następnie podaje odpowiednią ilustrację na żądanie logopedy
Ćwiczenia rytmizujące
· dziecko wstaje i porusza się zgodnie z usłyszaną instrukcją:
idź 3 kroki do przodu, 2 w bok, 4 do tyłu, podskocz 3 razy na lewej nodze, przechyl głowę do przodu, mrugnij lewym okiem
· siedząc wystukuje rytm piosenki „Ele mele”, następnie słysząc 0pierwszą zwrotkę, uderza rytmicznie brzegiem dłoni na przemian w kartkę i obok niej, podczas drugiej zwrotki uderza nad i pod kartką
· słucha piosenkę, gdy pojawia się słowo „ele” uderza w bębenek
Tekst piosenki:
Ele mele, ele mele
Lubię Elę, lubię Elę.
W środę, w piątek i w niedzielę
Lubię Elę, lubię Elę.

Ele mele, ele mele,
lubię Elę, lubię Elę.
Choć mam koleżanek wiele,
Lecz najbardziej lubię Elę.


Wyświetleń: 2823


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.